Değerli Meslektaşlarım,

31 Mayıs 2004 tarihinde aktif ve pasifi ile bir bütün halinde bir şirkete özvarlığı devr olan bir şahıs işletmesi için 2003 takvim yılı bilançosu için enflasyon düzeltmesi yapıldı.

Ancak bu işletme 31 mayıs 2004 tarihinde devir olunduğu için devir tarihindeki tüm aktif ve pasif değerler şirkete intikal etmiş olduğundan , ilgili şirket bu değerler üzerinden 2004 yılı için enflasyon düzeltmesi yapacaktır.

Burada sizden öğrenmek istediğimüç husus bulunmaktadır.

a) Şirketin bu devir ile ilgili 2004 yılı enflasyon düzeltmelerini yaparken ferdi işletmeden devir olunan değerleri kaydetmesinde bir sakınca veya kanuna aykırılık sözkonusu olurmu?

b) Ferdi işletmeden devr olunan sabit kıymetler ve bunlara ilişkin amortismanlar

bakımından kalan amortisman sürelerine göre amortisman ayırmaya devam edilmesindekanuna aykırı bir durum sözkonusu mudur? (Her ne kadar bu kıymetlerin şirket aktifine girişi 31 mayıs 2004 olsa da)

c) Ferdi işletmenin 2004 yılı için düzeltme yapmamasının bir sakıncası veya cezai müeyyidesi var mı? (Çünkü 31 Aralık itibariyle düzeltme yapılacağı için ben yapılmaması gerektiği kanaatindeyim.Eğer ben atlamamışsam ilgili tebliğ veya sirkülerde buna benzer bir konu görmedim.)

Teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Atilla Dinçer

Van-SMMM