Sayfa 2 Toplam 7 Sayfadan BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu
Toplam 68 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ÇALIŞILMADIĞINA DAİR BİLDİRİM (İPC VAR MI?)

Moderatör
    Nereden
    Bursa/Nilüfer
    Alıntı AL4 Nickli Üyeden Alıntı
    )

Burada hep takılmışımdır...Geç bildirimden kasıt nedir?Bana tebligat yaptı sgk diyelim işverene hiç intikal etmeyen bir rapor için.Yazının tebliğinden itibaren7 gün içinde mi gir diyecek?Girmedim diyelim 7 gün içinde.10 gün sonra girdim diyelim.Bunu mu geç giriş olarak değerlendirecek sgk?Ya da sgk 7 günden sonra da yapılmayan bildirimi de hiç yapılmamış gibi mi sayacak?Burda netleştiremediğim bir durum var.

Sayın AL4...!

Kurum tebligatının tebellüğünden itibaren 5 iş günü içinde sisteme girilmez ise ne olacak. Durumu bir örnekle açıklayalım.
    Örneğin çalışanın raporu 21/11/2010 ve 30/11/2010 arası ve 01/12/2010 da işbaşı olsun.
    Rapor en geç 07/12/2010 günü sisteme girilmelidir. (Cumartesi ve pazar sayılmıyor, 5 iş günü olduğundan)

Şimdi kurum 08/12/2010 da tebligat yapmış olsun. Butebligat da atıyorum,10/12/2010 daişverene ulaşsın.
    13/12/2010-17/12/2010 arası bildirim yapılması gerekiyor.
    Bu tarihler arasında bildirimyapılmamış ise, kurum 20/12/2010 daİPC keserse 5 katı kesecek, ama siz gecikmeli olarak 20/12/2010 da bildirimi yaparsanız kurum da İPC yi 21/12/2010 kesmek isterse bu durumda geç bildirim nedeniyle 2 asgari ücretkesecektir.

Ben bu şekilde düşünüyorum.
    (Tarihler karışık biraz ama, ancak böyle izah edebildim.)
    Saygılarımla, Edited by: Ferhat Sertel
    [b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]

***Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette....! Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.***

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Ferhat, emeğine sağlık, gerçekten çok güzel ve yararlı bir çalışma olmuş, kafalardaki soru işaretlerinin bir çoğu giderilmiş, Teşekkürler.

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Evvela bu sıkışık günlerimizde zaman ayırıp,emek vererek gerçekleştirmiş olduğunuz çalışmanız için tebrik etmekte geciktiğim için hoşgörün diyorum.Ellerinize sağlık Ferhat Bey üstadım...Bu rapor olaylarına tam olarak hakim olamadığım için kaçırmış veya kaçıabileceğim noktalar olabilir...Mesajınızda diyorsunuz ki

Şimdi kurum 08/12/2010 da İPC uygulayıp işverene tebliğ ederse

Ama zaten tebligat yapmadan ceza kesemeyecek sgk...öyle değil mi?

Moderatör
    Nereden
    Bursa/Nilüfer
    Alıntı AL4 Nickli Üyeden Alıntı
    Evvela bu sıkışık günlerimizde zaman ayırıp,emek vererek gerçekleştirmiş olduğunuz çalışmanız için tebrik etmekte geciktiğim için hoşgörün diyorum.Ellerinize sağlık Ferhat Bey üstadım...Bu rapor olaylarına tam olarak hakim olamadığım için kaçırmış veya kaçıabileceğim noktalar olabilir...Mesajınızda diyorsunuz ki

Şimdi kurum 08/12/2010 da İPC uygulayıp işverene tebliğ ederse

Ama zaten tebligat yapmadan ceza kesemeyecek sgk...öyle değil mi?
    Mesajımı düzeltim üstad. Tarihler kafa karıştırıyor. (Tebligat süresini de ekleyerek yeniden güncelledim.)

Saygılarımla,
    [b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]

***Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette....! Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.***

Moderatör
    Nereden
    Bursa/Nilüfer
    Alıntı Hakan Temurer Nickli Üyeden Alıntı
    Ferhat, emeğine sağlık, gerçekten çok güzel ve yararlı bir çalışma olmuş, kafalardaki soru işaretlerinin bir çoğu giderilmiş, Teşekkürler.

Hakan ağbi...! Yorumların ve desteğin içni ben teşekkür ederim.

Saygılarımla,
    [b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Sormuş olduğum soruda hülasa kimin elin hızlı ise o daha kazançlı oluyor sanırım...Çalışmanız ve cevaplarınız için tekrar teşekkür ederim Ferhat Bey üstadım.

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Değerli Ferhat Bey, her zaman ki gibi zaman ayırıp bizlerin istifadesine sunduğunuz çalışma için size teşekkür ederim.
    Burada merak ettiğim bir konu var.Bu rapordan dolayı İPC cezası ile karşılaşan bir meslektaşımız var mı?
    Sizinde belittiğiniz üzere bu konuyla ilgili SGK ile görüşüldüğünde, her hangi bir İPC uygulanmayacağınıbir duyum olarak öğrendik. ( Resmi açıklama yok) Ancak tebligata cevap verilmemesidurumunda İPC uygulanacağını yine duyum olarak biliyoruz.
    Saygılarımla,

------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Müdavim Üye
    Ferhat bey öncelikle sizi tebrik ediyorum. Elinize sağlık çokgüzel bi çalışma olmuş. SGDP'li olarak çalışan emeklilerde sadece işkazası ve meslek hastalığı bildiriliyor, Bunun dışındakilerin bildirimi gerekmiyor doğru mu acaba.
    SM

Moderatör
    Nereden
    Bursa/Nilüfer
    Üstad...!

Ben de şimdiye kadar İPC uygulanan duymadım. Ancak tebligat yapılan bir iki meslektaşla görüşebildim. Onlar da tebligat süresinde bildirimde bulunmuşlar.
    Sanırım tebligat da 12/05/2010 öncesi döneme ait iş göremezliklere aitmiş.

Ancak benim bir duyumum da 01/01/2011 den itibaren tebligat ve İPC uygulamaya başlayacakları yönünde. O yüzden yazımı kaleme almak istedim.

Saygılarımla,
    [b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]

Moderatör
    Nereden
    Bursa/Nilüfer
    Alıntı şimşek42 Nickli Üyeden Alıntı
    Ferhat bey öncelikle sizi tebrik ediyorum. Elinize sağlık çokgüzel bi çalışma olmuş. SGDP'li olarak çalışan emeklilerde sadece işkazası ve meslek hastalığı bildiriliyor, Bunun dışındakilerin bildirimi gerekmiyor doğru mu acaba.

Güzel bir nokta yakalamışsınız. (Yazımda bunu belirtmediğim için içim çız etti şimdi)
    SGDP ye tabi olanlar için hastalık nedeniyle iş göremezlik ödemesi yapılmıyor. Bu nedenle bildirim yapılmasına gerek olmaması gerekir diye düşünüyorum. Ama bu benim görüşüm. SGK'nın bu konudaki yaptırımı ne olur ve yaklaşımı ne yönde onu bilmek gerek.
    Genelgeye göre bu konuda net bir durum yok.
    2 günlük hastalık nedeniyle oluşacak raporları bildirim yapmaya gerek yok diye yorumluyoruz ancak SGDP ye tabi olanlar bu süreden daha uzun rapor alırlarsa bildirim yapmamak riskli olabilir. Dediğim gib, Kurumun yaklaşımı bilmek gerek.

Saygılarımla,
    [b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]