<CENTER>DANIŞTAY KARARI

DANIŞTAY
</CENTER>

Danıştay Beşinci Daire
Karar Tarihi : 31.03.2006
Esas No : 2003/2896
Karar No : 2006/1672
Konusu : Bakanlar Kurulu Kararı ile Daire Başkanlığı isimleri de belirtilmek suretiyle davalı idarede ihdas edilen daire başkanlıklarının ikisinin tek daire haline getirilmesi ve yeni bir daire kurulmasına ilişkin işlemin yine Bakanlar Kurulu Kararı ile yapılması gerekirken yönetim kurulu kararı ile işlem tesis edildiğinden söz konusu işlemde yetki unsuru yönünden hukuka uyarlık bulunmadığı Hk.
Davanın Özeti:
Davacının, ..... Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanı olarak görev yapmakta iken bu görevinden alınarak Müşavir kadrosuna atanmasına ilişkin 18.7.2002 günlü 223 sayılı Yönetim Kurulu Kararı ile bu işlemin dayanağı olan Personel ve Eğitim Daire Başkanlıklarının birleştirilerek İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanlığı haline dönüştürülmesi ve Eğitim Daire Başkanlığı yerine ise Pazarlama ve Tanıtım Daire Başkanlığı kurulmasına ilişkin 5.7.2002 günlü, 211 sayılı Yönetim Kurulu Kararının iptali istemiyle açtığı davanın; dava dosyasının incelenmesinden, 31.3.1995 günlü, 22244 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 95/6608 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile PTTGenel Müdürlüğünde, Personel Daire Başkanlığı kadrosu ihdas edildiği, 30.12.1998 günlü 23569 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile de İdari İşler Daire Başkanlığı ile Teknik İşler Daire Başkanlığı kadroları iptal edilerek, Eğitim Daire Başkanı, İdari İşler Daire Başkanı ve Teknik İşler ve Otomasyon Daire Başkanı olmak üzere 3 adet yeni kadro ve ünvan ihdas edildiği, dava konusu edilen 5.7. 2002 günlü 211 sayılı PTTYönetim Kurulu Kararı ile de Personel Daire Başkanlığı ve Eğitim Daire Başkanlıklarının birleştirilerek isminin İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanlığına dönüştürüldüğü, ayrıca Pazarlama ve Tanıtım Daire Başkanlığı ismi ile yeni bir Daire Başkanlığı kurulduğu, bu işlem gerekçe gösterilerek davacının görevinden alınıp müşavir kadrosuna atanması üzerine görülen davanın açıldığı, idarenin anılan değişiklikteki esas amacı bazı kadroları kaldırmak ve yerine yenilerini kurmak olup; her ne kadar sayısal dağılımda değişiklik yapılmamış ise de, bu yoldaki düzenlemenin dairelerin ihdasında izlenen yönteme uygun olarak yine Bakanlar Kurulu Kararıyla yapılması gerektiği, aksine bir düşüncenin idarenin keyfi davranmasına yol açacağı ve bu durumun yasal düzenlemenin amacına ters düşeceği, bu durumda Bakanlar Kurulu Kararı ile Daire Başkanlığı isimleri de belirtilmek suretiyle davalı idarede ihdas edilen daire başkanlıklarının ikisinin tek daire haline getirilmesi ve yeni bir daire kurulmasına ilişkin işlemin yine Bakanlar Kurulu Kararı ile yapılması gerekirken yönetim kurulu kararı ile işlem tesis edildiğinden söz konusu işlemde yetki unsuru yönünden hukuka uyarlık bulunmadığı gerekçesiyle, dava konusu işlemlerin iptali yolunda ..... 11. İdare Mahkemesince verilen 21.2.2003 günlü, E: 2002/944, K: 2003/228 sayılı Kararın, dilekçede yazılı nedenlerle 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 49’uncu maddesi uyarınca bozulması isteminden ibarettir.
Kararın Özeti: İdare ve vergi mahkemeleri tarafından verilen kararların temyiz yolu ile incelenerek bozulabilmeleri 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 49’uncu maddesinde belirtilen nedenlerden birinin varlığına bağlıdır. İdare mahkemesince verilen karar ve dayandığı gerekçe hukuk ve usule uygun olup, bozulmasını gerektirecek bir sebep de bulunmadığından temyiz isteminin reddi ile anılan kararın onanmasına, oybirliğiyle karar verildi.