Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: yeni ttk şirkete borçlanma

Ziyaretci
    yeni ttk madde 395 e göre
    "Yönetim kurulu üyesi, onun 393 üncü maddede sayılan yakınları, kendisinin ve söz konusu yakınlarının ortağı oldukları şahıs şirketleri ve en az yüzde yirmisine katıldıkları sermaye şirketleri, şirkete nakit veya ayın borçlanamazlar. Bu kişiler için şirket kefalet, garanti veteminat veremez, sorumluluk yüklenemez, bunların borçlarını devralamaz. Aksi hâlde, şirkete borçlanılan tutar için şirket alacaklıları bu kişileri, şirketin yükümlendirildiği tutarda şirket borçları için doğrudan takip edebilirler."

bu durumda ortaklara ve ortakların %20 pay sahipleri olduğu şirketler a.ş lere borçlanamazlar diyor. bu durumda örneğin grup firmasınınız, kardeş firmalar var, paraya ihtiyacınız oldu diğer firmadan borç alacaksınız bu maddeye bu mümkün görünmüyor gibi, doğru mudur?

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın byşehbal 6102 sayılı yeni TTK.nın 395/2 kısmına göre Yönetim kurulu üyesi olan ortaklar için geçerli bu kısım ve diğer ortaklar için geçerli değildir yani bir A.Ş.de mesela 8 ortak varsa ve yönetim kurulu 3 ortakdan oluşuyorsa ve diğer 5 ortağın ortak olduğu grup şirketlerden ayni veya nakdi borç alınabilir bu maddeye göre ve sadece 3 ortak olan yönetim kurulu üyelerinden ve yakınlarından başka şirketlerin ortağı olduğu ve kanunda belirtilen %20 sermaye olmaması lazım ayni ve nakdi borç alabilmek için ve burda tabiki bu oran için geneli anlamak lazım yani üye ve eşi oran %20 yapıyorsa maddeye göre yasak ama altında olursa sorun yok maddeye göre,ama kanunda eğer aksi olursa bu yasak tabi çiğnenirse ne olur içinde bir cezadan bahsetmiyor ve sorumluluktan bahsediyor şirketin alacaklıları bunlardanda talep edebilirler ve bu hakları doğar diyor,kolay gelsin. Edited by: hadisat
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın byşehbal tabi burda her ne kadar diğer ortaklarla ilgili izin var gibi anlaşılıyorsada ki öyle ama her zaman için bu borçlanmalar için KVK.nunu 12 ve 13.maddeleri göz önündede bulundurmak lazım ve burda TTK.395 bunlara girmiyor ve Ticaret işleminde,kazancında ve tabiki blanço,muhasebe ve tabloları ve cariler kapsamında olayı değerlendiriyor,kolay gelsin.

Ziyaretci

ticaret sicilde asil ve yedek üyeler olarak ayrılmış. ortak bizde yedek üye, ve borç verilen şirkette de %70 hissesi var. ortağın yedek üye olması bu durumu değiştirir mi acaba?

Ziyaretci
    kısacası artık 131-331 li hesapları kullanmayın der, ttk da ve ondan da ağırı olan örtülü sermayeden dolayı ceza yenir..,

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın byşehbal TTK.ikinci bölüme göre yani 359-396 rası maddelere göre iş başındaki ve bizzat şirketi yöneten Yönetim kurulundan bahseder ve yedek üye olabilecekler bahsetmez ve bu kapsamda bu durumdaki üyelerde aynen yukarda dediğim gibi olan ortakların durumundadır ve 395/2 kısmı net bir şekilde iş başındaki yönetimden bahsediyor ve sizin olayda dediğiniz durum sorun olmaz bu kısma göre,kolay gelsin.

Ziyaretci
    tşk.ler sn. arkadaşlar,