Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 5084 İNDİRİMLERİ

Yeni Üye
    Nereden
    Türkiye

ŞİMDİ ARKADAŞLAR BEN ORDUDA SMMM LİK YAPIYORUM. ORDU 5084 KAPSAMINDA OLAN BİR İL.

BEN 5084 DEN FAYDALANAN BİR İŞYERİNİN ÜCRET BODROSUNU NORMAL BİR ŞEKİLDE DEFTERE YAZIYORUM ( YANİ 770 BORÇ, 360,361,335 ALACAK ) DAHA SONRA 5084 DEN DOLAYI BEYANNAME ÜZERİNDEN İNDİRDİĞİMİZ MİKTARI 361'E BORÇ 649' ALACAK YAZIYORUM. BAZI ARKADAŞLARIMIZ ÜCRET BODROSUNU YAZARKEN 361'İN İÇİNDEN 5084'DEN DOLAYI YAPILACAK İNDİRİMİ PEŞİN PEŞİN ÇIKARIP 770' E ÖYLE GİDER YAZIYORLAR. YANİ İŞİ TAHAKKUK KAYDINDA HALLEDİP BENİM AYPTIĞIM 649 KAYDINI YAPMIYORLAR. SONUÇ AYNI ASLINDA İKİ UYGULAMANINDA DOĞRU OLDUĞU GÖRÜŞÜ HAKİM ORDUDA.

BENİM SORUM ŞU : 1 EYLÜL 2005 TARİHLİ 600 SAYILI MALİYE POSTASI DERGİSİNİN 41. SAYFASINDA BİR ABONENİN BUNA BENZER BİR SORUSUNA AYNEN ŞU CEVAP VERİLMİŞ

MALİYE POSTASININ CEVABI : 5084' DE YAZILI İNDİRİM SADECE ÖDEME SIRASINDA SÖZ KONUSUDUR, ÜCRETLERİN TAMAMI VE SSK PİRİMİ İLE VERGİLER GİDER YAZILIR. ÖDEME YAPILIRKEN %80 LİK TUTAR BEYANNAME ÜZERİNDE GÖSTERİLİR VE %20 ÖDENİR.

EVET CEVAP AYNEN BÖYLE VE BENİM GENE KAFAM KARIŞTI. DİYECEKSİNİZKİ SENİNDE KAFAN AMMA ÇOK KARIŞIYOR HAKLISINIZ AMA ŞİMDİ BİZ BU YANITA GÖRE PİRİMLERİN HEPSİNİ GİDER YAZACAKSAK 5084 İNDİRİMİNDEN DOLAYI ÖDEMEDİĞİMİZ PİRİMLERİDE GİDERLEŞTİRMİŞ OLURUZ Kİ BU YANLIŞ OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM. ÇÜNKİ BU BİZİM GİDERİMİZ DEĞİL. VE VERGİ DENETMENLERİDE BUNA İTİRAZ EDERLER DİYE DÜŞÜNÜYORUM.GERÇİ DAHA HENÜZ HİÇ BİR DENETMENLE KARŞILAŞMADIM AMA.

BENCE BİZ 5084 DEN DOLAYI ÖDEMEDİĞİMİZ İNDİRİMİ TAHAKKUTA GİDERDE YAZSAK SONRA DİĞER GELİRLER ( 649 )OLARAK GELİR YAZMAMIZ LAZIM ( BENİM YAPTIĞIM GİBİ ), YADA TAHAKKUKTA BU İNDİRİMİ ÇIKARIP GERİ KALAN KISMI GİDER YAZMAMIZ LAZIM ( BAŞKA ARKADAŞLARIMIN YAPTIĞI GİBİ ) SİZ BU KONUDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ.

KARAGÖZ

Yeni Üye
    Nereden
    Turkiye

Sayın karagöz

5084 veya Ordu daha öncede 3425 sayılı yasaya tabii idi.En uygun şekli ne kadar indirim yapıldığının takipi bakımından nazım hesaplarda teşvik miktarını görmek için yapılmalı ve ileride bu gibi hallerde uygulama zamanı bakımından ihtilaf doğabilir kanuni defterlerdede bunu görmek gerekir uygulamada ve uygulamadan terkte şartlar var ileride onunda takibi yapılmış olur birde belli bir meblağı aşan 3425 veya 5084 teşviklerinin yeminli tasdiki gerekli o bakımdanda etkisiz bir hesapta takipte yarar var

Selamlar

yaşar Avcı

yasar_avc@turmob.org.tr

[img]smileys/smiley1.gif[/img]