Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: işçinin fiilen çalışmadığının tespiti

Üye
    sevgili arkadaslar bir müşterime sgk tarafından inceleme başladı. tek tek bütün çalışanları sgk ya cagırıp diğer işçilerle ilgili soru soruyolar. böyle bir durumun gerçekleşmei sonucu işçiye ve işverene ne gibi yaptırımlar uygulanabilir. ilgili kanunu arastırdım işverenle ilgili bir sonuca ulaşamadım yardımcı olursanız sevinirim. saolun

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın meslektaşım kanunun 5510/86.maddesinin 6.paragrafı ve devamındaki paragraflar gayet açık ve nettir kurumun denetim ve kontrol memurları tarafından kişilerin sigortalılık durumlarının tesbiti her şekilde tabiki kanuni olarak yapılabilir ve bu denetim kapsamında işyerinde veya kurumda bu şekilde diğer işçilerle görüşerek ve soru sorarak tesbit yapma haklarıda vardır ve yaptırım kısmı için ortaya çıkan durumlar sonucunda resen belgelerin düzenlenmesi ve 5510/102.maddedeki cezalarında işverene tebliği vardır vede işverenin bunlara 1 ay içinde karşı çıkma hakkı vardır ve kuruma bu sürede başvurması lazım itiraz için ve eğer itiraz reddedilirse bu tebliğ edilir ve bu süreden sonra 1 ay içinde iş mahkemesine başvuru hakkı vardır işverenin ama bu sürede takip ve tahsil durmaz ve işler buda önemlidir vergideki gibi değildir,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    benim mükellefimin suan aynı durum başına geldi . işci ve işverenin ifadelerinde sorun yok ama gelen yazıda ilgili dönemlerde çalışmadığı ve bu dönemlere 1 ay içerisinde iptal bildirgesi verilmesi yazıyor.
    nerdeyse 1.5 yıllık dönem iptal bildirgesi düzenlesem bu dönemlere ilişkin indirimler kalkacak, belli bir süre indirim hakkından olucağız .arkasından idari para cezası (idari para cezası suan yok). döneme ilişkin yatan primler iptal olacak.