Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Mesleki yeterlilik hakkında

Müdavim Üye
    Nereden
    Mersin
    Bilmiyorum düzeyli bir tartışma olur mu. Çünkü hangi platformda açıldıysa sonu hep hüsranla bitti. Mustafa beyin hoşgörüsüne sığınarak burda açmak istedim. Sonuçta burası da mesleğimiz açısından güçlü bir platform oldu.

Konumuz meslek mensubu sayısının hızla artması. Bu hızlı artışın doğurduğu sonuçlar ortadadır. Fiyat kırma, mesleki ilkelere uymama, kalitenin düşmesi ve değişen dünya düzeninde yabancı firmaların ülkemizdeki piyasalarda hakimiyetlerin artması sonucu geleceğimizin çok ta parlak gözükmemesi ....

90 yıllarda verilen bir hak ile berberlerin, kasapların, bakkalların vb. dahi meslektaşlarımız olduğu gerçeği ile başladı serüven. Sonrasında o dönemin büyük yükünü çeken Ticaret lisesi mezunları ve sonraları AÖF mezunları. Tartışmayı kişiselleştirmeden iyi tartmanızı rica ediyorum. Ben hiçbir zaman SM lere tepki göstermiyorum ya da AÖF mezunlarının belge almasına. Ben sayısal olarak çoğalırken yeterliliği bir daha düşünmemiz lazım diyorum. Benim okuduğum dönemlerde SMMM den çok bankacılık, Devlet kurumları revaçtaydı. Şimdilerde SMMM liğin revaca girmesiyle talep oldukça arttı. Talebin artması ile yeterlik sürecinin çok ta belirleyici olmaması sonucu meslek mensubu sayısı da hızla arttı. Benim ilimde bu artış artık meslek mensuplarının büro açmamasını gerektirecek vaziyette. Maliye içinden çıkanların piyasayı tutmuş olduğunu da düşünürsek sonuç şöyle oluyor .....

Boğaziçi işletme mezunu, yurtdışında yüksek lisans yapmış bir kaç dil bilen bir arkadaşımız bu mesleğe yönelmiyor mesela. Onu tercih edecek firmalar ekonomiye yön veren firmalar ve orda yöneticilik yapmak ona daha cazip geliyor. O da mesleğimize katkı yapacağına o firmaya geçiyor. Bizler aynı yüzlerle, aynı şartlarla çalışmaya devam ediyoruz. Ya sonrası. Yarını düşündüğü zaman umutlu olan var mı acaba. Bir makale arıyorsunuz ve bakıyorsunuz ki her yerde aynı makale var. Bir kaç kişi yazmış ve herkes kullanıyor. Özelge isteği bile sınırlı ülkemizde, çoğumuz bunun bile nasıl yapıldığını bilmiyoruz. Her büroda aynı işlem yapılıyor fatura gelir, işlenir beyanname verilir ve bitti. Sonra tahsilat sıkıntımız var diye feryat ediyoruz oysa mükellefimizi tanımıyoruz bile. Ya da çok çalışıyoruz gecemiz gündüzümüz belli değil diyoruz. Çünkü işlerimizi son anda yapıyoruz, az sayıda personel ile yapıyoruz bir zaman planlamamız yok. Sonra mali tatil istiyor çıkıyor birileri çünkü tatil yapamıyoruz. Benim tanıdığım hiç bir mali müşavir tatil için zaman sıkıntısından bahsetmemişti ta ki bu yasa tasarı haline gelinceye kadar....

Yaklaşan bir tehlike var ama, işletmelerin yurtdışı kaynaklı kredileri kullanabilmesi, basel 2 kriterlerine işletmelerin uyum gösterebilmesi, rekabetin dışarıya açık hale gelmesi, e devlet uygulamaları ve şimdi aklıma gelmeyen ama bizleri oldukça etkileyeceğini düşündüğüm çok şey var. Bir enflasyon muhasebesi uygulamasında bir kaç kişinin ufak bir yazılımla dünya kadar para götürdüğünü görmek üzüyor beni. Mesleğimizin giderek önem kazanması ile sevinirken bize yol gösterecek kimselerin sayılarının çoğalmaması üzüyor beni. Yabancı firmaların her geçen gün bizim müşterilerimizi ele geçirmelerini görmek üzüyor beni. Büyük firmalardan iş teklifi gelince heyecanlanmak üzüyor beni. Yeni gelen arkadaşlarımızın belge almayı son durakolarak görmelerini görmek üzüyor beni. Bu kadar üzülürken gidip te odamın yeni hizmet binasının açılış törenine katılmak istememek te üzüyor beni. Bir yerlerde ortak sesler çıkarıp geleceğimize müdahale etmemiz lazım. Bunun yolu eğitim seviyesi yüksek insanların mesleğimizi cazip olarak görmelerini sağlamak ve mesleğe katılımda yeterliliğin kalitesini arttırmak gibi geliyor bana. Şirketleşmek cazip hale geldi ama ben bizim meslekte bunu göremiyorum, ortaklık müessesi belki kanımıza ters ama bunu bizler yapamazsak kimse yapamaz. Sizlerin de bu konu hakkında görüşlerini merak ediyorum. Acaba herkes hayatından memnun mu yoksa gerçekten de geleceğimiz konusunda endişelenmek gerekiyor mu ....

Saygılarımla,
    İşte bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen Türk İstiklal ve Cumhuriyetini korumaktır....

Yeni Üye
    Nereden
    İstanbul
    Endişelerinize katılıyorum. Ancak yine de kendini çok iyi yetiştiren, lisan bilen veya bilmiyorsa da öğrenen, dürüst, herşeye rağmen kaliteden ödün vermeyen, aktif, sosyal, güncel ama herşeyden evvel pozitif kişiler herzaman pastadan pay alır, o almasa da, onu bulup ona o pastayı verirler.

İsterse tüm insanları SMMM yapsınlar, belirli bir süre sonra doğal seleksiyon ile işini iyi yapanlar piyasada kalacaktır.

Fiyat kırıp, asgari ücretin çok altında iş yaptıran mükelleflere küçük bir hatırlatma!!!

Ucuzdur vardır İLLETİ, pahalıdır vardır HİKMETİ!!!

HALUK ANGIN

Kıdemli Üye
    Nereden
    Turkiye
    MESLEKİ AÇIDAN SORUNLARIN OLDUĞU KABUL EDİLİR FAKAT NEDEN KİMSE BASİT USUL VERGİLERİN GERÇEK DEFETERE GEÇİLMESİNDEN BAHSETMİYOR BENCE BU YÖNDE ÇALIŞMALAR YAPILIRSA DAHA İYİ OLUR ...HER NE KADAR OLMASA DA MÜKELLEF AÇISINDAN POTANSİYEL BİRAZ DAHA GENİŞLEYEBİLİRAYRICA HALUK HOCAMIN DA DEDİĞİ GİBİ BU MESLEĞİ KENDİNİ YETİŞTİRMİŞ FAKAT BELGESİ OLMAYAN BİRİ , YENİ RUHSAT ALMIŞ BİRİNE GÖRE DAHA BİLEREK YAPABİLİYOO EN AZINDAN BİR MESLEK MENSUBUNUN YANIN DA ÇALIŞIYO.. MESLEK İÇİNDE FİYAT KIRMA POLİTAKISINA GELİNCE ODA BİYERE KADARDIR SONUNDA DÜŞTÜĞÜ DURUM ORTADADIR .... SELAMLAR SAYGILARLA...........İYİ ÇALIŞMALAR. (Kendi fikrimce yazdım)

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Sayın Özyer,

Söylediklerinize katılıyorum. Ülkemizde emeğe gösterilen saygının yerlerde oldugu bir dönemde. Emek yogun sermayeli biz muhasebecilerinde bundan olumsuz yönde paylarını almaları pek de garipsenmemeli.

