Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: e-sözleşme iptali

Kıdemli Üye
    merhaba arkadaşlar,
    kapanışını 31/03/2011 de yaptığımız şahıs işletmesi için e-beyan aracılık ve sorumluluk sözleşmesini ne zaman iptal edeceğiz?
    danışma birimi (444 0 435); kapanış tarihi itibariyle 15 gün içinde yapmanız gerekir. diyor.
    oda danışma birimi ise ;2011 yıllık gelir v. beyanınından sonra iptal etmeniz gerekir.yoksa eyanname gönderemezsiniz diyorlar..
    hangisi doğru?? teşekkürler.

Moderatör KAYALI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Turkiye
    2.2 Süresi Sona Eren ya da İptal/Fesih Edilen Sözleşmelerin Elektronik Ortamda Bildirilmesi<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    Elektronik Beyanname Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmelerinin/Elektronik Beyanname Aracılık Sözleşmelerinin süresinin sona ermesi, iptal ya da feshedilmesi durumunda buna ilişkin bilgi girişinin, sürenin sona erme tarihinden ya da iptal/fesih tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde meslek mensupları tarafından elektronik ortamda https://intvd.gib.gov.tr/ adresinde yer alan internet vergi dairesine yapılması gerekmektedir.

Ancak, Bakanlığımıza iletilen taleplerin değerlendirilmesi sonucunda; Vergi Usul Kanununun mükerrer 257 nci maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye istinaden, 340 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu <SUP>(3)</SUP> Genel Tebliğinde değişiklik yapan 405 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinin
    “12- Bu Tebliğ ve eklerinde yer alan beyanname tabiri vergi beyannameleri, bildirim ve eklerini ifade etmektedir.”
    bendi dışında kalan düzenlemelerinin yürürlük tarihi 1/8/2011 tarihine ertelenmiştir.

1/8/2011 tarihinden itibaren Elektronik Beyanname Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmelerinin/Elektronik Beyanname Aracılık Sözleşmelerinin süresinin sona ermesi, iptal ya da feshedilmesi durumunda buna ilişkin bilgi girişinin, sürenin sona erme tarihinden ya da iptal/fesih tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde
    elektronik ortamda https://intvd.gib.gov.tr/ adresinde yer alan internet vergi dairesine girişinin yapılması gerekmektedir.

Kıdemli Üye
    sayın kayalı teşkkür ederim,
    31/03/2011 de kapanışını yaptığımız işletmenin sözleşme iptalini yapmamız gerekir mi?
    yoksa tüm beyanları verildikten sonra mı, yani mart/2012 de mi iptal etmeliyiz.?

Müdavim Üye
    Nereden
    Giresun
    Bu konu kesinlikle arapsaçı oldu. İşini terk eden kişiler için bencede mart 2012 de vermek gerekir. Aynı durum bende de vardı sözleşmesi sona eren diye girip iptal ettim. sonra sözleşmesiz beyanname gönderebileceğim ihtimalini göz önüne alarak aracılık sözleşmesi yapıp sisteme girdim. Ama kesinlikle terk edenler için 2012 martta girmek lazım. Sadece muhasebeci değiştirenler için sisteme 15 gün içerisinde girilmeli. İşini terk eden bir mükellefin sözleşme gereği işlemleri neticede mart beyannamesi verilene kadar devam etmektedir.

Müdavim Üye
    Nereden
    YOZGAT/Sorgun
    Ben mükelelf kapanış tarihleri itibari ile sözleşme fesh ediyorum
    Smmm. İsmail ATASEVER

\'\'Cümleler doğrudur sen doğru isen, Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.\'\' (Yunus Emre)

Kıdemli Üye
    sayın ASİL,
    aynı şeyi ben de yapıyordum. ancak uygulama farklılığını görünce hem e-beyan çağrı merkezini hem de odayı aradım. çağrı merkesi kesinlikle kapanış tarihinden itibaren 15 gün içinde sözleşme iptali yapılmalıdır. dedi.
    oda ise ;
    "İş yerini kapatan Gelir Vergisi mükellefinin Geçici vergi beyannamesini ve yıllık beyannamesi sözleşme iptal edilirse nasıl verilecek? Bunun cevabı Mükellefiyeti kapanan G.V Mükellefinin Tüm beyannameleri verildikten 15 gün sonra iptal işlemi yapılmasıdır. Danışma Birimi "
    ben de biraz önce iptal ettiğim sözleşmeyi tekrar girdim. farklı sözleşme numarasıyla. İptali de mart-2012 de yapacağım.

