<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width=480>
<T>
<TR>
<TD =hurauthornameblack align=left colSpan=2>ŞükrüKIZILOT
Böyle vergi ödemeye can kurban </TD></TR>
<TR>
<TD align=left>
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width=80 align=right border=0 valign="top">
<T>
<TR>
<TD align=right> </TD></TR>
<TR>
<TD =hurlinknormal align=right>skizilot@yaklasim.com </TD></TR>
<TR>
<TD></TD></TR></T></TABLE>
BUGÜNLERDE, vergilerle ilgili indirimler ve diğer konular yine gündemde...
Bir yandan akaryakıt, otomotiv ve istihdam vergilerinde (SSK primi dahil) dünya şampiyonluğumuz, iletişim vergilerinde de Avrupa şampiyonluğumuz tartışılıyor.Diğer yandan da Başbakan’ın ‘Vergiler çok ağır’ diyenlere kızıp ‘Vergileri indirsek de yine vergi kaçırılır. Alışmış kudurmuştan beterdir’ sözleri tartışılıyor. Bir başka tarafta, yeniden yazılan vergi yasaları tartışılıyor. Vergi yasaları, 1980’den bu yana 197 kez değişmiş, bir türlü ayar tutturulamamış. Yakında, yine değişecek...

Peki... bu işi çok iyi beceren yani vatandaşını da koruyarak vergi toplayabilen ülkeler, ne yapmışlar. Merak ettiniz mi?

Örneğin ‘Amerika’da ölümden ve vergiden kaçılmaz’ diye bir slogan var. Ne yapıyor bu Amerika? Gelin birlikte inceleyelim.

TEMEL KURAL

ABD’de göze batan 5 temel kural var.

1- Masraf yazılabilecek harcamaların kapsamı, geniş tutuluyor.

2- Kişinin ailesiyle birlikte, insanca yaşayabileceği bir tutar örneğin evli bir çift için yılda 10.000 ABD doları ‘En az geçim indirimi’ adı altında, vergi dışı bırakılıyor (Türkiye’de bu tutar sıfır YTL).

3- Vergi oranları, düşük tutulmuş. Gelir vergisi oranları yüzde 10’dan başlıyor.

4- Kişinin, beyan ettiği gelirin tutarı ile harcamaları ve servetindeki artış kıyaslanıyor. Örneğin; 30 bin dolar beyan edip, 200 bin dolarlık ev alana ‘Aradaki 170 bin doları nereden buldun?’ diye soruluyor. Açıklayamazsa, 170 bin doların cezalı vergisi alınıyor. (Türkiye’de bu tür soru sormak yasak!..)

5- Vergi kaçıranlara, çok ağır cezalar uygulanıyor.

SAĞLIK HARCAMALARI

Gider yazılabilecek harcamaların kapsamının, geniş tutulduğunu belirtmiştik. Örneğin, tamamı gider yazılabilen, sağlık harcamalarından bazılarını sıralayalım:

* İlaçlar, takma diş, takma bacak, kürtaj, alkol müptelalığını tedavi, tekerlekli sandalye, kanser sonrası göğüs nakli, doğum kontrol hapları, özürlü kitap ve dergileri, özürlü ve hastalar için eve monte edilen cihazlar, evde bu amaçla yapılan tadilat, kontakt lensler, gözlük, göz ameliyatları, tüp bebek giderleri, rehber köpek giderleri, işitme cihazları, evde hasta bakımı, sağlık sigortası primleri, sağlık konferansına katılım ödemeleri, evde hemşire hizmetleri, psikolog masrafları, öğrenme zorluğu çekenlerin eğitim masrafları, sigarayı bırakma giderleri, psikolojik sorunu olanlarda peruk giderleri, kilo verdirici program masrafları, daha neler neler...

Gider yazılamayanlar da var; estetik cerrahi, saç ektirme, diş beyazlatma gibi giderler masraf yazılamıyor.

Olay bu... Vergi mükelleflerinin ‘En az geçim indirimi’ adı altında, 10.000 dolara kadar olan gelirleri vergi dışı bırakılıyor. Sonra, yüzde 10’dan başlayan ‘düşük vergi tarifesi’ uygulanıyor. Harcamalarının da büyük kısmını masraf yazıyorlar.

Sonra, kalan tutarın da vergisini ödüyorlar. Ne diyelim; ‘Böyle vergi ödemeye can kurban’. Bunlar, bizde de uygulanırsa, ‘gerçek bir vergi reformu’ olur. Ondan sonra da kim vergi kaçırıyorsa, gözünün yaşına bakılmaz. Hatta, kulağından tutulup, içeri bile atılır...

YARIN: VERGİ ORANLARININ ÜÇ YILLIK FOTOĞRAFI</TD></TR></T></TABLE>