Değerli meslakdaşlarım öncelikle hepinizi selamlar geçmiş kandilinizin hayırlara vesile
olmasını niyaz ederim.Hepinizin bildiği gibi Türkiye Cumhuriyetinin en popüler en çok konuşulan
oldukça kültürlü ve etrafını aydınlatan bunun içinde katıldığı her program başına benim bildiğim
kadarıyla 2000 $ alan Semra Hanımefendinin Ata Türk'ü mübarek günde san derece vahim bir
şekilde aramızdan ayrılmıştır.Bir kısım insanlar banane,bir kısmı insanlar iyi olmuş toplum bir pislikten
kurtulmuş oldu,bir kısım insanlarda yazık olmuş gencecik çocuğa diyorlar.Peki işin aslı nedir ?
Adı Ata Türk olan bu genç şahıs gerçekten Atatürk'ün izinden gidebilmişmiydi,onu tam olarak
anlayabilmişmiydi,topluma,ailesine ve kendine yararlı olabilmek için ne tür çabalar sarfetti acaba?
Evet son derece acı bir tablo ama bu tabloyu hazırlayanlar toplumlar,şahıslar yani bizzat bizler.
Bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığı,olaylar karşısında duyarsızlık ve sadece kendi çevremiz-
de yaşayıp diğer olaylara karşı duyarsız kalmak bizi bu günlere getirmedi mi?Burada sadece kendi
çıkarını düşünen menfaatperest televizyon programlarının çok ama çok büyük suçları var ama şimdi
onlar vicdan azabı duymak yerine yeni bir malzeme aramakla meşgul değillermi sizce.Peki Ata'nın
ailesi ve o meşhur annesi suçlu mu?Elbetteki suçlu.Ya bizler evet bizler toplum içinde aktif görevlerde
yer alıp etrafımıza pozitif enerji dağıtıp insanlık nağmına birşeyler yapmamız gerekirken maalesef
hep duyarsız davranıyoruz.Kitap okumuyoruz,dinimizin gereklerini araştırmıyor ve Peygamber Efendi-
mizin olaylara nasıl yaklaştığını hiç araştırmıyoruz.Ailesi maalesef bu çocuğa bir şey verememiş,zaten
günümüzde üzülerek belirtiyorum ki hayatın bu kadar kısa ve karmaşık olduğunu unutup sadece kısa
vadeli şahsi menfaatler peşinde koşuyoruz bunun sonucu olarak hemen hemen her olaya duyarsız
davranıyoruz.
Eskiler ne demiş insanı yaşatki devlet yaşasın.Evet işte Türkiye olarak övündüğümüz genç bir
Türk vede Ata Türk.Ama biz Atatürkü anlamadık,dinimizi bilemedik,eğitim alamadık hiç olmazsa
biz kendi kendimizi yetiştirelim diye bir düşünceyede sahip olmadık.Gene ne güzel demiş atalarımız
ayağı sıcak tut başını serin,kendine bir iş nul düşünme deri..Evet bu arkadaşımızın işi olmayınca ve
kendini kötü düşüncelere vurunca,kendine öğretildiği gibi kederli günlerinde kendini içkiye verince
bu acı tabloyla karşılaştık.Eğitim,eğitim,eğitim.
Değerli meslekdaşlarım bu ve buna benzer olaylar toplumumuzun yarayan kanası ve bizler de
bu yaraya elimizden geldiği kadarıyla merhem olmaya çalışmalıyız.Saygısız,inançsız,sevgisiz ve
herşeyden önce ümitsiz bir toplum bırakmamalıyız gelecek nesillere.Ülkemizin içinde bulunduğu
işsizlik,gelecek kaygısı v.b. Sorunlarda insanlarımızı çok etkiliyor.Hepimiz suçluyuz ve kusurluyuz.
Bizler robot değiliz,İrademiz var düşünüp üretebilir ve fikir beyan edebiliriz.Bugün ateş belki düştüğü
yeri yaktı ama bu ateş Türkiye Cumhuriyetinin içinde gencecik pırıl prıl ve Atatürkün ismini taşıyan bir
şahsı vurdu.
Evet artık daha çok okuyalım,daha çok düşünelim,daha çok üretelim.Kitap okuyalım, kitap
okutalım.Çocuklarımıza bol bol eğitici kitaplar alalım,kitap kampanyalarına şu mübarek günlerde
destekler verelim.Ne biz sürüyüz ne de onlar çobanlar onun için hassas konulara çok daha duyarlı
bir şekilde yaklaşalım.Bu vatan bizim,bu toplum bizim,bu gençlik bizim.Kısa sürede futbolcu,şarkıcı,
manken,artist,şovmen gibi popüler olup zengin olmak yerine düşünerek,üreterek,çalışarak,okuyarak
ve toplum namına yararlı işler yaparak gençlerimize pırıl pırıl bir dünya bırakmak için azami gayret
gösterelim.Her zaman eğitic olalım , öğretici olalım.Ömür boyu bilgi edinelim.Bu gencin başını yakan
programlarıda nasıl olsa seyircisi var ki bu tür programlar hep revaçta diye son derece yanlış bir düşünce
yapısına asla ama asla kapılmayalım.Hepinizi saygı ile selamlıyorum teşekkürler.