Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Devir Halinde Enflasyon Düzeltmesi

  1. #1
    Yeni Üye Yeni Üye
    Üyelik tarihi
    05.Mart.2005
    Mesajlar
    4


    Değerli Meslektaşlarım,


    31 Mayıs 2004 tarihinde aktif ve pasifi ile bir bütün halinde bir şirkete özvarlığı devr olan bir şahıs işletmesi için 2003 takvim yılı bilançosu için enflasyon düzeltmesi yapıldı.


    Ancak bu işletme 31 mayıs 2004 tarihinde devir olunduğu için devir tarihindeki tüm aktif ve pasif değerler şirkete intikal etmiş olduğundan , ilgili şirket bu değerler üzerinden 2004 yılı için enflasyon düzeltmesi yapacaktır.


    Burada sizden öğrenmek istediğimüç husus bulunmaktadır.


    a) Şirketin bu devir ile ilgili 2004 yılı enflasyon düzeltmelerini yaparken ferdi işletmeden devir olunan değerleri kaydetmesinde bir sakınca veya kanuna aykırılık sözkonusu olurmu?


    b) Ferdi işletmeden devr olunan sabit kıymetler ve bunlara ilişkin amortismanlar


    bakımından kalan amortisman sürelerine göre amortisman ayırmaya devam edilmesindekanuna aykırı bir durum sözkonusu mudur? (Her ne kadar bu kıymetlerin şirket aktifine girişi 31 mayıs 2004 olsa da)


    c) Ferdi işletmenin 2004 yılı için düzeltme yapmamasının bir sakıncası veya cezai müeyyidesi var mı? (Çünkü 31 Aralık itibariyle düzeltme yapılacağı için ben yapılmaması gerektiği kanaatindeyim.Eğer ben atlamamışsam ilgili tebliğ veya sirkülerde buna benzer bir konu görmedim.)





    Teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.


    Atilla Dinçer


    Van-SMMM






  2. #2
    Üye Yeni Üye
    Üyelik tarihi
    08.Mart.2005
    Nereden
    Turkey
    Mesajlar
    44


    Sayın Dinçer,


    Çok zor konular.Seminerler, yazılar kitaplar yazanlar var ve bu soruların net cevapları yok.Zira Enf.Düz.mesi kendi içindeki çelişkileri yanında Ticaret kanunu açısından ve diğer mevzuatlar açısından tam bir muamma.


    Ben düşüncelerimi (yorumlarımı) yazayım belki yenileri gelir.


    1-Devir olan işletme devir tarihinde 31.12.2003 düzeltmesini yapmış olmalıydı diye düşünüyorum.


    2-Devir olan işletme için, İhtiyarlik hakkı nedeniyle değil ama, 2004 yılının ilk geçici vergi döneminde düzeltme şartları oluşmadığından ve ikinci geçici vergi dönemi dolmadan devir yoluyla faaliyeti sonlandığınden 2004 düzeltmesi yapmak zorunda olmadığını düşünüyorum.


    3-Devir alan işletme aktif ve pasifi ile olduğu gibi devraldığından devraldığı değerlerle kayıt yapacak devir bilançosundan sonra fark oluşmuşsa bu farkları devreden işletme sahibinin cari hesabına kaydetmesi yerinde olacaktır.(örneğin devir 2003 düzeltmesi yapılmadan gerçekleşmiş ise (ki düzeltilmeliydi diye düşünüyorum) düzeltme sonucu oluşacak farklar)


    4-Devir alan şirket 2004 düzeltmelerini yaparken Mük.298.maddenin 3/e bendine göre ayni sermaye için mülkiyetin intikal ettiği tarihi diğerleri için işletmeye dahil oldukları tarihi esas almalıdır diye düşünüyorum.


    5-Amortismanların ayrılmasına ise yeni işletme kalınan yerden devam etmelidir kanaatindeyim.


    Fakat bu konuların hiçbirinin VUK da açıkça düzenlenmemiş olduğunuda eklemek isterim.En büyük handikapta TTK açısından yaşanacaktır diye düşünüyorum.
    Saygılarımla