Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: KAPANIŞ TASDİKLERİ 31 OCAK SON!

Moderatör
    Nereden
    Antalya
    DEFTERLERİN KAPANIŞ TASDİKİNİ UNUTMAYIN

Ticari işletmelerin tutmak zorunda oldukları defterler ve bunların tasdikine ilişkin hükümler hem Vergi Usul Kanununda (VUK), hem de Türk Ticaret Kanununda (TTK) yer alıyor. Tutulması gereken defterler için açılış tasdiki, ara tasdik ve kapanış tasdiki olmak üzere üç tür tasdik söz konusu...

Açılış tasdiki, defterler kullanılmaya başlanılmadan önce yaptırılan tasdik olup hem VUK hem de TTK açısından zorunlu...

Ara tasdik, VUK'da düzenlenmiş olup, tutulmakta olan defterlerin ertesi yılda da kullanılacak olması halinde, defterlerin kullanılacağı dönemin ilk ayı içinde yaptırılan tasdik işlemi...

Kapanış tasdiki ise TTK'ya göre defterlerin kullanıldıkları dönemin sonunda yaptırılan tasdik işlemidir.

Defterlerin açılış tasdikinin yaptırılmaması, hem vergi hem de sosyal güvenlik uygulamalarında idari para cezası uygulanmasını gerektiriyor. Kapanış tasdikinin yaptırılmamış olması ise başta defterlerin sahibi lehine delil olarak kabul edilmemesi olmak üzere birçok olumsuz sonuç doğuruyor. Bu nedenle de kapanış tasdiki, en az açılış tasdiki kadar önemli. (AMA %99 YAPILMIYOR)

KAPANIŞ TASDİKİ
    VUK'a göre zorunlu olmayan kapanış tasdiki, TTK'da yer alan bir zorunluluk olup, sadece yevmiye ve envanter defteri için söz konusu.

TTK'ya göre, yevmiye defterinin yeni senenin Ocak ayı sonuna kadar notere ibraz edilerek, kapanış tasdikinin yaptırılması gerekiyor (TTK md. 70). Buna göre, 2010 yılı yevmiye defterinin kapanış tasdikinin, içinde bulunduğumuz Ocak ayı sonuna kadar yaptırılması gerekiyor.

Envanter defterinin ise Mart ayının sonuna kadar envanter işlemleri tamamlanarak, notere ibraz edilmesi ve kapanış tasdikinin yaptırılması gerekiyor (TTK md. 72).

KAPANIŞ TASDİKİNİN ÖNEMİ?
    Defterlerin kapanış tasdikinin yaptırılmamasının doğuracağı olumsuz sonuçları şöyle sıralamak mümkün;

-TTK, Kanuna uygun olarak tutulan ve birbirini teyit eden ticari defterlerin sahibi lehine delil olarak kullanılmasına imkan tanıyor (TTK md. 85). Kapanış tasdiki de kanuni bir zorunluluk olduğundan, kapanış tasdikinin yaptırılmaması halinde söz konusu defterlerin sahibi lehine delil olarak kullanılması mümkün olmaz.
    -TTK'da, Kanunda sayılan defterleri hiç veya Kanuna uygun şekilde tutmayanların ağır para cezası (adli para cezası) ile cezalandırılmaları öngörülmektedir (TTK md.67/3). Kapanış tasdiki de Kanunda öngörülen bir zorunluluk olduğundan, bu zorunluluğa uymayanların adli para cezası ile cezalandırılmaları söz konusu olabilecek.
    -İcra İflas Kanununa (İİK) göre, ticari defterlerini hiç ya da Kanuna uygun olarak tutmayanlar, iflas ettiklerinde, 'taksiratlı müflis' sayılmakta ve Türk Ceza Kanununa göre cezalandırılmaktadırlar (İİK md.310/5). Dolayısıyla söz konusu hüküm, gerekli defterlere kapanış tasdiki yaptırmayanlar açısından da geçerli.
    -İİK'nın 285. maddesine göre, konkordato talep eden borçlunun İcra Tetkik Merciine vereceği konkordato projesine ekleyeceği cetvelde, TTK'nın 66. maddesi gereğince tutulması zorunlu defterlerin hepsinin tutulmuş olup olmadıkları gösterilir. Defterlerine kapanış tasdiki yaptırmayan tacir, defterlerini Kanuna uygun tutmamış sayılacağından, konkordato talebi reddedilebilir.

