Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: FİAT DOBLO

Müdavim Üye
    Nereden
    Konya

Edited by: neyzen
    <font color=RED>Ahiret\'te Seni Kurtaracak Bir Eserin Olmadığı Takdirde Fani Dünyada Bıraktığın Eserlerede Kıymet Verme..!!! {Mesnev-i Nuriye}</font>

<font color=BLUE>SMMM Mehmet DEMİRAYAK </font>

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    bizim şirketimize almış olduğumuz araçta Doblo Combi 4+1 kişilik. ruhsatta hususi yazıyor ve yük nakli işaretli. Bu durumda kdv indirim konusu yapılabilece mi?

Müdavim Üye
    Nereden
    Konya

Farklı bir mükteza paylaşmak istedim.

TARİH: 12.04.2007
    SAYI: B.07.1.GİB.4.16.16-02-…… / 554
    KONU: Mali Müşavirin satın aldığı kamyoneti indirim konusu yapıp yapamayacağı hk.

………………….. VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

İlgi : a)……….2006 tarih ve ……….. sayılı yazınız.
    b) ……....2006 tarih ve ………..sayılı yazımız.

İlgi (a)’da kayıtlı yazınızda, Müdürlüğünüzün ……………… vergi kimlik numarasında işlem gören …………. tarafından alınan Fiat Doblo Cargo Combi kapalı kasa, çift sıra koltuklu ruhsatında, istiap haddi 625 kg - 4 kişi yazılı olan kamyonetin alışında ödenen katma değer vergisinin indirim konusu yapılıp yapılamayacağı hakkında bilgi istenilmesi üzerine, ilgi (b)’de kayıtlı yazımızla tayin edilen özelgemizde özetle; adı geçen tarafından satın alınan ve ruhsatında kapalı kasa kamyonet olarak tescil edildiği anlaşılan Fiat Doblo Cargo Combi 1.9 JTD Active 16 BAL 40 plakalı aracın (işletmeye kayıt edilmesi şartıyla) iktisabında yüklenilen katma değer vergisinin genel hükümler çerçevesinde indirim konusu yapılmasının mümkün bulunacağı yönünde görüş tayin edilmiştir.
    Söz konusu özelgemiz değerlendirilmek üzere 10.08.2006 tarih ve 1495 sayılı yazımızla Gelir İdaresi Başkanlığı’na gönderilmiş olup, konuya ilişkin olarak Makamlarından alınan 06.10.2006 tarih ve B.07.1.GİB.0.01.55/5779-16-160/77100 sayılı yazıda;
    Gümrük Giriş tarife Cetvelinin 87.03 Tarife Pozisyonunda “ Binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar ( 87.02 pozisyonuna girenler hariç) (steyşın vagonlar ve yarış arabaları dahil)”, 87.04 pozisyonunda ise “ Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar” sayılmış olup, Fiat Doblo Cargo Combi kapalı kasa, çift sıra koltuklu araçlar 87.03 tarife pozisyonunda sayılan binek otomobil kapsamında yer almaktadır.
    Buna göre, Fiat Doblo Cargo Combi kapalı kasa, çift sıra koltuklu araçlar binek otomobil kapsamında yer aldığından, işletmeye ait bu tip araçların alış vesikalarında gösterilen katma değer vergisinin mükellefin vergiye tabi işlemleri üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden indirilmesinin mümkün olmayacağı yönünde görüş bildirilmiştir.
    Bu defa, 18.10.2006 tarih ve 1895 sayılı yazımızla bir başka mükellefle ilgili olarak 07.12.2004 tarih ve 58203 sayılı yazıları ile tayin edilen özelgede, aynı özelliklere sahip Fiat Doblo Cargo Combi 1.9 JTD model motorlu taşıtın Türk Gümrük Tarifesi Cetveli açısından 87.04 tarife pozisyonundaki yük taşımaya mahsus motorlu taşıtlar arasında değerlendirilmesi ve ödenen katma değer vergisinin indirim konusu yapılmasının gerektiğine dair görüş tayin edilmesi nedeniyle, konunun bir defa daha Makamlarınca değerlendirilmesi istenilmiştir.
    Buna cevaben alınan 03.04.2007 tarih ve 29712 sayılı yazıda;
    27.07.2005 tarih ve 25888 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ve yayımı tarihinde yürürlüğe giren 8 Seri No.lu Gümrük Genel Tebliği’nde ( Tarife-Sınıflandırma Kararları) Fiat Doblo Cargo Combi 1.9 JTD Active (4 kişilik) marka aracın 87.03 G.T.İ.P numarasında binek otomobil niteliğine haiz olduğuna yer verilerek, tebliğin yayım tarihinden itibaren Fiat Doblo Cargo Combi 1.9 JTD Active marka taşıta ait alış vesikasında gösterilen verginin, Katma Değer Vergisi Kanununun 30/b maddesi gereğince hesaplanan katma değer vergisinden indirilmesinin mümkün bulunmadığına dair görüş bildirilmiştir.
    Bu nedenle, ilgi (a)’da kayıtlı yazınıza istinaden ilgi (b)’de kayıtlı yazımızla tayin edilen özelgemizin işlemden kaldırılarak, Daireniz mükelleflerinden ………………….. tarafından satın alınan Fiat Doblo Cargo Combi 1.9 Active marka taşıtla ilgili ödenen katma değer vergisinin, hesaplanan katma değer vergisinden indirilmesinin mümkün olmadığı konusunda adı geçenin bilgilendirilmesini ayrıca, bahse konu olan araçla ilgili olarak ödenen katma değer vergisinin indirimle giderilip giderilmediğinin tespiti açısından ödevlinin ilgili dönem hesaplarının incelenerek, yapılan inceleme sonucunda indirimle giderildiğinin belirlenmesi halinde V.U.K.’nun 369’uncu hükmü göz önüne alınarak ziyaı uğratılan verginin vergi ziyaı cezası uygulanmaksızın tahsili cihetine gidilmesini ve neticeden Başkanlığımıza bilgi verilmesini rica ederim.

