Sayfa 1 Toplam 9 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 81 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 6111 sayılı torba yasada sgk teşviki ile ilgili

Müdavim Üye
    Nereden
    Konya
    6111 sayılı torba yasada sgk teşviki ile ilgili her hangi bir tebliğ yayınlandımı ne var teşvik ile ilgili bilgisi olan varmı
    insanlar basaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler

Müdavim Üye
    <DIV =mall_post__text>6111 SAYILI KANUNDA TEŞVİK

MADDE 74- 4447 sayılı Kanunun geçici 7 nci maddesinin ikinci fıkrasının ikinci cümlesi ve aynı maddenin beşinci fıkrası ile geçici 9 uncu maddesinin ikinci fıkrasının ikinci cümlesi ve aynı maddenin beşinci fıkrası yürürlükten kaldırılmış ve Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 10- 31/12/2015 tarihine kadar işe alınan her bir sigortalı için geçerli olmak üzere, bu maddenin yürürlük tarihinden itibaren özel sektör işverenlerince işe alınan ve fiilen çalıştırılanların; işe alındıkları tarihten önceki altı aya ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olmaları, aynı döneme ilişkin işe alındıkları işyerinden bildirilen prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısının ortalamasına ilave olmaları ve bu maddede belirtilen diğer koşulları da sağlamak kaydıyla, 5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesinde sayılan ve 82 nci maddesi uyarınca belirlenen prime esas kazançları üzerinden hesaplanan sigorta primlerinin işveren hisselerine ait tutarı, işe alındıkları tarihten itibaren İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanır.

Bu maddede belirtilen destek unsuru;

a) 18 yaşından büyük ve 29 yaşından küçük erkekler ile 18 yaşından büyük kadınlardan;

1) Mesleki yeterlik belgesi sahipleri için kırksekiz ay süreyle,

2) Mesleki ve teknik eğitim veren orta veya yüksek öğretimi veya Türkiye İş Kurumunca düzenlenen işgücü yetiştirme kurslarını bitirenler için otuzaltı ay süreyle,

3) (1) ve (2) numaralı alt bentlerde sayılan belge ve niteliklere sahip olmayanlar için yirmidört ay süreyle,

b) 29 yaşından büyük erkeklerden (a) bendinin (1) ve (2) numaralı alt bentlerinde sayılan belge ve niteliklere sahip olanlar için yirmidört ay süreyle,

c) (a) ve (b) bentleri kapsamına girenlerin Türkiye İş Kurumuna kayıtlı işsizler arasından işe alınmaları halinde ilave olarak altı ay süreyle,

ç) 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında çalışmakta iken, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra mesleki yeterlik belgesi alanlar veya mesleki ve teknik eğitim veren orta veya yüksek öğretimi bitirenler için oniki ay süreyle,

d) 18 yaşından büyüklerden bu fıkranın (a), (b) ve (ç) bentlerine girmeyenlerin Türkiye İş Kurumuna kayıtlı işsizler arasından işe alınmaları halinde altı ay süreyle,

uygulanır.

Bu maddede sayılan belge ve nitelikler nedeniyle destek unsurundan yararlanabilmek için sigortalıların sahip oldukları mesleki yeterlik, mesleki ve teknik eğitim veren orta veya yüksek öğretim kurumları veya Türkiye İş Kurumunca düzenlenen işgücü yetiştirme kurslarına ilişkin belgelerde belirtilen meslek ya da alanlarda işe alınmaları ve/veya çalışıyor olmaları gerekir.

Bu maddeyle sağlanan destek unsurundan aynı sigortalı için bir kez yararlanılabilir. Sigortalı, destek süresini tamamlamadan işsiz kalması halinde, kalan süreden yeniden yararlanamaz. Ancak ikinci fıkranın (a) bendi kapsamına girenlerin, aynı bent kapsamında yeniden işe alınmaları ve (1) veya (2) numaralı alt bentlerde sayılan belge ve nitelikleri bu dönemde temin etmeleri halinde destekten yeniden yararlanabilirler. Bu durumda ilk yararlanma süresi, ikincisinden düşülür ve toplam yararlanma süresi en son yararlanılan destek için maddede öngörülen süreyi aşamaz.