Ben bir stajyerim ve sizin bahsettiğiniz klasmana giriyorum. Ticaret lisesi ve Aöf mezunuyum. İşimi severek yapıyorum. Staja başlayacakların önünde şu an bir set gibi duran sınavı geçtim ve staja başlamaya hak kazandım. Sınavı kazanmamla beraber bana 1 cd seti gönderdiler. Benim bu cd'nin içinde bulunan konuları dinlemem ve yine cd'nin içinde bulunan sınavları da geçmem gerekiyor. Bunu yapmalarının nedeni "sözde" kaliteli muhasebeciler yetiştirmek. Fakat ben bu cd leri dinleyenlerin bile azınlıkta oldugunu düşünüyorum. Çünkü bizler büro elemanı olarak yada şirkette çalışanlar şirket elemanı olarak o kadar angarya işlerle uğraştırılıyoruz ki; bu angaryalarbizim asıl yapmamız gereken işimizin, geleceğimizinasıl angarya olarak görünmesini sağlıyor. Halbuki bu uygulamanın yerine 2 sene boyuncaodaların dersliklerinde ve uzun bir zamana yayılmış şekilde bu işin ehli kişiler tarafından bu egitimin verilmesi sağlansa daha başarılı olurlar ve belki kendilerince kaliteyi de yükseltmiş olurlar.

SMMM olmanın özel şartlarından
    "Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksekokullardan veya denkliği Yükseköğretim Kurumunca tasdik edilmiş yabancı yükseköğretim kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olmak veya diğer öğretim kurumlarından lisans seviyesinde mezun olmakla beraber bu fıkrada belirtilen bilim dallarından lisansüstü seviyesinde diploma almış olmak." konulu madde de görüldüğü üzere neredeyse tıp okuyanlar bile SMMM olabilme şartını yerine getirmiş sayılıyor maalesef. Bunun önüne geçebilmek için üniversitelerde, sadece ama sadece "MUHASEBE" bölümü diye özel bir bölüm açılmalı ve bu bölümden mezun olamayanlarda SMMM olma hakkını kazanamamalıdırlar bence.

Hali hazırda işlerini yürüten sayın meslek mensuplarının kendilerini ne kadar yeniledikleri de tartışılır. Sizinde söylediğiniz gibi ruhsat almaya dayalı mesleki faaliyetler sürdükçe bu kargaşa da böyle devam edecektir. Bence her ilin meslek odalarında, meslek mensuplarına yönelik düzenli aralıklarla deneme sınavları yapılmalıdır. Bakalım kim kendini ne kadar yenileyebilmiş. Tabii ki burada amaç birilerinin bilgisini ölçmek değil meslek mensuplarının bilgilerinigüncelleyebilmek için yapılmalıdır. İlla ki sınav olacak diye bir şey de yok. Katılımı zorunlu kılacak gayesi gerçek anlamda mesleğin kalitesini artırmak olan, mesleki faaliyetlerde olabilir.

Ülkemizin genel şartları ve eğitim düzeyi göz önüne alındığında muhsebecilerin toplumun aynasıolduğunu söylemek çok yanlış olmaz herhalde. Toplumsal anlamdaki eksikliklerimizin giderilmesi sağlanmalı ilk aşamada. Ülkede ne kadar yüz kızartıcı olay varsa bunun bir gurur vesilesi olarak gündeme getirilmesi ilk önce değer yargılarımızda zedelenmelere sebebiyet vermektedir. Böyle yüz kızartıcı olaylar prim toplarken de bu çarkın dişlisi olmadan faaliyet gösterebilmek maalesef çok zahmetli bir iştir. Günümüzde her kurumun hızla otomasyona geçtiği sıralarda en azından muhasebe mesleğindekaçağın engellenmesi gerekirdi diye düşünüyorum. Bazı meslek mensupları bindiği dalı kesmenin farkında olmadan, gelecek endişesi duyan gençleri düşünmeden, bırakın bizleri kendi evlatlarını düşünmeden bazı olumsuz faaliyetlerin içerisinde olmaya devam ettikleri sürece hem muhasebe mesleğihem de ülkemiz karanlıklar içerisinde kalmaya mahkum edilecektir.
    Mesleğin kalitesinin artması için, yeni başlayanlara kaliteli ve zorunlu eğitim, hali hazırdaki meslek mensuplarına zorunlu bilgi güncelleme ve toplumun bütün bireylerine ayrıcalıksız, hak ettikleri şekilde, ahlaki degerler ağırlıklı olmak üzere, bilinçlendirme ve eğitimi ona göre şekillendirme faaliyetlerinde bulunulmalıdır.

