<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width=630>
<T>
<TR bgColor=#eeeeee>
<TD =hurauthorarsiv align=left width="30%">ŞükrüKIZILOT</TD>
<TD =hurarsivdate align=middle width="40%">28 Eylül 2005</TD>
<TD align=right width="30%">Bugünkü yazısı </TD></TR>
<TR>
<TD bgColor=#aaaaaa colSpan=3 height=1></TD></TR></T></TABLE>
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width=630>
<T>
<TR>
<TD colSpan=2 height=20></TD></TR>
<TR>
<TD vAlign=top width=630>Vergi oranlarının üç yıllık fotoğrafı


<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width=218 align=left>
<T>
<TR>
<TD align=left></TD></TR></T></TABLE>
VERGİ oranları yıllardır tartışılıyor.Hükümet kurulduğunda, Başbakan’da vergi oranlarının çok yüksek olduğunu belirterek ‘İlk fırsatta, vergileri tatlı tatlı indireceğiz’ demişti.
Geçen hafta, bu konu yine gündeme geldi. Vergi rekortmenlerinin ödül töreninde Başbakan’ın ‘Geldiğimizden beri vergi indiriyoruz. Kusura bakmayın, biraz ağır konuşacağım. Alışmış kudurmuştan beterdir’ sözlerine, iş çevrelerinden, özellikle ‘kudurmuş’ sözcüğüne tepkiler geldi. Bu ifade ‘Vergi kaçırmayı alışkanlık haline getiren, belli bir kesim var. Vergi indirimi de yapsanız, bunlar yine kaçırmaya devam ederler’ şeklinde olsaydı, belki kırıcı olmazdı.

ÜÇ YILLIK FOTOĞRAF

Tartışmaların yoğunlaşması ve hazırlanan yeni vergi yasaları nedeniyle, son üç yılda, vergi oranlarında yapılan değişiklikleri, bir tabloda topladık.

ÖZELLİKLİ DURUMLAR

Gelir vergisinde
, 2005 yılında en üst dilimde 5 puanlık indirim oldu. Bu indirim, 155.000 YTL’nin üzerindeki gelirleri kapsadığı için işçilere ve memurlara hiç yansımadı. Aynı şekilde esnaf ve sanatkara da yansımadı. Ayrıca, ücretlilerde, özel indirimin kaldırılması sonucu, 2004 yılından itibaren, belli bir vergi artışı da oldu.

Katma Değer Vergisinde, temel oran yüzde 18 değişmedi ancak sağlık, okul servisi ve yurt hizmetleri ile bazı kırtasiye malzemeleri ve gıda maddelerinde, oran yüzde 18’den 8’e indirildi. Bu arada pırlanta, elmas, yakut ve inci de yüzde 18 olan KDV oranı da yüzde sıfır oldu yani kaldırıldı.

Emlak Vergisi, sürekli olarak arttı. 2003 yılında yüzde 29,5 oranında arttı. Ayrıca bir bu kadar ‘Ek Emlak Vergisi’ alındı. Sonuçta 2003 artışı yüzde 159 oldu. 2004 yılında yüzde 14,25 arttı. 2005 yılında ise yüzde 5,6 arttı. Ayrıca verginin yüzde 10’u oranında katkı payı geldi. Büyükşehir belediyesi bölgesine alınan yörelerde yüzde 100 arttı.

Akaryakıt, sigara ve alkollü içkilerde, son üç yılda arka arkaya gelen oransal ve sabit ÖTV artışları ve ÖTV’nin de KDV’si sonucu, satış bedelinin yaklaşık dörtte üçü vergi oldu. Dünyanın en pahalı benzini Türkiye’de satılıyor. Akaryakıt ÖTV’si bile beyanname veren gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin ödediği verginin iki katına yakın.

Otomobilden alınan ÖTV her yıl üst üste artınca, ayrıca alınan KDV’de eklenince, otomobil vergilerinde dünya rekoruna ulaştık. Bu oran bazı otomobillerde, yüzde 100’ü bile aştı.

Deprem nedeniyle geçici olarak getirilen ‘özel iletişim vergisi’ 2004’ten itibaren, kalıcı hale getirildi ve sabit telefonlar da bu verginin kapsamına alındı. İki hafta önce de Ulaştırma Bakanı, vergi oranındaki artışlar nedeniyle, özel iletişim vergisinde ‘Avrupa birincisi’ olduğumuzu açıkladı.

Son üç yılda, vergi oranlarında yapılan değişikliklerin de etkisiyle, dolaylı vergiler yüzde 67’den yüzde 73’e çıktı. Bu da ayrı bir dünya rekoru.

Özetle, vergi oranlarının son üç yıldaki fotoğrafı biraz bulanık...


</TD>
<TD vAlign=top align=right width=80>
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width=80 align=right>
<T>
<TR>
<TD align=right> </TD></TR>
<TR>
<TD align=middle> e-posta </TD></TR></T></TABLE></TD></TR></T></TABLE>