İşveren hissesine ait primlerin Fondan karşılanabilmesi için işverenlerin çalıştırdıkları sigortalılarla ilgili olarak; 5510 sayılı Kanun uyarınca aylık prim ve hizmet belgelerini yasal süresi içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumuna vermesi, sigortalıların tamamına ait sigorta primlerinin sigortalı hissesine isabet eden tutarını yasal süresi içinde ödemesi ve kapsama giren sigortalının işe alındığı işyerinden dolayı Sosyal Güvenlik Kurumuna prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcu bulunmaması şarttır.

Sosyal Güvenlik Kurumuna olan prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarının 6183 sayılı Kanunun 48 inci maddesine göre tecil ve taksitlendirilmiş veya ilgili diğer kanunlar uyarınca prim borçlarının yeniden yapılandırılmış ve taksitlendirilmiş olması, bu tecil, taksitlendirme ve yeniden yapılandırma devam ettiği sürece işverenlerin bu fıkra hükmünden yararlanmasına engel teşkil etmez.

Bu madde hükümleri; 21/4/2005 tarihli ve 5335 sayılı Kanunun 30 uncu maddesinin ikinci fıkrası kapsamına giren kurum ve kuruluşlara ait işyerleri ile 8/9/1983 tarihli ve 2886 sayılı Devlet İhale Kanununa, 4/1/2002 tarihli ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanununa ve uluslararası anlaşma hükümlerine istinaden yapılan alım ve yapım işleri ile 4734 sayılı Kanundan istisna olan alım ve yapım işlerine ilişkin işyerleri, sosyal güvenlik destek primine tabi çalışanlar ve yurt dışında çalışan sigortalılar hakkında uygulanmaz.

5510 sayılı Kanun gereğince yapılan kontrol ve denetimlerde, çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği tespit edilen işverenler bir yıl süreyle bu maddeyle sağlanan destek unsurlarından yararlanamaz.

Bu maddeyle sağlanan destek unsuru, 5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendi uygulandıktan sonra kalan sigorta primlerinin işveren hisselerine ait oranı üzerinden, bu maddede belirtilen esaslar dikkate alınarak uygulanır.

Bu maddede düzenlenen teşvik, 5510 sayılı Kanun kapsamında bulunanlarla aynı şartlarda olmak üzere 506 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesi kapsamındaki sandıkların statülerine tabi personeli için de uygulanır.

Fondan karşılanan prim tutarları, gelir ve kurumlar vergisi uygulamalarında gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınmaz.

Bakanlar Kurulu, bu maddenin uygulanma süresini 2015 yılından itibaren beş yıla kadar uzatmaya yetkilidir.
    20 sine kadar hayatı öğrenmeyenin,30 una kadar evlenmeyenin,40 ına kadar köşeyi dönmeyenin ve 50 sine kadar ölmeyenin bu dünyada işi zorrr...

Müdavim Üye
    Nereden
    esnaf
    Bu maddede sayılan belge ve nitelikler nedeniyle destek unsurundan yararlanabilmek için sigortalıların sahip oldukları mesleki yeterlik, mesleki ve teknik eğitim veren orta veya yüksek öğretim kurumları veya Türkiye İş Kurumunca düzenlenen işgücü yetiştirme kurslarına ilişkin belgelerde belirtilen meslek ya da alanlarda işe alınmaları ve/veya çalışıyor olmaları gerekir.

benim mesleki belgem var 4-a lı olarak çalışıyorum.sigorta primlerinin işveren hisselerine ait tutarı, İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanırmı. yukarıda ve/veya çalışıyor olmaları gerekir diye yazı var onun içim sormuştum.

Müdavim Üye
    Nereden
    Diyarbakır
    Alıntı ramazan7878 Nickli Üyeden Alıntı

benim mesleki belgem var 4-a lı olarak çalışıyorum.sigorta primlerinin işveren hisselerine ait tutarı, İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanırmı. yukarıda ve/veya çalışıyor olmaları gerekir diye yazı var onun içim sormuştum.

