Sayfa 3 Toplam 16 Sayfadan BirinciBirinci 1234513 ... SonuncuSonuncu
Toplam 152 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: HİZMET SÖZLEŞMESİ DAMGA VERGİSİ 17 OCAK SON!

Müdavim Üye
    Nereden
    advisor
    DEGERLİ ÜSTADLARIM SÖZLEŞMEYİ GÖTÜRÜP DİLEKÇE EKİNDE DAMGA VERGİSİ ÖDEYEMEZMİYİZ.GEÇİCİ VEYA SÜREKLİ OLARAK DAMGA VERGİSİ MÜKELLEFİYETİMİ AÇTIRMAK ZORUNDAYIZ YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

Kıdemli Üye
    Sürekli mükellefiyeti bulunan meslek mensupları. Sözleşmeyi yaptıkları ayı takip eden ayın 23 üne kadar beyanname veriyorlar. Örneğin 2011 ocak ayı içerisinde yapacağınız sözleşmeler şubat 23 e kadar beyan ediliyor. Ayrıca damga vergisi defteri tutma yükümlülükleri var. Diğer defterler gibi damga vergisi mükellefiyeti açtırmadan önce tasdik ettirmeleri gerekiyor. (genelde atlanıyor) Sözleşme yapılamayan aylarda ise herhangi bir boş beyan veya dilekçe verilmiyor. (d.v.tebliğ46)

Sürekli mükellefiyeti olmayan meslek mensupları ise sözleşme tarihinden itibaren 15 gün içerisinde vergi dairesinden bir beyanname ile tahakkuk ettiriyorlar. 15 ocakta yapılan sözleşme 30 ocağa kadar beyan edilmeli gibi.

Hizmet sözleşmesi yapmamak disiplin suçu oluşturduğu gibi , olabilecek uyuşmazlıklarda haksız duruma düşmenize neden olur. Son zamanlarda çeşitli örnekleri fazlaca görülmeye başlandı. Diğer yandan bahsedilen tebliğ henüz yayınlanmış değil. İSMMMO tarafından TÜRMOB 'a yazılmış bir yazı var. Bu taslağın bu şekilde çıkması halinde meslek mensuplarının zor durumda kalacağı cezanın süreli şifre iptali değilde değişen oranlarda özel usülsüzlük cezası kesilmesinin daha yerinde olacağı belirtilmiş. Umarım görüşmeler faydalı netice verir.

Herkese iyi çalışmalar.(yanlışım varsa lütfen düzeltin.)

Kıdemli Üye
    Nereden
    izmir
    Alıntı berkaay27 Nickli Üyeden Alıntı
    Gökhan beye,
    <div>*</div>
    <div>İdarenin para alınmayarak sadece kdv açısından makbuz düzenlemesinde istediği ve izleyeceği yol,</div>
    <div>*</div>
    <div>Kdv kanunu açısından makbuzları keserek üzerine ilgili kdv kanunu gereğince tanzim edildiğini ve ÜCRET TAHSİL EDİLMEDİĞİ yazarak dönem sonlarında gelir vergisi beyanımızda bu kesilen makbuzlara ait geliri beyan etmememizi istiyor idare...........................</div>
    <div>*</div>
    Buna ilişkin bir dayanak var mı yoksa sözlü bir ifade mi?
    Kolay gelsin

Üye
    Nereden
    Denizli
    Bağımlı mali müşavirler herhangi bir beyanda bulunacaklar mı?
    Vergi dairesi şefi ile görüşmemde gerek yok dedi. Bu konuda bilgisiveya görüşmesi olan var mı?
    SMMM Öztekin ÖZDEMİR

Müdavim Üye
    - Örnek Hizmet Sözleşmesi de eklenebilir mi?
    - Birçok meslektaş şu ana kadara sözleşme yapmadıgı için ilk defa sözleşme yapacak.
    Bu durumda 01.01.2011- 31.12.2011 arası 1 yıllık bir sözleşme yapıp bir maddesinde de "bir yıl sonunda aksi kararlaştırılmadıkça devam eder" gibi bir ibare ile her sene sözleşme yapmaktan ve Damga Vergisini ödemekten kurtulmak mümkün mü? (bazı üstadlar evet, bazıları hayır demese keşke
    - Sözleşme tek nüsha yapılıp,binde 1,65 oranında Damga Vergisi ödenebilir mi?
    sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs

Kıdemli Üye
    Nereden
    MM Yrd.
    sayın forumdaşlarım neden takip eden 15 i olarak diretmektesiniz
    damga vegisi kanunda açıkça beirtilmektedir sürekli mükellefiyeti olanlar
    takip eden ayın 23 ü bunun dışında olan hallerde is sözleşmenin düzenlendği
    tarihten itibaren 15 gün içinde verilmesi gerektiği belirtilmektedir.
    ABDURRAHİM DARGIN

Kıdemli Üye
    Forumu uzun yıllardır takip ediyorum. Her sene aynı konu tartışılır oldu.Damga vergisi sözleşme düzenlenmesinden 15 gün içinde ödenir.(sürekli damga vergisi mükellefiyeti olmayanlar içindir.) Bazı arkadaşlar ücretler açıklanmadığına yakınıyor. Geçen senede aynı durum söz konusuydu. Sözleşmeyi 15.01.2010 tarihinde düzenleyerek bu sorunu ortadan kaldırdık.
    SaygılarımlaEdited by: Serkan_
    Saygılarımla,
    Serkan CANKURTARAN

Kıdemli Üye

sayın kavramsal sözleşme tek nüsha yapılabilir ancak damga vergisi binde 8,25 tir.

