<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=4 width="100%">
<T>
<TR>
<TD rowSpan=2></TD>
<TD =black10 vAlign=top align=right width="100%">28 Eylül 2005 13:37
<HR width="100%" noShade SIZE=1>
</TD></TR>
<TR>
<TD =black14 align=left>Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, SSK ve Bağ-Kur’luların askeri hastanelerden hizmet almalarını sağlayacak bir anlaşma imzalanacağını </TD></TR></T></TABLE>

Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, vatandaşların sağlık hizmetlerine kolay erişebilmelerini sağlamak amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında SSK ve Bağ-Kur’luların askeri hastanelerden hizmet almalarını sağlayacak bir anlaşma imzalanacağını bildirdi.

Başesgioğlu, sosyal güvenlik reformu kapsamındaki Sosyal Yardımlar ve Primsiz Ödemeler ile üç sosyal güvenlik kuruluşunu tek çatı altında toplamayı amaçlayan Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı Taslaklarını görüşmek üzere toplanan Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu, toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, SSK’lıların şu anda 100’ü aşkın özel sağlık merkezinden, hizmet alabildiklerini söyledi. Hastaların gidebilecekleri branşların, daha önce sağlık merkezleriyle SSK arasında yapılan paket anlaşmalarda tanımlandığını belirten Başesgioğlu, özel sağlık merkezleriyle yapılan anlaşmaları, tüm Türkiye’ye yaymak istediklerini bildirdi.

Bağ-Kur’lilar için de benzer bir uygulamaya başladığını anımsatan Başesgioğlu, Bağ-Kur’un da uygulamayı yaygınlaştıracağını bildirdi. Hem Bağ-Kur’un hem SSK’nın, sigortalıların Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı askeri hastanelerden sağlık hizmeti almalarını sağlayacak bir anlaşma yapacaklarını açıklayan Başesgioğlu, genel sağlık sigortasına geçildiğinde ise bu ayrıların tümünün kalkacağını bildirdi.

Başesgioğlu, sosyal sigortalar sisteminin kapsamadığı ödeme gücü olmayan, muhtaç vatandaşları kapsayacak, sosyal yardım anlayışı getirmek istediklerini söyledi