Sayfa 3 Toplam 11 Sayfadan BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu
Toplam 104 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Mali Müşavirlik ve Açıköğretim Paradoksu

Üye
    Nereden
    Eskişehir
    Başka denecek bişey yok zaten bu yolda olan herkese başarılar..

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    Sayın Bursa odası başkanımızın Türkiyedeki eğitim sisteminden ne kadar bi haber olduğu çok açık ben 2000 yılı ticaret lisesi muhasebe bölümü mezunuyum üniversiteyi 2001 yılında dersaneye giderek kazandım dersanede sınıf birincisiydim. Kazandığım yıl ek puansız 105 puanla 2 yıllıklara 120 puan ve üzeri ile 4 yıllık okullara girebiliyordun. Benim aldığım puan ek puansız 133 idi ve 2 yıllık muhasebeye girdim. Benim altımda puan alan düz lise, anadolu lisesi ve sağlık meslek lisesi mezunu arkadaşlarım 4 yıllık okullara yerleştiler. Biz meslek lisesi çıkışlı olduğumuz için sadece Gazi üniversitesindeki 4 yıllık Muhasebe Öğretmenliği bölümünü ve iki yıllık muhasebe bölümlümlerini tercih ettiğimizde ek puan olarak 30 civarı bir puan alıyorduk işletme veya iktisat seçtiğimizde ek puanamız 15 lere düşüyordu. Girebileceğimiz tek 4 yıllık okul olan Muhasebe öğretmenliğinin puanı 180 den aşağı düşmüyordu ve Türkiye genelinde 60 öğrenci alıyordu. Şimdi kendini üstün gören düz lise mezunu ve örgün öğretim lisans mezunu arkadaşlarım söylermisiniz kimin hakkı yenmiş bu durumda sizin mi bizim mi?

Yeni Üye
    Nereden
    UZMAN
    açık öğretime her önüne gelen girememeli aslında.

Üye
    Nereden
    Eskişehir
    Zaten okumaya niyeti olmayıpta açıköğretimi bitiren görmedim ben..Şuan aöf den devlete trilyonlarca kaynak geliyor..Aöf ye girişi sınırlandırmak onlara göre kayıp olur..En azından barajı geçince değilde biras daha puan istese daha mantıklı olur o zaman herkeste giremez diye düşünüyorum..Ama yapmayacakları kesin..

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM

ne kadar güzel fikirler üretiyorsunuz arkadaşlar her önüne gelen açıköğretime alınmasın mesleğe açıköğretim mezunların % 1 alınsın gibi benim de bir önerim olacak o zaman lise öğrenimiTicaret meslek lisesi muhasebe bölümü olmayanlar mesleğe alınmasınen doğrusu bu olur o zaman.

Müdavim Üye
    Nereden
    Nevşehir

1999da meslek liselerinin önü tıkanmasaydı, muhasebeci olmak zihniyetim yoktu, mecburiyetten 2yıllık muhasebeye gidiyorsun,muhasebe ve finansalöğretmenlik bölümü yılda 100-200kişi alıyor, oraya girmek zor, sonra mecbur açıköğretimden tamamlıyorsun, açıköğretime gelinceye kadar özel smmm sınavını eleştirsin bursa smmmo odası, staj yapmadan,staja başlamayı kazanmadan adamlar smmm oldu. sonuçta staja başlamayı çalışan kazanır, açıköğretimli biri olarak ilk girişte 58,67, 2.girişte 59,73, 3.girişte 68,87 alarak 120sorudan 96doğru alarak bunu başardım, üstelik okul bittikten 5yıl sonra sıfır bilgiyle kendi çabamla hazırlanarak. hiç muhasebe eğitimi almayıp, çevrede muhasebeciyim diye gezenlere laf etsinler, normal lise mezunu eskiden tm çıkışlı olunca işletme,iktisat herşey bölümüne girdiğinden ek puan alırken, ticaret lisesi muhasebe mezunu işletme iktisattan ek puan alamıyor, bu sisteme lanet olsun.
    Nasıl ki gökte, yerde ve kâinatta tıkır tıkır saat gibi işleyen bir düzen varsa, yeryüzünde de aynı şekilde bir düzen olmalı ve bu düzen içerisinde insanlar, barış içerisinde yaşamalı.

Yeni Üye
    örgün okuyanlar neden bu kadar ağlıyorlar anlamıyorum Aöf mezunu buraya giremez şuraya giremez e sonunda smmm de olmasın o zaman bu adam neden okudu. okumasın gidip ölsün bu adam yahu. devlet kurumlarında bile bu durum var ne saçmalık yahu sınav açık öğretimliyede aynı örgün okuyanada aynı çok ama çok saçma bir durum kendine güvenmeyen insanlar bunu konu eder. demekki örgün okuyan insanlar sınavı kazanmakta zorlanıyorlar. demekki aöf mezunlarıyla yarışamıyorlar ne söyleyim. biraz mantıklı olalım herkese aynı sorular souluyor kim hakkettiyse o girsin

Müdavim Üye
    Nereden
    Denizli
    Yarası olan gocunsun siz işinize bakın ne ilkokul mezunları var bu meslekte örgünmüş açıkmış alayını cebinden çıkaran kaliteyi mezun olduğumuz okullarda değilde kişiliklerimizde ararsak artırırsak o zaman bu meslek biyerlere gelir. Bu tartışmalar boş tartışmalar.....

Ferdi Arslanyolu
    www.mustafagulsen.com

Üye
    denetçi2011
    +1

Yeni Üye
    Örgün okuyan arakadaşların neden sızlandığı çok açık.bir aöf öğrencisi kadar başarı gösterememeleri.bir arkadaş yazmış örgün öğreciler 2 denemede sınavı kazanırmış aöf lüler 4-6 seferde falan diye.
    bir aöf lü olarak ilk girişimde ankara 1.si türkiye 3.su oldum.

ibf ler bütün ünilerin çöplüğü olmuş.sınav dönemleri 2 hafta okula gidip örgün havası atmasınlar.

örgün dedinmi bir kaç üniversite akla gelir benim için odtü vs.
    onlarda bu mesleği seçmez.seçenler varsa bile beceriksizliklerindendir.

uzun lafın kısası kafası çalışan bir aoflü çalışma hayatına erken başladığı için bir kaç örgün mezununu cebinden çıkarır.