Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 33 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bana bir akıl verin üstadlar

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Sorun denmeyecek basit bir sorunum var.

Avukat bir mükellefim var. Ayda dünya kadar makbuz kesiyor. Giderleri de öyle çok değil. Dolayısıyla KDV ödemesi çıkıyor. Olabilir.

Ekim ayında araba satın almış. Binek otomobil. Faturada da KDV rakamı epey yüksek. Yani normal şartlarda o KDV ile 2 ay ödemesi çıkmaz. Evrakları bana verirken "bu ay araba aldım, vergiyi etkiler mi" gibisinden bir şey sordu. Ben de amortismanını falan düşünerek "tabii ki etkiler" gibisinden bir cevap verdim. Binek otomobil olduğu için KDV'sini indirim konusu yapamayacağımı, KDV'sini etkilemeyeceğini söylemek hiç aklıma gelmedi.

Az önce KDV beyannamesini yaparken kafama dank etti. Bu kişi bana "KDV ödemem çıkmaz di mi" diye sormak istedi zannediyorum. Binek otomobil olduğundan dolayı ben bu otomobilin KDV'sini indirim konusu yapmadım. Yapmayınca da yine yüklü bir KDV ödemesi çıktı. Ama zannediyorum kendisi ödemesi çıkmayacağını zannediyor. Demin cesaretimi toplayıp tahakkuk fişini vermeye gittim, açıklayacaktım, kendisi yokmuş, sekreterine bıraktım.

Şimdi bana bir akıl verin, ben mükellefime arabaya rağmen KDV'sinin çıktığını nasıl açıklayayım? Hani olduğu gibi anlatırım, avukat zaten kanun kural biliyor. Ama "peki niye daha önce söylemedin" derse nasıl savunayım kendimi?

Teşekkürler.
    SMMM Bora G.

Ziyaretci
    Topu Vd Atınız Vd Arabanın KDV sini indirim konusu Olarak kabul etmedi... O sebepten KDV Yi indiremedik Olabilir mesela

Yeni Üye
    Nereden
    İstanbul
    3065 sayılı KDV Kanunu’nun 30/b maddesinde, “faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerinin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların bu amaçla kullandıkları hariç olmak üzere, işletmelere ait binek otomobillerinin alış belgelerinde gösterilen KDV’nin mükellefin vergiye tabi işlemleri üzerinden hesaplanan KDV’den indirilemeyeceği” hükme bağlanmıştır.
    Bu madde uyarınca, sadece faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olan sürücü kursları, araç kiralama (rent a car) firmaları ve gerçek usulde vergiye tabi taksi işletmeleri, bu amaçla satın aldıkları binek otomobilleri nedeniyle yüklendikleri KDV’yi ilgili dönemde indirim konusu yapabilmektedirler. Bu tür işletmelerin de amaçları dışında (örneğin sürücü kurslarında işletme sahibince kullanılmak üzere binek otomobili alınması gibi) satın aldıkları binek otomobilleri nedeniyle yüklendikleri KDV’yi indirim konusu yapmaları mümkün değildir.

Kıdemli Üye
    Nereden
    SMMM

katma değer vergisi kanununun ilgili maddesini söyleyin okusun bende bunda sıkılacak bir durum yok...

Ziyaretci
    Kanunu Üstad tabiki biliyordur Ama Gerçekten Sıkıntı yaratacak bir Konu Zira Bana 2 Gün önce fatura Getiren Vatadaşı dün aradım kdv çıkıyor diye Niye daha önce söylemedin diyor.... Muhasebeci Hep topun ağzında. Ben olsam Yukarda yazdığım gibi yaparım...

Yeni Üye
    Nereden
    İstanbul
    ::))

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı accound Nickli Üyeden Alıntı
    Topu Vd Atınız Vd Arabanın KDV sini indirim konusu Olarak kabul etmedi... O sebepten KDV Yi indiremedik Olabilir mesela
    böyle bir konu v.d. ne atılmaz yani ben bilmiyorum da vergi daresine danıştım kabul etmediler mi diyecek. olmaz öyle öyle şey doğrusunu anlatmalısınız ben " gelir vergisi yönünden etkiler demek istedim, binek otomobili olduğu için kdv si kanunen indirilemiyor "
    dersiniz ayrıca o kadar gerilmeye de gerek yok rahat olun. bu kadar yoğunluk içinde acaba müşterimin kastetiği cevap ne idibilmek gibi bir vazifemiz de yok.

Üye
    BIRAK ÖDESİN VATANA HİZMET DE SINIR YOK
    GÜN40

Müdavim Üye
    Vergi çıkartmasaydım ileride başımız çok ağırır, hem ceza yer hemde vergi kaçırma suçundan savcılığa kadar giderdi bu olay deyin... 3-5 kuruş için değmezdi diye de ekleyin.

Kıdemli Üye
    En güzeli kanun maddesini bulup mükellefine göstermek kardeşim.Kimlerin binek otomobillerin kdv si nidüşebileceği orda yazıyor. Edited by: ccahitkar