Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kira Stopajı (ACİLL)

Yeni Üye
    Nereden
    Turkey

Merhabalar

kira ile ikamet edilen evi işyeri olarak da kullanmaktayız.

1- Kira Stopajı yapılacakmı?

2- Yapılacaksa tümünden mi yoksa bir kısmındanmı?

3- Gider olarak göstereceğim miktarın oranı?

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Gül

Yeni Üye
    Nereden
    Turkiye

Şirketin kullandığı bütün binaların mesken olması durumu değiştirmez kira stopajı yapılması gerekir.Şirket kiralamalarında mesken olmaz stopaj gerekli.Ancak ikiye bölünmüş bir konutun bir bölümünün gerçek bir kişiye mesken olarak kiraya verilmesi bölünmüş bir bölümününde şirkete işyeri olarak kiraya verilmesi durumunda yalnız iş yeri kira mukavelesi şartlarında stopaja tabi olur.

Yaşar AVCI

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Sayın Avcı Merhaba,

Aslında bu olay kanayan bir yara. Yoklama memuruolmayan bir kiraya ödemesini yoklamaya yazmaya çalışır. Oda emir kuludur. Ancak burada, bir vergi usul kanununa aykırı bir durum söz konusu;

"Vergi alacağı vergi kanunlarının vergiyi bağladıkları olayın vukuu veya hukuki durumun tekemmülü ile doğar.VUK 19"

Hal böyle iken olmayan kira ödemesine stopaj tahakkuk ettiği gibi olmayan gideride deftere kaydederek ikinci bir aykırılık yaşanmaktadır.Bu nasıl düzelir bilinmez.

Gelelim buradaki soruya;

Sayın Avcı şirket olarak bahsetmiş ama soruda bundan söz edilmemiş. Konu stopaj olduğundan devam ediyorum. Bu konudaki uygulama o evdeki kullanılacak odanın metre karesi ile ilişkilendirilmelidir diyorum. En azından ben öyle uyguluyorum. Yoklamaya evin odasının metrekaresi yazdırılmalıdır. Ortak giderler bu metre kare oranında paylaştırılabileceğini düşünüyorum. Stopajda aynı oranda beyan edilmelidir diye düşünüyorum ve uyguluyorum.

------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.