Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: TTK EĞİTİM

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın murat bey kardeşim bundan sonra artık 1 veya 1,5 yıl harıl harıl bu türlü uygulamalar olacak ve piyasadaki firmalar ve yöneticiler bilgilendirilecek ve onlarda artık muhasebenin değerini bu şekilde bilgilendirmelerde anlayacaktır ve tabiki denetiminde önemini ama tabi buna pek alışamayacaklar ilk zamanları ve olaya para ve maliyet açısından bakacaklar ama zamanla göreceklerki şirketler profesyonel yönetildikçe para kazanmanın dahada arttığını ve getirisinin götürüsünden daha fazla olduğunu görecekler ve onlarda memnun olacaklardır ve tabi zamanla her şey oturacaktır ama biraz daha sabır diyoruz ve kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    YTTK'ya çok az bir süre kaldı ama hala eğitim noktasında yavaş davranılıyor. Sanki ertelenecek gibi.

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana

Türliye muhasebe standarları ekim ayında yayınladığı tebiğilere gördünüzmü eskiler kaldırılmış ...
    eskilerinin farkında bile değildim ..
    bu işin altından kalkmak için gerekli eğitimler nasıl verilecek gercekten merak edıyorum
    tarkan1138

Müdavim Üye
    Alıntı MURAT AVCI Nickli Üyeden Alıntı
    YTTK'ya çok az bir süre kaldı ama hala eğitim noktasında yavaş davranılıyor. Sanki ertelenecek gibi.
    SayınMurat Bey.Zaten sorun burda ertelenecek muhabetleriyle işin üstüne düşmemek.Sonra da neden yabancı firmalar bizi silip süpürdüler dert yanarız.Adamlar çatır çatır eğitim verip Genç bilgili elemanları topluyorlar.Deloitte gibi firmalar sadece spk,epdk,bddk ya göre denetim yapacak değiller.Yabancı sitesinde açıklamada (Denetim,Müşavirlik,Finansal yönetim,Vergi hizmetleri ana konusunu oluştuyor diye yazar ) Kobi ler sistemin % 99.5'ini oluşturduğuna göre tabi ki onlarda bu işte pay almaya çalışacaklar.Böyle vurdumduymazlıkla şimdiden bütün meslektaşlara geçmiş olsun.Biz hâla Türmob'un eğitim vermesini bekleyelim etrafta yüzlerce kaynak varken hiç alıp okuyalım demeyelim.Sonra da Türmob bu işi gevşek yapıyor diyelim.Ben size en az 10 tane denetim kitabı önerebilirim.Bu konuda kaynak çok zaten turmob'un yapacağıda bu kitapları yazan hocalarla eğitmenleri yetiştirmek.Kim UDS leri veyahut ufrs leri açıp da göz gezdirdi sizce.Bu iş 140 saatlik iş değil aslen.Ama zaman yetmedi muhabbetleriyle üsttekilerin kolayca lisansı alma tertibi.Yok diğerleri kaparmışda.İlk tebliğ ne zaman yayınlandı acaba, 2010 yılında.Benim kaynaklardan okuduğum kadarıyla aktarıyorum ABD'de ilk denetim olayı 1947 başlamış.İlk zamanlarda Orda da Bizim Turmob'un abd versiyonu (AICPA) 'ya standartları yayınlama görevi verilmiş.Sonuç: Enron,Worldcom,Xerox,Parmalat gibi büyük firmalarda hileler günyüzüne çıkmış sonra ne olmuş dersinin bu arkadaşların elinden bı yetki alınmış.Sarbanes-Oxley kanunu yürürlüğe girmiş nedir bu kanun Meslektaşlar dahil.Şirket yöneticilerine 25 yıla kadar hapis cezası ve milyon $ lara ulaşan cezalar söz konusu olmuş peki bir daha böyle olaylar gün yüzüne çıkmış mı peki oldukça az.adamlar aynen en çok hilelerin muhasebeciler yoluyla yapıldığını söylüyorlar araştırmalarda.Daha ne diyeyim.Kısacası bu iş gevşek tutulduğunda 10 yıl sonra bu mesleğin olmaması muhtemel dahilinde.Ya sadece bu bölümün fakültelerinden yetişenlere verecekler yada ağır sınavlara tabi tutacaklar.Ve başta ağır şartlı sözleşmelere imza attıracaklar.Ben şahsen hayatında hiç denetim altyapısı,dersi vs.görmemiş meslektaşları firmamda çalıştırmam.Çünkü bu iş muhasebe kayıt işi değil.Elekle,rasyolarla,incelemelerle,kanıtlarla kötü kayıtları bulma ve doğrusuyla düzelttirme olayı.Rasyoları bilmeyen istatik bilgisi olmayan bir kişinin sadece programla bu işi yapması zor.Programın işleyişini bilmeyen bir kişi Denetim şirketini de batırabilir.1 kişi bile şirket ismini lekeleyebilir.Onun için böyle şirketleşmelerde illaki denetim yapıcaz diye her önüne geleni almayın önce bir süzgeçten geçirin.Sonradan başınız ağrımasın.Deloitte,Price Waterhouse Coopers,Ernst&Young,KPMG gibi firmalar isterse arkadaşın elindebütün lisanslar olsun gözünün yaşına bakmadan eleyebiliyorlar.Yüzlerce yıllık bir marka sözkonusuysa ben de aynısını yapardım doğrusu.Bu şirketlerin yüzyıılarca ayakta kalmasının sebebi de bu.Sadece Deloitte'in yıllık 26 milyar$ geliri ve 155.000 çalışanı olduğu,Price Waterhouse Coopers da 20 milyar $ gelir ortalama 140.000 çalışanının olduğunu varsayarsak işin ciddiyetinianlatmış oluruz sanırım.Edited by: fatihgke
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    erteleme yok, izmir odası 15 aralıkta kobi tfrs eğitimlerine başlıyor, ilçelerde verilme noktaları saptanmış gerekli altyapı hazır.1999 yılından beri ertelenmiş ertele ertele nereye kadar.

