Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: şirket 1 kişi ile kurulabilirmi

Ziyaretci
    böyle bir duyum alan mükellefler varmış

Kıdemli Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Yeni Türk Ticaret Kanununda var. Ancak yürürlük tarihi 01.07.2012
    Şuanda 1 kişi ile şirket kuramazsınız.
    Mali Müşavir Ali Hastürk

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Şirketler hukuku yeni ttk ile daha ciddi bir denetim ve uygulama getiriyor çok mecbur olmayanın nam olsun diye şirket kuracağını sanmıyorum hatta tasviyeler ve ferdi işletmelere adi ortaklıklara dönüş başlayacaktır diye tahmin ediyorum.Ortakların şirketleri kasası gibi kullanmaları önlenmeye çalışılacaktır bağımsız denetçi seçimi envanter sayımında denetçi bulunması kar dağıtımı mecburiyeti şirketi ferdi işletme gibi kullanan iş sahiplerinin işine gelmeyecektir bekleyelim görelim.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın meslektaşım hasan bey evet bu şekilde geri dönüş olabilir şehirlerden köylere geri dönüş gibi ama bu sayı taş çatlasa şuanki 717.000 LTD.şirketin %5 ve 10'unugeçmez ve zaten buda normaldir çünkü bu şekilde olanlarla gayri faal olanlar vede tasfiye olacaklarla beraber sayı zaten 200-250 binrakamını bulabilir ve dediğim gibi bu normaldir çünkü bu türlü şirketler küçük ölçekli bile değildir bence ve kapanmalarıda lazım ve kalan 500.000 LTD.ve 100.000 A.Ş.ise denetime tabi olacak ve TFRS,TMS,Kobi TFRS bunlara uygulanacakve ileriye dönük tüm şahıs şirketlerini ve şahıs firmalarınıda yani TTK.kapsamında Tacir olanlarıda kapsayacağıda aşikardır ve kaçış yoktur nasılki ölümden kaçış yok buda aynen öyle çünkü Mali müşavire,Hukuk Müşavirine,Mesul Müdürlere,İş sağlığı ve Güvenliği uzmanlarına ve vs.gibi olanlara para ödemek ve gene KDV ödemeyi angarya gibi görenler zaten bencede bu ticareti yapmasınlar ve bıraksınlar işçi olarak çalışsınlar ve gene para kazanmayan kar etmeyen tacirlerde bu işleri bıraksınlar kıbrıstaki gibi gitsinler işçi olarak çalışsınlar çünkü artık bu ülke dünya ile rekabet eder halegeldi vede ticaretimiz ve mali işlemlerimiz dünyanın çok gerisinde kaldımevzuat olarak ve artık bunlarda dünya ile entegre zamanıdır ve inanın çok güzel olacak ve yaşayıp göreceğiz ve karamsarlığa gerek yok denetime alışık bir toplum değiliz çünkü yapımızda buna müsait değil veya yapımız zamanla bu hale gelmiş ama alışacağız ve adaptasyon döneminde sıkıntılar yaşanabilir ama hepsi zamanla aşılacak ve göreceğiz hem bizim için hemde tacirler için,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Moderatör
    Nereden
    İstanbul

Sayın Hadisat
    Ben yeni TTK ile birlikte Ltd. şirketlerin en az yarısının tasfiye edileceğini düşünüyorum çünkü bu forumda da defalarca yazdım 1990 lı yıllarda bazı meslektaşlarımız önüne gelene hayat standardından kaçırmak veya fazla para almak adına şirket kurdular hatta birbiriyle alakası olmayan, samimiyeti olmayan, hukuken birlikteliği olmayan esnafları bir araya getirerek şubeler şeklinde oluşumlar yaptılar. Bunların ortakları değil şirket yönetmek herhangi basit bir küçük tamirhaneyi yi dahi yönetip götürecek kişiler dahi değildi. O nedenle dikkat ederseniz bugün çevremizde ör. ................. gıda inşaat tekstil turizm madencilik pazarlama danışmanlık... ltd. şti. şeklinde binlerce şirket vardır. Tam bir "ne iş olsa yaparım abi " durumu. Şimdi bu şirketler mecburen tasfiye olacaklar olmak zorundalar yeni sistemi, denetimi ve maddi külfeti kaldıracak durumda değiller ayrıca birbirinin çekinden, borcundan icrasından habersiz sözde şubelerin !!!(ki bu durumun hukuki sakıncaları saymakla bitmez )
    artık bir arada kalmaları imkansız gibi.