Ben yaptığım mesleği bütün olumsuzluklara rağmen, iyi şeyler düşünerek yada buna gayret ederek, çevremdekileri de bilinçlendirerek, muhasebenin toplumun aynası olduğudüşüncesini unutmadan, severekyapmaya çalışanlardanım.

Burada benden yaşca ve bilgice büyük olan değerli büyüklerimin affına sığınarak, bu ülkenin bir genci ve muhasebe mesleğini yapmaya çalışan bir birey olarak muhasebe mesleğinin kalitesinin artılrılmasıhakkındaki düşüncelerimi sizinle paylaşmak istedim. Umarım yadırganmaz.

Herkese iyi çalışmalar. SAYGILAR.

<<HaYaT>> Umudum Kendimde...

Müdavim Üye
    Nereden
    Mersin
    Sayın Volkan,

Stajınızı bitirip aramıza bir an önce girmenizi dilerim. Girince umarım bu düşüncelerinizden vazgeçmezsiniz. Ben bir çok platformda bu konyu gündeme getirdiğimde aöfliler, t. lisesi mezunları ya da SM üstadlarım tepki gösterdiler. Burnubüyüklükle suçlandım ya da maddi imkansızlıklarla okuyanları anlamamakla ama dedim ya sizin gibi objektif bakanların da gördüğü tehlikeleri dile getirip bir ortak düşünce oluşturmaktan başka bir niyetim de yok. Yapılan yeterlik sınavlarının veya bahsettiğiniz eğitim cd lerinin ne kadar yeterli olduğu tartışma konusu, kanım da yetersizliği yönünde.....

Saygılar ....
    İşte bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen Türk İstiklal ve Cumhuriyetini korumaktır....

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    İnsanın kendini geliştirebilmesi benim için en önemli olan husustur. Rütbesi, mevkisi ve sosyal sınıf ayrımı yapmadan herkesin aynı ortak değerlerden yararlanarak kendini geliştirmesi veistenen şartlarıyerine getirmesi durumunda da herkes yapmak istediği işleri yapabilmelidir bence.

Şartlar kötü diye düzene uymaya kalkarsak bence asıl yanlışı o zaman yapmış oluruz.Bence insanlar laf olsun diye tepki vermek ve sadece konuşmak yerine mesleğin gelişmesi için faaliyetlerde bulunsalar herkese daha büyük yararları dokunur.

Saygılar benden...
    <<HaYaT>> Umudum Kendimde...

Yeni Üye
    Nereden
    Adana
    odaların bu konuda samimi gayretlerinin olması lazım. Önemli bir sorunda korsan muhasebecilik(kiralık bir belgeyle) ruhsat sahibi bir şekilde almış ruhsatını.Ama mesleğin en küçük bir ayrıntısından haberi yok.büroları Çalıştıranlar ne fiyat tutturursak kar hesabı fiyat kırmalar,mesleği arzuhalcı pozisyonuna düşürmeler umurlarındamı.Odalar biliyor bu meslek mensuplarını.yeterki kararlılık gösterilsin üzerine gidilsin.(genel kurul ve seçilme kaygısı güdülmeden).
    saygılarımla.

Sevgili Meslektaşlarım,

Meslek önemli gelişmeler tetmesine karşın sorunlar devam etmektedir. En büyük sorun haksız rekabet ve eğitimdir. Üzerinde çok konuşulması ve düşünülmesi gereken çok sayıdakonu ve sorun vardır.

