Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: "Uygunsuz Gerçek!"

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Değerli Meslektaşlarım,
    Konunun öneminden dolayı başlığı bu bölüme açtım. Şuan sinemalarda bir filim var. Malesef bu filimin konusu ne dram, ne komedi, ne bilim kurgu nede bir senaryo ürünü...

<DIV align=center>"Bu dünyanın bir gerçeği!"
    <DIV align=left>
    <DIV align=left>Önlenemeyenbir felaketlerzinciri...İnsanoğlunun neden olduğu ( çevre kirliliği yaratan endüstriyel gazlar, orman yangınları, teknolojinin getirdiği etkiler vs..) karbondioksit başta olmak üzere atmosferde oluşan (malesef geri dönüşü olmayan) sera etkisi yapan gazlar yakın bir gelecekte (Tarih vermek istemiyorum) yaşamı olumsuz etkileyecektir. Dünya haritası değişecek. Su kaynakları, verimli topraklar konusunda endişe verici değişimler olacak.
    <DIV align=left>
    <DIV align=left>Bu filmi mutlaka izleyiniz ve arkadaşlarınıza tavsiye ediniz. https://www.iklimkrizi.net/bu adresten ne yapabileceğiniz konusunda bilgi alabilirsiniz. Bazılarını aşağıya alıyorum. Umarım bu süreci durdurmaya katkımız olur.
    <DIV align=left>
    <DIV align=left>YAPABİLECEĞİNİZ 10 BASİT ŞEY

<DIV align=left>
    <DIV align=left>Küresel ısınmayı durdurmak için sizde mi bir şeyler yapmak istiyorsunuz? Karbondioksit salınımını azaltmak için yapabileceğiniz 10 basit şey ve bunları yaptığınızda ne kadar karbondioksit tasarrufu sağlayabileceğiniz:
    Ampulünüzü değiştirin
    Standart akkor ampulünüzü tasarruf ampulü ile değiştirin, yılda 75 kg karbondioksit tasarrufu sağlayın.
    Daha az araba kullanın
    Daha sık yürüyün, bisiklet kullanın ve toplu taşıma araçlarından daha çok faydalanın. Araba kullanmadığınız her 2 km için 0,75 kg karbondioksit tasarruf edeceksiniz.
    Geri dönüşüme katkıda bulunun
    Evinizden çıkan çöplerin sadece yarısını geri dönüştürerek yılda 1200 kg karbondioksit tasarrufu sağlayabilirsiniz.
    Lastiklerinizi kontrol edin
    Düzgün şişirilmiş lastiklerle litre başına aldığınız yol %3 oranında artacaktır. Her 4 litre benzin tasarrufu, 10 kg karbondioksiti atmosferimizden uzak tutar.
    Daha az sıcak su kullanın
    Suyu ısıtmak için çok fazla enerji gerekmektedir. Daha az su tüketen bir duş başlığı ile 175 kg, giysilerinizi soğuk ya da ılık suda yıkayarak da 250 kg. karbondioksit tasarrufu yapabilirsiniz.
    Ambalajları fazla olan ürünlerden kaçının
    Çöpünüzü %10 oranında azaltarak 600 kg karbondioksit tasarrufu yapabilirsiniz.
    Su ısıtıcınızı ayarlayın
    Isıtıcınızı kışın 2 derece aşağı, yazın 2 derece yukarı ayarlayın. Bu basit ayarlamayla yılda 1000 kg karbondioksit tasarrufu sağlayabilirsiniz.
    Bir ağaç dikin
    Bir ağaç ömrü boyunca 1 ton karbondioksit emer.
    Çözümün parçası olun
    Harekete geçmek ve daha fazla bilgi almak için www.iklimkrizi.net'i ziyaret edin.
    Herkese anlatın ve arkadaşlarınızı “Uygunsuz Gerçek” filmini seyretmeleri için teşvik edin.
    <DIV align=left>
    <DIV align=left>
    <DIV align=left>
    <DIV align=left>
    <DIV align=left>
    <DIV align=left>
    <DIV align=left>
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Kıdemli Üye
    Kendi kirliliğinden para kazanan kaç kültür vardır dersiniz.
    İlk akla gelen amerikan kültürü. Kendi kirliliğini maddiyata dönüştüren her farklılıktan maddi çıkar sağlamayı amaçlayan kaç tane kültür daha vardır dersiniz.
    30 lu 40 lı yaşlarda olanlarımız 20 yıl önce her pazar kovboy filmlerini izlemeyi iple çektiğimizi iyi bilirler. Bu kovboy filmlerinde kızılderililer hep kötü idi. Bunlar kafatası yüzer, beyazları direğe bağlayıp işkence eder vs... sürü ile zırva izlerdik. Kovboylar hep haklıydı. Bir yerden bir başka yere giderken kızılderililer hep onlara saldırırdı.

