Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Fatura Bedelinin Sonraki Aylarda Beyan

 1. #1
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610
  <?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
  <H1 style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">DANIŞTAY ONBİRİNCİ DAİRE</H1>

  Tarih : 15.02.2000
  Esas No : 1998/2635
  Karar No : 2000/549


  FATURA BEDELLERİNİN SONRAKİ AYLARDA BEYANI


  Haziran ve Temmuz aylarında düzenlenen faturalar Ekim ayı KDV beyannamesi ile beyan edilip KDV’si ödendiğinden, vergi ziayından bahsedilemez.

  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">İstemin Özeti :[/B] Sebze ve meyve komisyonculuğu işiyle uğraşan yükümlünün, 1995 yılının Haziran ve Temmuz döneminde aldığı dört adet fatura içeriği hasılatı kayıt ve beyan dışı bıraktığı belirtilerek adına ağır kusur cezalı katma değer vergisi salınmıştır. Vergi Mahkemesi kararıyla; mahkemelerince yapılan inceleme sonucunda, dört adet faturadan üçünün 01.10.1995 tarihinde yasal defterlere kaydının yapılarak Ekim dönemine intikal ettirilip, tahakkuk eden katma değer vergisinin ödendiği saptandığından, tarhiyatın söz konusu üç adet faturaya tekabül eden kısmında isabet görülmediği, her ne kadar üç adet fatura içeriği hasılatın Haziran ve Temmuz dönemlerinde beyan edilmesi gerekmekte ise de, Ekim döneminde beyan edilip, katma değer vergisi ödendiğine göre, ortada ziyaı bulunmadığı, ancak tarhiyatın 1995 yılı Temmuz dönemine ilişkin olup kayıt ve beyan dışı bırakıldığı saptanan fatura muhteviyatı katma değer vergisine ilişkin kısmında Yasa’ya aykırılık bulunmadığı gerekçesiyle vergi aslı azaltılmak suretiyle ağır kusur cezalı tarhiyat değişiklikle onanmıştır. Vergi Dairesi Müdürlüğünce, inceleme raporuna dayanılarak yapılan cezalı tarhiyatın aynen onanması gerektiği ileri sürülerek mahkeme kararının bozulması istenilmiştir.

  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Karar[/B] : Temyiz dilekçesinde ileri sürülen iddialar, bozulması istenilen kararın dayandığı gerekçeler karşısında, yerinde ve kararın bozulmasını sağlayacak durumda görülmemiştir.

  Bu nedenle temyiz isteminin reddine Vergi Mahkemesi kararın onanmasına oy birliği ile karar verildi.


  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  18.Kasım.2005
  Nereden
  İzmir
  Mesajlar
  1,432
  yıl içindeki faturaların kdv açısından sonraki dönemlerde beyan edilebileceği hakkında bir tebliğ yok mu idi?

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •