Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ÖDENMEYEN SSK PİRİMLERİ

Yeni Üye
    Nereden
    Türkiye

ŞİMDİ BENİM SORUM ŞU ARKADAŞLAR:

506 SAYILI SSK YASASININ 80. MADDESİNDE ÖDENMEYEN SSK PİRİMLERİ GİDER YAZILMAZ DER.

BEN ŞİMDİYE KADAR ÜCRET BODROSUNU DEFTERE YAZARKEN SSK'YA ÖDENMESİ GEREKEN PİRİMLERİ 361'E ALACAK, MUHTASARLA VERGİ DAİRESİNE ÖDENECEK GELİR VE DAMGA VERGİLERİNİ 360'A ALACAK, NET ÜCRETİDE 335'E ALACAK, BUNUN KARŞILIĞINDA DA TOPLAM MİKTARI 770' E BORÇYAZIYORDUM. YANİ BU BİR TAHAKKUK KAYDI İDİ. VE ÖDEMELER YAPILDIKÇA İLGİ HESABA BORÇ KASAYA YADA BANKAYA ALACAK YAZIYORDUM. BÖYLECE 360,361,VE 335 NOLU HESAPLAR ÖDEME KAYDIYLA SIFIRLANIYORDU. ÖDEME YAPILMAZSA BU HESAPLARDAALACAK BAKİYESİGÖRÜNÜYORDU Kİ BUDA İLGİLİ PARALARIN İLGİLİ YERLERE ÖDENMEDİĞİ ANLAMINDAYDI.

AMA SSK MADDE 80 İ GÖRÜNCE KAFAM KARIŞTI. ŞİMDİ BEN SSK PİRİMLERİNİ ÖDEME OLMAYINCA GİDER YAZAMAYACAĞIMA GÖRE TAHAKKUK KAYDINI NASIL YAPACAĞIM. TAHAKKUK KAYDINDA 360,361,VE 335 HESAPLARINA YAZDIĞIM ALACAK KARŞILIĞINI 770 E BORÇ YAZAMAYACAKSAM NEREYE BORÇ YAZACAĞIM. TAHAKKUK KAYDINI HİÇ YAPMASAM BÖYLE BİŞİ DE OLMAZ.. KAÇIRDIĞIM ÇOK İNCE BİR YER VAR AMA BULAMADIM BANA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.
    KARAGÖZ

Yeni Üye
    Nereden
    Turkey

BİRİNCİ KAYIT 30.04.2005 NİSAN AYI İŞÇİ ÜCRETİ

770 GYG. 488,70

360.01 GV. 62,31

360.02 DV. 2,93

335 PERS. 350,15

361. ÖDEN. 73,31 (SSK İŞÇİ PRİMİ)

İKİNCİKAYIT

ÖDEMESİ YAPILDIĞINDA İSE

770.02 İŞVEREN HİSS. 107,51

361 ÖDEN.& nbsp; 107,51

GİDER HESABINA JAYDI YAPILIR

SONRADA ÖDEMESİ YAPILIR

361 ÖDEN. 180,82

770 D.V.&n bsp; 9,00

100 KASA&n bsp; 189,82

murat

Yeni Üye
    Nereden
    Turkiye

Değerli meslektaşım

Gerek SSK.80. maddesi ve gerekse Gelir Vergisi Kanununun 40.maddesinde belirtildiği üzere primlerin ancak ödenmiş olması halinde,indirilecek gider olarak kabul edilmesi gerekmektedir. Ancak bunun bir istisnası olarak sadeceAralık ayına ait primler Ocak ayında ödenebildiğinden Ocak ayında ödenen primler bir öncekidönemde indirilecek gider olarak kabul edilmektedir.

Sigorta primleri ödenmediği taktirdegider olarak indirme imkanı kalmadığındanödenmeyen primlerin kanunen kabul edilmeyen gider olarak matraha ilave edilmesi gerekmektedir.

Ödenmeyen sigorta primleri için de 361 borç 368 alacak şeklinde, kayıt yapılırsa ödenmeyen primleri takip etme imkanınız olur ve aynı zamanda bu rakamınazım hesaplarda kanunen kabul edilmeyengiderler olarak izleyebilirsiniz, ayrıca geçici vergi dönemlerinde de bu hususa dikkat edilmesi gerektiğini düşünmekteyim.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dilerim.

Hüseyin Hamamcılar

İzmir SMMM