Amerikan kültürü kızılderilileri yıllarca yok etmek için uğraştı. Sonunda neredeyse tamamını yok etti. Yetmedi bu kirliliğini yıllarca western filmleri ile evlerimize kadar taşıyıp paraya çevirdi. Ne işi olduğunu bilmeden vietnamda yıllarca kaldı. Kendi yarattığı zulmü yeni kahramanlar yaratarak maddiyata çevirdi. Rambo efsanesi böyle oluştu. kaçımız ilgi ile seyretmedik rambo filmlerini. Rambo afganistanda rus helikopterini ok ile düşürürken gerçek yaşamda hiç bir halka yapılmamış bir zulüm uygulanarak afganistanda taş üstünde taş bırakılmadı. Irakta bu günün konusu olduğu için birşeyleri hatırlatacak şeyler yazmaya lüzum görmeden söylüyorum, şimdiden ırak filmeri yapılmaya başlandı. Amerika kendi kirliliğinden yeni maddi kazanımlar peşinde. Etrafımıza bir bakalım ve kendi kirinden maddiyat oluşturabilen başkaca bir kültür varmı, sorgulayalım.

Mustafa Gülşen Bey olayın çevre boyutunda ve filmin bu yüzden izlenilmesi gerektiğini düşünüyor.
    Oysa bu filmde oluşacak olayları tetikleyecek ilk veriler oluştuğunda, yani 20 -25 yıl önce, daha kirlilik, ısınma vb sorunlar bilim dünyasının bile gündeminde değilken, önümüzdeki 50 yılın kötü geçeceğini betimleyen bilim adamları satın alındı. Önceleri sera etkisinin dünyanın sonunu hazırlayacağını savunan bir kesim sonra bunun tam tersi bir durum yaratacağını dünya için daha faydalı olacağını satınalınmanın etkisi ile söyler oldu.
    Bugün küresel ısınmanın bize nasıl bir son hazırlayacağını tam olarak bilmiyoruz. Ancak bilinen bir şey varki dünya kızla kirleniyor. Bu kirlilik er yada geç dünyanın sonunu hazırlayacak geçmişte nuh tufanı gibi kimimize inandırıcı gelmeyet afetlere sebep olacaktır. Dünyanın ikliminin nelere bağlı olarak değiştiği ise tam bilinememektedir. Mesela neden buzul çağına girildiği ve neden bu çağdan çıkıldığı gibi ...

İşin özü şudurki en azından artık bu kirliliğin gerçek sahibi olan amerika ve onun halkına yarattığı kirliliği bize bilgisayar efektleri olarak seyrettirirken maddi destekte bulunmayalım.

Bu konuda yapılacak şeylere sonuna kadar destek vermekte fayda vardır. Ağaç dikmek, daha az enerji tüketmek, daha az araba kullanmak, daha az su kullanmak, verimsiz yakıtlar yerine daha verimli yakıtları tercih etmek, yeni ve çevre dostu teknolojilere destek vermek akla gelecek ilk yapılabilecekler listesi.
    Gerisi size kalmış,

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey
    Merhaba Feramus Bey,
    Her şey tamam. Ancak filmin izlenmesini şiddetle ısrar ediyorum. Bazı geçkeleri hissede bilmek için okumak yeterli olmuyor.Filimde alplerdeki buzullarınson 10 senede nasıl yok olduğu, kutuplardaki erime , şuan deniz suyununbasması nedeniyle boşaltılan yerleşim yerleri,ısının artması nedeniyletekrar çıkan hastalıklar vs. vs.