Kıdemli Üye
    Alıntı kavramsal Nickli Üyeden Alıntı
    - Örnek Hizmet Sözleşmesi de eklenebilir mi?
    <div>- Birçok meslektaş şu ana kadara sözleşme yapmadıgı için ilk defa sözleşme yapacak.</div>
    <div>Bu durumda 01.01.2011- 31.12.2011 arası 1 yıllık bir sözleşme yapıp bir maddesinde de "bir yıl sonunda aksi kararlaştırılmadıkça devam eder" gibi bir ibare ile her sene sözleşme yapmaktan ve Damga Vergisini ödemekten kurtulmak mümkün mü? (bazı üstadlar evet, bazıları hayır demese keşke* </div>
    <div>- Sözleşme tek nüsha yapılıp,binde 1,65 oranında Damga Vergisi ödenebilir mi?</div>
    "bir yıl sonunda aksi kararlaştırılmadıkça devam eder" her sene sözleşme yapmaktan kurtarır.
    sözleşme 2 nüsha olmalıdır.
    Saygılarımla,
    Serkan CANKURTARAN

Moderatör
    Nereden
    Bursa/Nilüfer
    Alıntı Aydın ÖZMEN Nickli Üyeden Alıntı
    arkadaşlar, <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><O:P></O:P>
    İzmir'deki meslektaşımızın başına gelen (https://www.mustafagulsen.com/forum/...75985&amp;PN=1) olaydan sonra ve idarenin hazırlamış olduğu taslağa göre artık " SÖZLEŞMESİZ E-BEYAN YOK ". <O:P></O:P>
    İdarenin yaptırımı bu konuda çok ağır. Yapamadığımız tahsilatlarıda mahkemeye taşımak için sözleşme olması şart. Hem tahsilatlarımız için hemdeişimizi sağlam yapmamız ve hata payını azaltma açısından aşağıdaki maddeleri lütfen dikkatlice ve eksiksiz olarak yerine getirelim ;<O:P></O:P>
    <O:P></O:P>
    1) 01.01.2011 tarihiyle " MUHASEBE HİZMET SÖZLEŞMESİ " ni bütün müşterileriniz için yaparak, karşılıklı mutabık olup imzalayınız.<O:P></O:P>

2) 01.01.2011 tarihiyle " ELEKTRONİK BEYANNAME AR IK VE SORUMLULUK SÖZLEŞMESİ (EK-3) " ni bütün müşterileriniz için yaparak, karşılıklı imzalayın. https://www.gib.gov.tr/fileadmin/mev...teb340ek3.html<O:P></O:P>
    <O:P></O:P>
    3) HİZMET SÖZLEŞMESİ'ne ait Damga Vergisi ve işyeri kira olan mükelleflerin2011 kiralarına ait DAMGA VERGİSİ BEYANNAMESİNİ en geç 15.01.2011tarihine kadar vergi dairesine tahakkuk ettiriniz.

Çok önemli bir konu olduğundan Mustafa bey bu konuyu15.01.2011 tarihine kadar gündemde tutalım lütfen. Hepimize kolay gelsin...

Üstad uyarınız gerçekten güzel olmuş.
    Ancak benim aklıma sizin uyarınızdan yola çıkarak pek soru ve sorun gelmekte. İzninizle bunu siz ve tüm meslektaşlarımla paylaşmak istiyorum.

Bizim ücret tarifemiz neden bu kadar geç açıklanıyor? Ben mükelleflerimle sözleşme yaptığımda 2009 ücretlerini %2,2 artırıp, sonra %7,7 daha artırarak 2011 ücretlerini mi belirleyeceğim?
    Bu ülkede nedense herşey sonundan başlıyor. Bugün bir açılış için hazırladığım sözleşmeyi yukarıda belirttiğim esaslara göre düzenleyip vergi dairesine de bu şekilde verdim. Sicildeki memur 2011 ücretleri belli olmadan nasıl sözleşme hazırlayabiliyorsunuz dedi. Ben sözleşme hazırlamadan bu gerekçe ile gitsem, git hazırla öyle gel denecekti.
    Ben artık bu ÖKÜZ ALTINDA BUZAĞI ARAMA odaklı hizmetlerden ve Suç İle Orantısız Cezalardan sıkıldığımı belirtmek istiyorum.

Eğer ben sözleşmemi 01/01/2011 den başlatacaksam, 01/01/2011 den önce ve en geç bu tarihte benim ücret tarifem açıklanmış olmalıdır.

Açıklanmayan ücretler için bir de sözleşme düzenleyip damga vergisi ödediğimizde, bunun bir sonraki adımı ne olacaktır sizce? Belirlenen tarifenin altında kalan veya kalabilecek ücretler için ek sözleşme mi düzenleyeceğiz? Bir de bunlar için ek damga vergisi mi tahakkuk ettireceğiz? Ya bizim ne kadar bol vaktimiz var ki, incik boncukla uğraşıyoruz.

Bu şekilde basit işlemlerle bizi meşgul ettikleri sürece, maliyenin bizden beklediği denetim görevini de yerine getirmemiz pek mümkün görünmemektedir. Bu kadar teferruat varken, biz BAĞIMSIZ DENETÇİ DEĞİL, feriştahı olsak, buiş yükünün içinden yine çıkamayız. Kimse ümitlenmesin, bağımsız denetim falan heveslenmesin. Bu angaryalar, sırtımızda böyle yükler varken, biz katipten öteye geçemeyiz.

Saygılarımla,
    Edited by: Ferhat Sertel
    [b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]

***Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette....! Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.***