Sayfa 11 Toplam 11 Sayfadan BirinciBirinci ... 91011
Toplam 104 adet sonuctan sayfa basi 101 ile 104 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Mali Müşavirlik ve Açıköğretim Paradoksu

Müdavim Üye
    Nereden
    Nevşehir
    Alıntı FinancialConsultant Nickli Üyeden Alıntı
    Arkadaşlar ben sizin emek sarfetmedğinizden veya yetersiz olduğunuzdan bahsetmiyorum.Ben muhasebecilik mesleğinin sadece bu işin özel eğitimini almış lisans mezunları tarafından yapılabilmesini istiyorum.Bir hukuk mezunun,tıp mezunun gördüğü saygıyı mali muşavirlerin de görmesini istiyorum.Dışarda muhasebe kursu afişleri görünce ya da bi işyerinde muhasebeyle alakası olmayan insanların;açıköğretimi bitiriyim staja başlıyım laflarını duyunca -ki bu lafa çalıştıgım şirketlerde çok rastladım- sinir oluyorum.Bi arkadaş bordrodan muhasebe mevzuatından bahsetmiş.Arkadaşım hiç kimse doğuştan öğrenmiyor bunları.Öğreten biri olursa bir kaç ayda öğrenilir.İşe ilk başladıgımda şirketin kurumlarını veriyorduk ve şirketin mali muşaviri geldi kendisi 55 yaşlarında duayen bir abimiz sagolsun kendisinden çok şeyler öğrendim.Kapanışları yaparken bunu sana herkes öğretmez dedi,ben de heyecanlanmıştım baya.Meğer bahsettiği şey yansıtmalarmış.Bu olaydan sonra düşündüm bu meslekte baya yetersiz insan var diye ve stajı başlatmaya karar verdim.Bu mesleği neden mi seçtim?Birincisi muhasebeyi seviyorum.İkincisi ben 4 sene boyunca o kadar çile çekerken ve masraf yaparken,birileri önceki senelerde çıkan soruları ezberleyip universite! bitirmiş sonra belgeyi almış,ben neden almıyım
    ben de ticaret lisesi bitirmeden düz liseyi bitirip 4yıllık bir bölüm bitirip sonradan mali müşavir olanlara gıcık oluyorum derim ozaman, sonuçta ticaret lisesi mezunu 2yıllık muhasebeden başka ir yer kazanamıyor, dahası sonra açıköğretim 3ten başlıyor, yada örgündende başlayabilir, sonuçta herkes emek harcıyor, sen git hiç alakası olmayan bölüm bitirip muhasebeciyim diyenlerle uğraş, ticaret lisesinden mezun olup, 2yıllık muhasebe bitirip, açıköğretim 3ten başlayıp,hiçbir zaman sene kaybım olmadan Allaha şükür bitirdim, sınavımı da kursa gitmeden kitaplardan çalışarak kazandım, bu emeğime hakaret edene lanet ederim bu benim en doğal hakkım.biz çekmedikmi çile? meslek liseleri aleyhine kanun çıktığında hayallerim yıkıldı. teorisi olan herkes kimsenin göstermesine gerek kalmadan birçok şeyi öğrenebilir.
    Nasıl ki gökte, yerde ve kâinatta tıkır tıkır saat gibi işleyen bir düzen varsa, yeryüzünde de aynı şekilde bir düzen olmalı ve bu düzen içerisinde insanlar, barış içerisinde yaşamalı.

Kıdemli Üye
    Nereden
    Mardin
    Gördüğüm şeylerin karşısında bir daha açıköğretim mezunlarının bu işi yapamadıklarını anladım. Tüm açıköğretim mezunlarını kastetmiyorum ama sırf başka iş bulamadığı için ve başkasının tavsiyesiyle meslekle alakasız kişiler için bu meslek son çare olarak görülüyor ve yığılmalar oluyor. Bunun önüne geçmek için acilen bu kişiler bu meslekten uzak tutulması için açık öğretim mezunları bu sınavlara alınmamalıdır. Ezberleyip her dersten 100 puan alsalar dahi pratikteki durumları ortada.

Kıdemli Üye
    Nereden
    Mardin
    ..........

Müdavim Üye
    Nereden
    Nevşehir
    ticaret lisesini bitirmeyen, 2yıllık muhasebe okumayan,direkt liseyi bitirip sonradan açıköğretim bitirenleri almayın ozaman deriz bizde iadei ziyaret olarak.dahası düz lise mezunu biri işletmeyi yazdığında alanına giriyor ek puan alıyor, gerçek anlamda muhasebeyle alakalı ticaret meslek lisesi mezunu biri işletmeyi tercih ettiğinde ise alanına girmediğinden kazanma şansı çok çok az,ticaret meslek lisesi çıkışlı biri muhasebe finansman öğretmenliği 4yıllık,başka hiçbir 4yıllık bölüm yok diğerlerine girmesi için full yapacak neredeyse,mecburiyetten 2yıllık muhasebe okuyor,sonra açıköğretime geçiyor,hem çalışıp hem okuyor,,belgesini alıyor.önemli olan belge değil, seri,pratik çalışmak,mevzuatı bilmek, raporlama yapmak.
    Nasıl ki gökte, yerde ve kâinatta tıkır tıkır saat gibi işleyen bir düzen varsa, yeryüzünde de aynı şekilde bir düzen olmalı ve bu düzen içerisinde insanlar, barış içerisinde yaşamalı.