Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ymm olmak üzerine

Yeni Üye
    Nereden
    SMMM
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">YMM OLMAK – EŞİTLİK – VİCDAN<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />[/B]
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">[/B]
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">YMM olmak ;[/B]
    3568 sayılı yasamızın 9. Maddesi ;
    Madde 9 - Yeminli malî müşavir olabilmek için :

a) En az 10 yıl serbest muhasebeci malî müşavirlik yapmış olmak,
    b) Yeminli malî müşavirlik sınavını vermiş olmak,
    c) Yeminli malî müşavir ruhsatını almış olmak,
    şartları aranır.

Şu kadar ki, kanunları uyarınca vergi inceleme yetkisi almış olanların, bu yetkiyi aldıkları tarihten itibaren kamu kurum ve kuruluşlarında geçen hizmet süreleri ile hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler dallarında öğretim üyeliği veya görevliliği yapmış olanların bu hizmetlerinde geçen süreleri serbest muhasebeci malî müşavirlikte geçmiş süre olarak kabul edilir.

Kanunları uyarınca vergi inceleme yetkisi almış ve meslekî yeterlilik sınavını vermiş olanlar ile yukarıda sayılan konularda profesörlük ünvanı almış bulunanlar için sınav şartı aranmaz.
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Eşitlik ;[/B]
    İşin mutfağında iki taraf var. Birisi maaşını kamudan alıyor, diğeri ise özel sektör patronundan yada kendisinden. Bir tarafta hesap uzmanları, gelirler kontrolörleri, vergi denetmenleri, ilgili hocalar vs. Diğer tarafta serbest çalışan mali müşavirler, bordrolu mali müşavirler .
    Bir taraf özü itibariyle verginin kanunlara uygun şekilde tahakkuk ettirilip ettirilmediği ile uğraş veriyor. Diğer taraf ise vergi mükellefi olan müşterisinin yaptığı işlemleri vergi kanunlarına uygun olarak düzenlemesinden sorumlu.
    Bir taraf denetici, diğer taraf deneticinin denetlediklerini hazırlayan.
    Bir tarafın zamanla ilgili tek sorunu zamanaşımı. Diğer tarafın zamanla yarışı. Yapılan işlemi en geç 10 gün içinde düşünmek , değerlendirmek , uygulamak zorunda. Bir taraf ise 10 günde kararlaştırılanı önüne geldiğinde araştırarak,danışarak, düşünerek, bol bol kahve içerek denetlemek hem de 100 gün belki 500 günde.
    Bir taraf üstad denilmenin coşkusunda diğer taraf üstad olduğunun farkında olmadan üstad demenin sempati getirdiği fikrinde.
    Bir taraf katı ve kuralcı. Diğer taraf pratik ve coşkulu.
    Bir taraf uzmanlık alanı konusunda sadece uzman üstü olmak derdinde, diğer taraf her konuda uzman olmak zorunda.
    Bir taraf için vergi kanunları yeterli, diğer taraf için belki tüm kanunlar.
    Bir taraf ceza yazmanın hazzında, diğer taraf bunları iptal ettirmenin.
    Hangisi başarılı. Tabiki davacının tarafı.
    İki tarafın müşterek yönü ne ? YMM olmak.
    Bir taraf için özel mesleki yeterlilik sınavına girmek ve başarılı olmak yeterli. Diğer taraf ise YMM sınavına girmek ve başarmak zorunda. Yangından mal kaçırırcasına iki günde sonuçlanan özel YMM sınavı da cabası.
    Bir taraf, prim ödeme gün sayısını doldurduğu günün ertesinde diğer taraf olabilmekte, diğer taraf ise hep diğer tarafta.
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Vicdan ;[/B]
    Bir taraf ; Kamuda çalışıp mesleki yeterlilik sınavını verdi diye ayrı bir sınava girmeden-girme cesareti dahi gösteremeden yada iki günde sonuçlanan uyduruk özel sınavla bu belgeyi hakkettiğini düşünenler,
    Diğer taraf; yılların birikimi ve mücadelesi yok sayılan, ileri yaşta yazı yazmayı dahi unutan, kaderi bir taraftakilerin eline bırakılmışlar,
    Bir tarafın vicdanı gerçekten rahat mı?
    Bir taraftakileri, TURMOB’u, saygın üyelerini www.tesmer.org.tr ‘den YMM sınav sorularını izlemeye davet ediyorum.
    İyi seyirler,
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">[/B]
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">SMMM[/B]
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Celal DEMİR[/B]
    www.arscel.com

arscel

Yeni Üye
    Nereden
    SMMM
    1
    arscel

Yeni Üye
    Onlarda ymm olmakkazanılmış hakkımız diyorlar.Maç başladıktan sonra oyunun kuralları değiştirildi.Nerede hukuk diyorlar.
    zaten sınavsız smmm ve ymm hakkımızdı ,diyorlar.
    Zaten Türmob 'da ruhsatları onayladı.
    ymm sayısı 4000 'i buldu.
    Bundan sonra özelden gelenler için sınav daha da zorlaşacaktır. Yeni alım yapmak istenmiyor.
    Kamudan gelenler zaten smm ve ymm 'leri biz denetliyoruz .Hallerini görüyoruz ,diyorlar.
    Birde açıköğretim mezunlarının başvurabilmesi nedeniyle zaten smmm'likte kalite yok. YMM 'liğe bu durum bulaşmasın ,diye bir kapalı kapılar ardında oluşmuş bir kanaat var.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Çok güzel bir yazı olmuş ellerinize saglık.
    Allah\'a dayan, sa\'ye sarıl, hikmete ram ol. Yol varsa budur! Bilmiyorum başka çıkar yol!