<B style="mso-bidi-font-weight: normal">

D)[/B] <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Çalışmakta iken, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra[/B] mesleki yeterlik belgesi alanlar veya mesleki ve teknik eğitim veren orta veya yüksek öğretimi bitirenler için <B style="mso-bidi-font-weight: normal">oniki ay süreyle[/B],<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

Müdavim Üye
    Nereden
    esnaf
    işçi mesleki yeterlilik belgesi almak istemiyor. ben işimde ustayım nerede olsa iş bulurum diyor. mesleki yeterlilik belgesinin işverene faydası var bana yok, git gel yol parası ne gerek var diye düşünüyor.

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey

yeni şirketiz , çalıştırcağımız sigortalarda hangi tür teşvikleri uygulayabilcez.

Müdavim Üye
    Nereden
    esnaf
    torba yasadaki şartlara göre, sigorta primlerinin işveren hisselerine ait tutarı, İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanır. işveren, işsizlik sigorta fonundan karşıladıgı bu tutarı işçiyemi verecek yoksa işverenin mi olacak. özürlü işçi çalıştırmada oldugu gibi olacak.

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Murat Yılmaz arkadaşımızın yapıştırdığı 74 ncü maddede geçici madde 10 da bu maddenin sonunda son cümle eksik olmuş "Bu maddenin uygulamasına ilişkin usul ve esaslar Bakanlık tarafından belirlenir "demiş e 25 şubattan bu yana bakanlıktan bir haber yok yürürlük maddeside 1.3.2011 çözemedim beklemekten başka çaremiz yok gibi ne dersiniz arkadaşlar.Torba kanun kanun tekniğine aykırı çok uzun 76 ayrı kanunda değişiklik yapan ve birbiri ile çelişen ve uygulaması zor çok ders çalışma gerektiren açık olmayan hususları kapsayan bir kanun bu kanunu yazan rediksiyon yapan ekip çok bilgili kişilerden oluşuyor olmalı bu kanun için hazırlanan 200 sayfa uygulama tebliğindede dönüp dönüp sadece vergi sigorta borçları matrah arttırımı stok affı gibi konular işlenmiş.Sade vatandaş yoldan geçerken sınav sorusu gibi kendi işine gelecek şekilde sorular soruyor birisi geldi esnaf kefalet borçları dahilmi diyor ben okumadım ekk genel bütçe dışında kefil olan bir kuruluş birisi gelmiş isteğe bağlı ssk den borcum var kanuna göre ödeyebilirmiyim diyor yani bir sürü angarya para getirmeyecek işler ama meşgul edecek sorana bilmiyorum desen tuhaf bakıyoryinede kültür için yasayı ezberlemek zorundayız sosyal güvenlik yönünden olanlar herhalde başka bir tebliğle anlatılacak duyum alan varmı arkadaşlar.İyi çalışmalar. Edited by: hasan er

Müdavim Üye
    Nereden
    Konya

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6111 Sayılı Kanunun Uygulamasına Yönelik Hazırlanan Genelge Taslağı Hakkındaki Görüş ve Önerileriniz Alınacaktır. Duyuru için buraya tıklayınız.

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6111 Sayılı Kanunun Uygulamasına Yönelik Hazırlanan Genelge Taslağı Hakkındaki Görüş ve Önerileriniz Alınacaktır.

6111 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun 25.02.2011 tarihli ve mükerrer 27857 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Anılan Kanunun uygulamasına ilişkin olarak hazırlanan Genelge Taslağına internet sitemizden ulaşmanız mümkündür. Genelge Taslağına ilişkin görüş ve önerilerinizi yenidenyapilandirma@sgk.gov.tr e-posta adresine iletebilirsiniz.

Kanunun getirdiği imkânlardan bir an önce faydalanmak isteyen sigortalılarımız ve işverenlerimiz, Genelge taslağı ekinde yer alan form ya da dilekçeleri kullanarak ilgili Sosyal Güvenlik Merkezine/İl Müdürlüğüne şahsen başvurularını yapabilecekleri gibi, genelgede belirtilen şartlar çerçevesinde web sayfamız üzerinden de başvurularını gerçekleştirebileceklerdir.

Söz konusu Genelge Taslağına ve eklerine ulaşmak için TIKLAYINIZ!..
    SMMM Aziz ERSOY

Üye
    arkadaşlar bu teşvik şartlarını yerine getiren Özel Bina inşaat dosyaları da faydalabilacak mi