Açıkçası bu filimi izlemden önce sürecin bu kadar hızlı ilerlediğini göremedim. Filmin tek kahramanı var. Oda ABD eski başkan yardımcıaı AL Gore. Bu sürecin kendi ülkesinin payının %30 olduğunu açıkça söylüyor. Yani bu filim gelirlerinin çok, dünyanın menfaatı ön plana alınmış. (Ayrıca bilet fiyatlarıda yar yarıya denecek kadar düşmük tutulmuş)
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Kıdemli Üye
    Merhaba,
    Filmin izlenmesi gerektiği ve bu yaklaşan felaketlerin önüne geçilebilinmesi veya etkisinin azaltılabilinmesi için yapılması gerekenler açısından hemfikiriz. Benim çekincem bu işin mimarlarının tüm bu yarattıkları kirlilikten bile para kazanma çabasında olmaları

Yeni Üye
    Nereden
    Gaziantep
    benim aslında özellikle yeşil alanları artırma ile ilgili fikirlerim var. bunun bir kısmını Tema' ya ilettim. 27.02.07 tarihinde sayfamda bu konulara yer vermiştim. Benim önerilerim şunlar. Sayfamdan aynen aktarıyorum.

"Başlıkta ki unsurlar belki günümüz için çok önemsenmiyor olabilir. Gelecekte isetüm dünya ülkelerinin en büyük sorunu olacak diye düşünüyorum. Bugün petrol neyse yarın da su, oksijen aynıgüce sahip olcak.
    Fidan dikmek, meşe bağışlamak,yeşil alanları artırmak hepsinin ortak paydası ortak çözümüdür. Peki nasıl teşvik edeceğiz.Benim fikirlerim şöyle;

a) Nufusİl Müdürlükleri ile Tema işbirliği yaparakher dogum için en az 5 adet fidanzorunluolsun.( bu fikrimiTema'ya da ilettim) ( 5 fidan ücreti sadece 12,50 YTL)

b)Ticaret siciline tescili yapılan her gerçek kişiyada Kurum için kuruluş esnasındaTema ya bağış yaptırtılsın. Malumtescil esnasında bir çok yere (TOBB, Merkez Bankası, Ticaret Odası ) ödeme yapılıyor. Bunlara Tema da eklensin. Kurulan her işletme 100 adet meşe palamudu diksin. Hatta sertifikasını alıp vergi levhasının yanına gururla assın. 100 meşe palamudu sadece 100 YTL tutarında.

c) Suni ormanlarımızın da sayısını artıralım derim. Örneğin şirketler için Kurumlar Ormanı, Büyük MükelleflerOrmanı, İhracatçılar için Dış Ticaret Ormanıve Çeşitli Büyük şirketleri, Dernekleri Suni Ormanlar oluşturmaya teşvik edelim. Bunuda dönem kurumlar beyannamesinde şahıslar için Yıllık Gelir Vergilerinde Damga vergisiyle alınacak bir tutar olarak belirlersek kaynak da bu şekilde temin olur.

şimdilik aklıma bunlar geliyor.

Başka fikirlerde bekliyorum

www.kyotoyuimzala.org
    www.tema.org.tr

( temaya internet üzerinden bağışta bulunabilirsiniz. 5 fidan sadece 12,50 ytl, 9 meşe 9,00 ytl)"

www.blogcu.com/yalankoz
    ஐ๑ibrahim Yalankozஐ๑
    SMMM
    9mayis®

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey
    İbrahim Bey,
    Duyarlılığınız için teşekkür ederim. (Aslında teşekkür etmekte biraz bu durumda saçma kalıyor. İçinde yaşadığımız atmosfer için her bireyin kendi adına girişimlerde bulunması gerekiyor. )Edited by: Mustafa Gülşen
    ------------------

Yeni Üye
    Nereden
    Sapanca
    Teknoloji geliştikçe bir çok önüne geçilemeyen hastalık felaket gibi doğal afetlerde yavaş yavaş engellenebilir oluyor. Buzların erimesi ile ilgili geniş çaplı bir çalışma yapıldığını yayımladılar diye biliyorum