Moderatör KAYALI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Turkiye
    Alıntı bedr44 Nickli Üyeden Alıntı
    sayın kayalı teşkkür ederim,
    31/03/2011 de kapanışını yaptığımız işletmenin sözleşme iptalini yapmamız gerekir mi?
    yoksa tüm beyanları verildikten sonra mı, yani mart/2012 de mi iptal etmeliyiz.?
    uygulamayı görmeden şu anda yazılacakların hepsi yorumdan öteye geçmeyecektir.Benim yorumum
    1- 31/03/2011 tarihinde kapanan işyeri için sözleşme sona ermiştir.İptal değildir.
    2- Dolayısıyla 15 gün içerisinde sona eren sözleşme olarak sisteme girilmesi gerekir, Ancak tebliğin uygulanması 01/08/2011tarihine kaldığından
    a- mükellefle ilgili vermeniz gereken beyannameleri verene ve en geç 15/08/2011 tarihine kadarsözleşme açısından kadar hiçbir işlem yapmayın ancak engeç 15/08/2011 tarihinde sözleşme sona erme tarihi olarak 31/03/2011 tarihini sisteme girin.
    b- Bir ihtimal; (aşağıdaki tebliğ cümlelerinden anladığım) nasıl ki 2010 yılı sözleşmeleri tebliğ öncesi olduğundan kapsam dışında bırakıldı ise 01/08/2011 öncesi terklerde yeni bir tebliğle kapsam dışı bırakılabilir.

"1/8/2011 tarihinden önce meslek mensupları ile mükellefler arasında düzenlenmiş ve hükmü devam eden Elektronik Beyanname Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesine/Elektronik Beyanname Aracılık Sözleşmesine ait bilgilerin, meslek mensupları tarafından 1/8/2011 tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde,<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    -1/8/2011 tarihinden itibaren Elektronik Beyanname Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmelerinin/Elektronik Beyanname Aracılık Sözleşmelerinin süresinin sona ermesi, iptal ya da feshedilmesi durumunda buna ilişkin bilgi girişinin, sürenin sona erme tarihinden ya da iptal/fesih tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde"

Müdavim Üye
    Nereden
    Nevşehir
    ARKADAŞLAR ÇOK TARTIŞILDI AMA MALUM BAZI ŞEYLER MUALLAK. 2011 YILI İÇERİSİNDE TERK EDEN MÜKELLEFLER İÇİN SÖZLEŞMEYİ İPTAL MI EDELİM YOKSA SÖZLEŞMEYİ SONA ERDİRMEYE Mİ GİRELİM. 2012 MARTDA BEYANI VERMEK AÇISINDAN SIKINTILI BİR GEÇİŞ OLACAK? BİZ SONA EREN ŞEKLİNDE GİRDİK AMA İHTİLAF İHTİLAF
    TÜRMOB'UN; YMM OLMAYAN, YETİM ÜYESİ SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR BİR FANİ...

Müdavim Üye
    Nereden
    Nevşehir
    ? ??Edited by: agahannn
    TÜRMOB'UN; YMM OLMAYAN, YETİM ÜYESİ SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR BİR FANİ...

sa.arkadşlar
    31/12/2011 de terk verilen bi işyerinde sözleşmeyi ne zaman fesh etmemiz lazım bide aracılık ve sorumluluk sözleşmesini iptal/fesh et 'i mi seçecez yoksa sözleşmenin süresi sona ermiş seçeneğini mi seçmemiz lazım
    başka bir muhasebeciye giden mükellefin ne zaman sözleşme feshi yapılmalı .