Mehmet Akif Ersoy

Yeni Üye
    Nereden
    SMMM
    Tabiki mesleki kalite çok kötü. İki günlük denetmene üstad diye yada müşterisine iki kuruş kazanacağım diye el pençe olan bidolu insan var. Ama, 25 yaşında işini yaparken mesleki yeterlilik belgesi almak farklı aynı insanın 50 yaşında bu belgeyi alması farklı. En azından bu noktada haksızlık var. Zaten belirli düzeyde zeka gerekiyor. Ben sınavsız olsun demiyorum ama hakkaniyet olmalı. Bu şekilde YMM olamayacaklarını anladıkları için Özel sınav felan yapıldı. Yada buyrusunlar bizim girdiğimiz sınavlara girsinler.

Sorunun tek sebebi meslektaşlarımızın kalite sorunu,odalarımızın yöneticilerininçoğunun YMM olamaz diyeceğimiz halen sadece muhasebeci olabilirlerden oluşması.

arscel

Yeni Üye

YMM'likte kalite korunmalı açıköğretim mezunları ymm sınavına alınmamalı.Zaten YMM sınav sonuçları incelendiğinde başarısız olanların çoğu akademik yetersizliği olan açıköğretim mezunlarıdır.

Ziyaretci
    sayın denetçi yaklaşımınızı son derece yanlış, taraflı ve komik buluyorum.vergi dairelerinde veya mal müdürlüklerinde çalışan lise hatta orta okul mezunu memurlar dururken açıköğretim mezunlarını eleştirmek niye?Kaldı ki kamuda çalışanlar açıköğretim sayesinde yükseköğrenim görmüş statüsüne yükseliyorlar.Asıl olması gereken nedir biliyormusunuz?muhasebe mesleği ile ilgili smmm ve ymm bu mesleği icra edenlerin hakkı kamuda çalışıp devletin şemsiyesi altında bu mesleğin cefasını çekmeden zahmetsizce bu ünvanları alanlar bu ünvanları haketmiyorlar.nasıl doktorlar için tam gün yasası getirilerek ya devleti seç yada serbest hayatı deniyorsa;bizim meslek için de ya baştan kamuyu seç yada serbest çalış ekmeğini taştan çıkart kardeşim.unutmayın herkes iyi olabilir ancak herkes adaletli olamaz.

Ziyaretci
    arkadaşlar ben 1997 de smmm belgesi alırken sınav konularından biri de kambiyo mevzuatıydı bu dersten birçok arkadaş başarısız olup belge alamadı.tam baraj ders yani.şimdi bu sınav konusu ymm sınavında var.amaç aynı kazanan olmasın.biz smmm lerde kamudan zahmetsizce ymm liğe geçen beylerin karşıt incelemelerini sanki elemanlarıymışız gibi düzenleyip duralım.para?adam sen de bir sürü angaryanın içinde ymm lerin angaryasımı agır geldi?

Ziyaretci

BÜTÜN GÖRÜŞLERİ SAYGIYLA KARŞILIYORUM .SAYGI DUYMADIM TEK ŞEY YETERLİLİK SINAVINA TABİ OLADAN BELGE ALMA HAKKI VEREN KANUN.

Üye
    Nereden
    Turkiye
    Tüm meslektaşlarıma selamlar saygılar, kolay gelsin. Yasamız maliye bakanlığı vesayetinde olduğundan, bakanlık kendi çalışanlarına büyük avantajlar sağlıyor. Bakanlık elemanları sadece bir konuda deneyimli, G.V.,K.V., KDV, iadeler vs.başka konu bilmez. Ama bizler tüm vergi kanunlarını, sgk kanunlarını, iş kanunu, ticaret k. v.s. v.s. tamamını bilmek ve anında cevap vermek zorundayız.
    Tek hatamız, oda yönetimleri oy kaygısı ile yetersiz arkadaşları eleyemedi, hepimiz ayni seviyede görülüyoruz. Yukarıda bir üstadımın belirttiği gibi, hem mükellefin, hem idarenin ve maalesef YMM lerin tüm işlerini yapmak zorundayız. Yasa böyle olmasada uygulama böyle. YMM bilgi vermediğimiz zaman (Aslında bilgi vermek zorunda değiliz, bizzat gelip incelemek zorunda biz sadece defter ve belgeleri gösteririz.) hemen mükellefi arayıp, muhasebecin işi bilmiyor veya yanlış yapmış diye utanmadan şikayet ediyorlar. Biz önce kendimize sahip çıkıp çürükleri ayıklamamız gerekmektedir.
    S.M.M.M. HASAN YILDIZ