Daha önce indirilebilir yönünde mükteza veriliyor,sonra efendim biz yanlış bilgi vermişiz kusura bakmayın,indirilen KDV yi tekraren ilgili dönemde hesaplanan KDV nize ilave edin deniyor, pes doğrusu.İyiki vergi ziyaı cezası uygulanmıyor,şükretmek lazım...)))

<font color=RED>Ahiret\'te Seni Kurtaracak Bir Eserin Olmadığı Takdirde Fani Dünyada Bıraktığın Eserlerede Kıymet Verme..!!! {Mesnev-i Nuriye}</font>

Müdavim Üye
    Nereden
    Antalya
    O zaman benim araçta Peugeot Partner 1.9 D Kamyonet bende KDV yi düşebilirdim.Muallakta kaldığı için düşmemiştim.Bir de 4 denetmenle görüştüm 3 ü düşemezsin diye bilgi verdi 5 yeminliden ise 4 ü düşemezsin diye bilgi verdi.
    Herkez kafasına göre yorumluyor.
    Tutup şimdi bende bir mükteza istesem bana da farklı bir şeyler yazar gönderirler.,
    Saygılarımla.......
    "Aslında, Bir Çocuğa "YOK" Demekmiş En Zor Olan... hsyn_

Müdavim Üye
    Nereden
    Konya
    Sayın muhasip;

İndirilip indirilemiyeceği konusunda bende üstadlardan farklı farklı görüşler aldım,ilginç tarafı,sebest meslek erbabı olarak kasalı kamyonet almam,ticari faaliyet yürüttüğümün delili olacağından ruhsatımın iptal edileceğini dahi söyliyen oldu,mükteza almadan önce denetmenlerle görüştüm,kanun maddesinde herhangi bir sınırlandırmanın olmadığı,kanuni hak olarak indirebileceğimi söylediler.İleride sıkıntıya mahal vermemek için mükteza aldım.....

Sygılarımla............

Müdavim Üye
    Nereden
    Antalya
    Siz Mükteza ile işi garantilemeye çalışmışsınız ama Başımızdan eksik olmasın devletimizin bir dediği bir dediğini tutmadığından onun görüşleri ile bile iş yapmak güç.
    Allah Cümlemize Kolaylık Versin.
    Saygılarımla....
    "Aslında, Bir Çocuğa "YOK" Demekmiş En Zor Olan... hsyn_