Prof.Dr.Metin TAŞ - Sezgin ÖZCAN
    Akşam Gazetesi

Edited by: Aydın ÖZMEN

Üye
    Nereden
    Ağrı
    tşk ler sayın özmen
    Bana anlatırsanız UNUTURUM
    Bana gösterirseniz HATIRLAYABİLRİM
    Beni dahil ederseniz ANLARIM

Müdavim Üye
    Nereden
    Rize/Trabzon

her şirket için yapan varmı acaba ben sadece kooperatiflere yapıyorum.
    Tamer PANK
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    www.tamerpank.com.tr

Müdavim Üye Talat DELİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    HATAY
    Sayın Özmen,
    Gerçekten gerekli bir hatırlatma yaptınız. Meslektaşlarımız, (AMA %99 YAPILMIYOR) dediğiniz gibi bunu yapmıyor. Artık muhasebe önemli oldu. İş hukuku, Ticaret hukuku bizim yaptığımız eksiklikler nedeniyle, çoğu zamanmükellef ayhine işliyor.
    Teşekkürler Sayın Özmen.

DEĞERİNİ BİL:
    *Boş zamanın, *Sağlığın,*Gençliğin,*Sahip olduklarının,*Hayatın değerini bil!

Müdavim Üye Hüseyin KAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Banka ve cari işlemleri bitirilmiş bir firmanın kapanış işlemleri yapılmadan döküm alınıp kapanış tastiği yaptırılabilir mi?

Saygılarımla,
    Hüseyin KAYA
    S.M.M.M.

Moderatör
    Nereden
    Antalya
    Alıntı Hüseyin KAYA Nickli Üyeden Alıntı
    Banka ve cari işlemleri bitirilmiş bir firmanın kapanış işlemleri yapılmadan döküm alınıp kapanış tastiği yaptırılabilir mi?
    Kapanış tastiği yapabilmeniz için resmi defterin tamamen son haliyle dökülmüş olması lazım, noter son sayfaya mühür basıp kapatıyor, dolayısıyla kapanış işlemi yapılmayan firmanın kapanış tastiği yapılmaz.

Üye
    Nereden
    Bursa/İnegöl
    Sayın Özmen Önemli olan 31 Aralık'a kadar tüm belgelerin girilmesi gerekmektedir, yıl sonu maliyet ve diğer sonuç hesaplarının kapatılmaması tadik'e engel değildir.

Üye
    Nereden
    Afyonkarahisar
    bana göre kapanış tasdiki gereksiz.

kanunlardaki çelişkilerin giderilmesi gerekir.
    TTK - Vuk ya aykırılıklar taşıyor.

Müdavim Üye Hüseyin KAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Alıntı cinarmhs03 Nickli Üyeden Alıntı
    bana göre kapanış tasdiki gereksiz.
    <div>*</div>
    <div>kanunlardaki çelişkilerin giderilmesi gerekir.</div>
    <div>TTK - Vuk ya aykırılıklar taşıyor.</div>
    Maalesef "Bana göre" ye göre işlem yapamıyoruz.

TTK da kapanış tastiği yapacaksın diyor. Hukuki bir sorun olduğunda Hakimde kapanış tastiğine bakıyor.
    Saygılarımla,
    Hüseyin KAYA
    S.M.M.M.

Kıdemli Üye
    arkadaşlar bir sorum olacak bende bir firma için kapanış tasdiki yaptırıcam, ilk defa yaptırıyuorum bankaları işledim carilerle uğraşıyorum. şimdi firma için maliyetlendirma tam olarak dönem sonu işlemleri yapılmadı defteri bunları yaptıktan sonramı tasdik ettirecez. şubat ayında geçici vergi var bunun tahakkuk kaydı kurumlar vergisinin tahakkukuk kaydı var bunlar ne zaman yapıcaz anlamadım yardımcı olursanız sevinirim....