Mesleki sorunlar durup dururken yani kendiliğinden ortaya çıkmamaktadır. Bir meslek ve çalışma varsa sorunlar da olabilir. Sorunları yaratanlar veya yaratan etmenler vardır. Sorunları yaratanlar veya sebep olanlar her zaman kötü niyetlerinden veya bilerek bu problemi yaratmazlar. İnsanlar bazen iyi niyetli oldukları halde, bilmeyerek ve istemeyerek de olsa hata yapabilmektedirler. Başkalarına veya topluluklara zarar verebilmektedirler. Ancak birilerinin bu sorunların oluşmaması veya oluşmuş olanların da çözüme kavuşturulması için çaba göstermeleri gerekmektedir. Hatta bu konularda görevli kişiler, organlar vardır. Çözümü de bunların üretmeleri gerekmektedir. Bunlar kimlerdir? Bunlar yasa yapıcılardır, yasaları ve yönetmelikleri uygulamak durumunda olanlardır. Yapılmış olan yasa ve yönetmeliklere, tüzüklere karşın birileri bunları ihlal ediyorlarsa elbette ki suç işlemiş olmaktadırlar. Suçun işlenmesinden önce tedbirler almak gerekmektedir. Bizim meslek kuruluşlarımız vardır ve bu tedbirlerin ilk başta meslek mensuplarının bağlı bulundukları meslek odaları tarafından alınması gerekir. Bütün bunlara karşın sorunları çözmek için sadece iyi niyetli olmak yetmemektedir. Olası olayların sorun haline gelmemesi için önlemler alınmalıdır. Her şeyden önce sorunlara doğru teşhis koymak gerekmektedir. Bunun için sorunun kaynağına inmek şarttır. Teşhis, tek başına yeterli olmaz. Teşhisten sonra doğru tedavi sürecini başlatmak ve uygulamak gerekir. Tedaviye başlananın da bu tedaviye yanıt vermesi ve inanması gerekir. <?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><O:P></O:P>
    Doğru tedavi için uzman kadrolar ve teçhizat lazımdır. Teşhisi koyanların koydukları teşhisin doğruluğuna sadece kendilerinin inanmaları yeterli olmayabilir. Soruna neden olanların da böyle düşündüklerine inanmamak gerekir. Hastaya göre sorun olmayabilir. Ama öncelikle önlem alması gerekenlerin sorunun halline inanmaları gerekir.

Saygılarımla.

<O:P>SMMM Gökhan Dede -Ankara</O:P>Edited by: gokhandede

Değerli dostlar yukarıdaki yazıyı bir fıkra ile anlamlı kılma istedim izninizle.

Adamın birisi kendisini darı olarak görmeye ve tavukların da kendisini yemek istediklerini düşünmeye başlamış. Adamı doktora götürmüşler. Aklından sorunu olan bu adamı akıl hastanesine yatırmışlar. Doktorlar bir süre tedavi uygulamışlar. Bir zaman sonra hasta adam doktorun huzuruna çıkmış ve “ Doktor bey ben artık iyileştim, evime gitmek istiyorum, demiş. Doktor da “bir sorun yoksa yani iyileştiğine inanıyorsan gidebilirsin”, demiş. Adam vedalaşmış, giderken kapıdan geri dönmüş ve doktora; doktor bey ben kendimin iyileştiğime inanıyorum da acaba tavuklar benim darı olmadığıma inanıyorlar mı?” demiş.

Gökhan Dede

Yeni Üye

Selamlar..yazdıklarınız çok güzel..bir çok yönden katılıyorum...Ben 1 senelik mali müşavirim..Ama büro açmadım..İnşallah da açmak zorunda kalmam...Çünkü İşten uzak, sadece evraklar üzerinden takip etmek çok sıkıcı gelior..İş yerinde olup, işin nasıl döndüğünü de algılayarak, başka aktivitelere katılarak aynı anda muhasebeyi yapmak çok daha keyifli...
    Belli ölçü üstündeki firmaların, günün birinde mali müşavirleri bünyelerinde çalıştırma zorunlulukları gelmesi...Böylece 50 firmaya bir kişi nin değil de..her firmaya bir kişi düşmesi..Böylece neyin nasıl olduğunun da kaydının daçok daha kolay tutulması..hem büro masrafları vs sıkıntısı olmadan düzenli bir gelir sahibi olmak, hemde aktif bir hayatın içinde olmak ve gerçek kayıtlara biraz daha yakın işimi yapabilmek tek dileğim..