Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yurtdışına Nakliye Faturasında KDV

Üye
    Nereden
    İstanbul
    s.a
    Değerli Üstatlar

x Nakliye firmasının 1 adet tırla yurt içi ve yurtdışı nakliye işi yapmaktadır.
    yurt içinde yerli birfirmadan yük alıp yurtdışına taşımakta yükün faturasını da yurtiçindeki firmaya düzenlemekte faturada KDV hesaplamamaktadır. fatura usd olarak düzenlemektedir.
    ögrenmek istediğim şeyse;
    1. Faturada KDV olmaması doğrumudur.
    2.Doğruysa bu satışın yurtdışı hizmet olarakmı değerlendirmek gerekiyor.
    3.Yakıtı yurtdışından almakta bu fiş ve belgelerin işlenmesi konusunda özellik arzeden bir durum varmı (KDV, Stopaj vb.. gibi)

Saygı ve Sevgilerimle..

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın neonell,evet doğrudur ve dayanağı ise KDVK.14.madde ve 11.nolu KDV genel tebliği ilgili ''D'' kısmıdır ve bu taşımacılık istisnasıdır,yurt dışından aldığı yakıtıda bu nakliye firması yaptığı işte gider olarak kullanabilir ve sorun olmaz ve bu yakıtta KDV ve stopaj gibi özellik arz eden bir durum yoktur ve her ikiside yoktur,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Üye
    Nereden
    İstanbul

Sayın, hadisat

Değerli bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekur ederim.
    bir iki şey daha sormak istiyorum.
    1. bu tür faturaları 601 yurtdışı satış olarak mı değerlendireceğim
    2. de Kdv beyannamesinde İstisnalar kısmına da yazmam gerekirmi?

Saygı ve Sevgilerimle..

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın neonell evet bu faturaları siz 601 hesaba kayıt edeceksiniz taşımacılık istisnası gelirleri diyeaynı zamanda KDV beyannamesindede Tam istisna kısmında 311 14/1 kısmındaki kodla bildireceksiniz ve aynı zamanda tam sitisna kısmındakilerde KDV iadeside vardır ve bunada bakabilirsiniz,kolay gelsin.

Üye
    Nereden
    İstanbul

Sayın Hadisat öncelikle çok teşekur ederim. değerli bilgilerinizi esirgemeden paylaştığınız için
    KDV iadesi konusu hakkında iade alama almama konusunu nasıl değerlendirmeliyim hesaplamaları hakkında da bilgi veremeniz yada bir kaynak gösteremeniz mümkümüdür.

Saygı ve Sevgilerimle

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın neonell bakın bu konuda net ve detaya girmedim çünkü her ne kadar yapılan işlem taşımacılık istisnası olsada esasında yapılan işlem hizmettir ama bu tabi diğer hizmet gibi kapsamdır ve ortada emtia olmadığı için burda yüklenilen KDV kısmını iyi değerlendirmek lazım yani olup olmadığını ve yapılan masrafların ne kadarının bu işle ilgili olduğunu ve bu açıdan ne kadarının yüklenilen olarak değerlendirileceği kısmını iyi belirlemek lazım ve yanlışta yapmamak lazım çünkü o zaman maliye kabul etmez yani ince eleyip sık dokumak lazım ve ondan sonra Yüklenilen KDV kısmını belirlemek lazım çünkü iade alınabilecek kısım budur çünkü,kolay gelsin.(sayın neonell googleye YMM recep narinoğlu diye yazın ve onun yazısı makalesi bu konuda gerçekten çok güzel ve orda ilgili kısımları okuyun işinizi fazlası ile görür.)

Üye
    Nereden
    İstanbul
    Sayın Hadisat

çok teşekur ederim

hüseyin bey merhaba
    bir konuda yardımınızı rica ediyorum ben yurtiçi çalışan pazarlama vs .alanında ltd şirketiyim türkiyede birkaç müşterime yurtdışı taşıma hizmeti vermek istiyorum sorum şudur ; türkiyedeki müşterim gürcistana ihracat yapıyor taşıma hizmetini ben vereceğim fakat kendime ait aracım yok x nakliye firmasına taşıtacağım.xnakliye firması bana 500usd bende türkiyedeki müşterime yurt içinde türkiye-gürcistan arası nakliye bedeli olarak 700usd fatura keseceğim.bu işlemde kdvden muaf olmam gerekiyor doğrumudur.eğer doğruysa sizden ricam muhasebecimi birtürlü ikna edemiyorum bana aracın yoksa taşımayı direk sen yapmıyorsan kdvli kesebilirsin ancak diyor kendisini nasıl ikna edebilir yada bilgilendirebilirim?

sayın hadisat
    merhaba
    bir konuda yardımınızı rica ediyorum ben yurtiçi çalışan pazarlama vs .alanında ltd şirketiyim türkiyede birkaç müşterime yurtdışı taşıma hizmeti vermek istiyorum sorum şudur ; türkiyedeki müşterim gürcistana ihracat yapıyor taşıma hizmetini ben vereceğim fakat kendime ait aracım yok x nakliye firmasına taşıtacağım.xnakliye firması bana 500usd bende türkiyedeki müşterime yurt içinde türkiye-gürcistan arası nakliye bedeli olarak 700usd fatura keseceğim.bu işlemde kdvden muaf olmam gerekiyor doğrumudur.eğer doğruysa sizden ricam muhasebecimi birtürlü ikna edemiyorum bana aracın yoksa taşımayı direk sen yapmıyorsan kdvli kesebilirsin ancak diyor kendisini nasıl ikna edebilir yada bilgilendirebilirim?

Müdavim Üye
    KDV UYGULAMA GENEL TEBLİĞİ
    C. TAŞIMACILIK İSTİSNASI
    1. TRANSİT VE TÜRKİYE İLE YABANCI ÜLKELER ARASINDA YAPILAN TAŞIMACILIK İŞLERİNDE İSTİSNA UYGULAMASI
    1.1. Kapsam
    ....
    "Bilet satış komisyonunun, acente tarafından taşıma firmasına fatura düzenlemek suretiyle taşıma firmasından tahsil edildiği durumlarda, komisyon faturasında “Uluslararası taşımaya ait bilet satışına ilişkin komisyon olduğundan 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 14 üncü maddesi gereğince KDV uygulanmamıştır.” açıklamasına yer verilir ve faturadaki bedel üzerinden KDV hesaplanmaz. Komisyonun, acenteler tarafından bilet veya fatura üzerinde ayrıca gösterilerek doğrudan yolcudan tahsil edildiği durumda ise bilet, fiş veya fatura üzerinde ayrıca gösterilen komisyon tutarı üzerinden KDV hesaplanmaz."