Müdavim Üye

Foruma her girişimde yeni açılan bu bölümün takipçisinin az olduğunu herkes gibi bende gözlemlemekteyim. Aslında biz konunun ehemmiyetini halen kavrayabilmiş değiliz. Ya da bana öyle geliyor. Demem odur ki biz burada egolardan uzak bir şekilde adam gibi denetim,tfrs,yttk konularını tartışıyor olmalıydık.Tamam ikincil mevzuatları yayınlamadı ama kaba taslak da olsa mesleğimizin istikbalini, konuşmalıydık ve halen de konuşmalıyız. Gerçi biz bu bölümdeki başka bir mesajda sm lerin denetim yapıp yapamayacağında takılıp kaldığımız için tartışmalarımızın seviyesi düşük kaldı.(Yanlış anlamayın kimseyi küçümsemiyorummesleğimizin rotasını konuşacağımız yerde yapardı yapmazdı gibi polemiklere daldık.) Hani diyoruz ya mesleğimizle alakalı konularda bize danışmıyorlar diye. Bırak danışmayı biz kendi aramızda istişare edemedik yada etmedik ki. Uygulayıcılar olarak Biz burada eksileri,artıları konuşacağız ki yarın yürürlüğe girmeden eksiklikler konusunda şimdiden düzeltme talebinde bulunalım. Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum ancak yttk,denetim,tfrs konusunda çok gevşek davrandığımız açık beyan ortada. Bu konuda samimi olarak beklentim ve dileğim şudur ki;muhasebecilerin vergiciimajının bir an önce düzelmesidir. Bu da tabiki bizim yukarıdaki konulardaki tavrımıza göre şekilleneceği aşikar. iNŞALLAH MESLEĞİMİZ KAZANIR.<div>SAYGILARIMLA</div>