Sayfa 1 Toplam 24 Sayfadan 12311 ... SonuncuSonuncu
Toplam 238 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: MALİ TATİL İÇİN BİR AY ÖTELEME İSTİYORUZ! (Konu Açılış: 30.06.2011)

 1. #1
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610

  MALİ TATİL İÇİN BİR AY ÖTELEME İSTİYORUZ! (Konu Açılış: 30.06.2011)


  MALİ TATİL BASIN AÇIKLAMASI


  15.03.2007 Tarihinde kabul edilen, 5604 sayılı Mali Tatil yasası 28/03/2007 tarih ve 26476 sayılı Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.


  Bu yasa ile amaçlanan; hareketli iş yükü altında yorulan Muhasebeci –Mali Müşavir meslek mensuplarının 20 günde olsa mevzuattan ve yoğun iş yükünde uzak bir tatil geçirmeleridir.


  Bu yıl mali tatil 01 Temmuz 2011 Cuma günü başlayıp, 20 Temmuz Çarşamba günü akşamı sona erecektir.


  Mali tatil’e rastlayan yükümlülükler tatil süresinde ötelenecektir. Bu süreçte yapılaması gereken iş ve işlemler, tatil bitimini takip eden 7 iş gününde yapılaması ve bitirilmesi gerekecektir. Yani beyana dayalı tarhiyata, kanuni süresinde verilmesi gereken, Sürekli ve süreksiz beyannameler (Muhtasar, Katma Değer, Damga Vergileri VS ) normal süresinde değil, 27 Temmuz 2011 akşamına kadar verilmesi gerekecektir.


  İkmalen ve re’sen veya idarece yapılan tarhiyatlarda, vadesi mali tatile rastlayan vergi, resim ve harçlar ile vergi cezaları ödeme süreleri de mali tatil nedeniyle uzamış olacaktır.


  Aynı şekilde; Vergi ve kesilen cezalara karşı talep edilecek uzlaşma ve ceza indirim taleplerine ilişkin süreler de mali tatil süresinde çalışmayacak, eğer tebliğ edilmiş ve son günü mali tatile rastlayan ihbarnamelerin indirim isteme si de 27/07/2011 tarihine kadar uzamış olacaktır.


  Hal böyle olunca; mali tatilin hiçbir önemi ve dinlendirici özelliği kalmamaktadır. 20 günde yapılması gereken Muhasebe işlemleri 7 gün içinde yapılaması gerektiğinde Meslek mensupları daha da fazla çalışması demektir. Daha Fazla Çalışma ise meslektaşı daha fazla strese sokmaktır.


  Malatya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası olarak, konuyla ilgili önerimiz, Temmuz ayında verilmesi gereken her türlü Beyanname ve bildirimler ile Vergi Daireleri ile Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerindeki iş ve işlemlerin bir ay ötelenerek, Ağustos ayında, kanuni süresinde temmuz ayı ile birlikte verilmesidir. Mali tatil o zaman önem kazanacak ve Meslek mensupları nezdinde gönül rahatlığı ile yapılan bir tatil olacaktır.


  Her şeye rağmen, mali tatil Muhasebeci Mali Müşavirler adına kazanılmış bir haktır. Bu hakkın meslek mensupları tarafından en iyi ve faydalı bir şekilde kullanmasıdır.


  Meslek mensuplarımızın mali tatil sürecini verimli bir şekilde kullanmalarını dilerim.


  Bahattin ÜLGER
  Malatya SMMMO Başkanı
  Edited by: Mustafa Gülşen
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 2. #2
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 3. #3
  Admin Hüseyin URAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.Kasım.2006
  Nereden
  Konya
  Mesajlar
  14,468
  [img]smileys/smiley32.gif[/img]

  Hüseyin URAY
  SMMM / KONYA

  www.mustafagulsen.com

 4. #4
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  26.Mayıs.2008
  Mesajlar
  1,189
  ne tatil ama
  Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

 5. #5
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  21.Ocak.2009
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  514
  senelerdir aynı şeyi söylüyor aynı talepte bulunuyoruz ama halen daha bir yol kat edemedik malesef....

 6. #6
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  23.Şubat.2008
  Nereden
  Antalya
  Mesajlar
  6,873


  Benim meslek hayatımda mali tatil hiç olmadı, bu şartlarda da olmaz, üstteki yazının en can alıcı bölümünde zaten gerekli açıklama var ;  " Hal böyle olunca; mali tatilin hiçbir önemi ve dinlendirici özelliği kalmamaktadır. 20 günde yapılması gerekenmuhasebe işlemleri 7 gün içinde yapılması gerektiğinde Meslek mensupları daha da fazla çalışması demektir. Daha fazla çalışma ise meslektaşı daha fazla strese sokmaktır."

 7. #7

 8. #8
  Ziyaretci
  Sayın Aydın Özmen beye katılmamak mümkün değil.Daha dün vergi dairelerinden birisi vergi inceleme yazısı tebliğ etmiş mükellefe,hiçmi mali tatil akıllarına gelmedi acaba...........

 9. #9
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  20.Ocak.2011
  Mesajlar
  4

 10. #10
  Devlet daireleri ve çalışanların çoğunun mali tatilden haberi bile yok.Duymuş olsalarda detayını bilmiyorlar.Çünkü bu tatil sadece ve sade göstermelik konulmuştur.
  SMMM İbrahim AYDIN

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •