Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kooperatif ortaklığından ihraç kararları

 1. #1
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610


  Kooperatif ortaklığından ihraç kararları


  06/10/2005 08:08:55


  BİZE GÖRE / Veysi Seviğ


  Kooperatifler Yasası'nın 27'nci maddesi hükmü gereği olarak "Ortakların yüklendikleri paylar için ödeyebilecekleri para tutarını ana sözleşme belirtir. Kooperatif, sermaye yüklemlerinde borçlu veya sair ödemelerle yükümlü bulunan ortaklarından elden yazılı olarak veya taahhütlü mektupla, bu husus mümkün olmazsa ilanla ve münasip bir süre belirterek yükümlerini yerine getirmelerini ister. İlk isteğe uymayan ve ikinci istemeden sonra da bir ay içinde yükümlerini yerine getirmeyenlerin ortaklığı kendiliğinden düşer. Ortaklığın düşmesi alakalının, ana sözleşme veya diğer suretle doğmuş borçlarının yok olmasını gerektirmez."


  Uygulamada özellikle yapı kooperatiflerinin bazılarının gerçekte inşaat şirketi niteliğinde olduğu, bunun sonucunda da belli bir yönetim kurulu üyeliği devamlı statütüsü ile yönetildiği gözlenmekte olup, bu tür kooperatif de ortakların değişik nedenlerle yıllarca süren faaliyet sırasında birkaç aylık ödenti gecikmeleri nedeniyle ihracına yönelik operasyonları gerçekleştirdikleri gözlenmektedir.


  Bunun için artık tipleştirilmiş ihtarname örnekleri düzenerek yıllarca konut edinme hayali ile yaşayanların bu hayallerine son verilmekte, zora dayalı olarak birkaç aylık gecikme nedeni ile ortak ihraç edilebilmektedir.


  Örneğin bu bağlamda çekilen bir ihtarmanede aynen şu ibarelere yer verilmektedir:


  "Kooperatifin almış olduğu ... karar gereğince borçların alınan karar doğrultusunda faizi ile birlikte iş bu ihtarnamenin tebliğinden itibaren on gün içersinde ödenmesi, aksi halde 1163 sayılı yasanın 27. maddesi ana sözleşmenin ... maddesi uyarınca ihraç işlemi yapılacağı ihtar olunur."


  Bu ihtarnamenin çekilmesinden sonra kooperatif ortağının yapmaya çalıştığı ödemeler ya kooperatif yönetimi tarafından alınmamakta veyahut da yine kooperatif ortağının yapmak istediği kısmı ödeme alınarak, buna rağmen kooperatif üyeliğinden ihraç edilmektedir.


  İhraca yönelik yine yapı kooperatifleri açısından tip ihraç duyuları yapılmaktadır. Şöyle ki;


  "...kooperatifin kayıtlarının incelenmesi sonucunda ihraç işlemi yapılan muhatapların... kooperatife aşağıda dökümü yazılı miktarda borçlarının bulunduğu anlaşılmaktadır.


  İhraç işlemi yapılan muhataplar hakkında 'kooperatif yönetimine vermiş oldukları adreslerine 10 gün süreli 1. ihtar ile 1 ay süreli 2. ihtarname keşide edilmiş, yasal süre için muhataplar borçlarını ödeyememişlerdir. 1163 sayılı yasanın 27'nci maddesi gereğince ... kooperatifinin ... gün ve ... sayılı kararı ile üyelikten ihraç edilmişlerdir."


  Yıllarca süren kooperatif serüveninde birkaç aylık aidat ödemesinde ortaya çıkan gecikme gerçekte inşaat şirketi yönetimi niteliğinde olan kooperatife ortağını ihraç etmesi yetkisini vermektedir.


  Ülkemizde yapı kooperatifleri yeterince denetlenememektedir. Bu nedenle yaşanan olumsuzluklar her geçen gün artmaktadır.


  Kooperatifler Yasası'nın 27 ve kooperatif ana sözelmesinde konuya ilişkin olarak yer alan madde hükümleri uyarınca akçalı yükümlülüklerini yerine getirmeyen ortakların ihracına karar verilebilmesi için yükümlülüklerini yerine getirmede iki ay gecikmeden sonra yükümlülüğün yerine getirilmesi hususunda yazılı tebligat yapılarak on günlük süre içinde ödenmesinin istenmesi, bu tebligata rağmen ödememe halinde bir ay süreli ve aynı borç miktarını gösterir ikinci ihtarname gönderilmesi, bu ihtarnamelerde müeyyidenin de belirtilmesi ve bunlara rağmen ödememede direnilmesi gerekmektedir.


  Kooperatifler Yasası'nın 27'nci maddesindeki ilkeler ortaklar aleyhine genişletilemez.


  Kooperatifler Yasası'nın 27'nci maddesi, günümüz ekonomik koşulları dikkate alındığında uzun soluklu yapı kooperatifi ortaklıklarında çoğu kez ortakların aleyhine çalışır hale gelmiş bulunmaktadır.


  İnşaat şirketi benzeri çalışma gösteren ve genellikle de belli kişiler tarafından yönetilen kooperatiflerde ortakların en ufak bir gecikmesi, bu ortakların ihracına neden olabilecek sonuçları doğurabilmektedir. Bu durum günümüzde maddi olanaksızlar nedeniyle seslerini duyuramayan, sayıları giderek çoğalan bir mağdurlar kitlesi oluşturmaktadır.


  Ticaret ve Sanayi Bakanlığı'nın bu tür mağduriyetlerin önüne geçebilmek amacıyla bir yandan yapı koopratiflerini devamlı gözetim altında tutması gerekmektedir. Diğer yandan Kooperatifler Yasası'nın 27'nci maddesi daha çok ortaklar aleyhine çalışan bir madde haline dönüşmüştür. Bu nedenle söz konusu maddenin yeniden düzenlenmesi zorunlu hale gelmiş bulunmaktadır.
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 2. #2
  Üye
  Üyelik tarihi
  21.Eylül.2005
  Nereden
  Turkiye
  Mesajlar
  63
  veysi dede ne demeye çalıştın sen yahu

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •