Sayfa 3 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci 12345 SonuncuSonuncu
Toplam 41 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İspat Cezası'nın 1.290 YTL Olduğunu Unutm

Yeni Üye
    müteahhit yurtdışında oturan yabancılara daire satıyor.
    323 sıra nolu vuk genel tebliğinde (türkiyede mukim olmayan yabancılar hariç) ibaresi var.
    ispat mükellefiyeti bu yabancılar içinde geçerli mi acaba.
    örneğin danimarka vatandaşı birine 150.000.00 ytl ye daire satmış. bu parayı direk olarak kasaya yazabilirmiyiz?

Yeni Üye
    Nereden
    Kütahya
    Şöyle bir durum var üstadlar,
    Alış ve satışlarda 8.000 ytl geçenlerde benkadan çek veya havale yapıldı. Fakat bunlar yevmiye defterine sehven kasa olarak işlenmiş. Bu gibi durumdada ceza oluyormu? İyi çalışmalar.

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    firma 2005 yılında kuruldu.
    sermayenin 1/4'ü ödendi
    geri kalan (150.000.00 YTL) tutar 8000.00 üzeri olduğundan 501 NL hesap açık kaldı.
    Anasözleşmede18.08. 2007 tarihinde ödenecektir diye ibare var.
    Şimdi bu firma bu tarihte ödemezse banka vasıtası ile bu durumda ne yapmalı?
    ortaklara faiz mi işletmeli (bence mantıklı)
    karar defterine karar mı almalı ?

Kıdemli Üye
    Nereden
    Turkiye
    ÜSTAD SİZE BİR ŞEY SORACAĞIM BU 8000 YTL ÜZERİ OLAYI ARAÇ SATIŞLARINDA VEYA ALIŞLARINDADA GEÇERLİMİ İLLAKİ BANKA YOLUMU OLACAK... SONUÇTA SOMUT DELİL VAR.. ORTADA..

Ziyaretci
    müstahsil alımları bu konuda (8000 ytl sınırı) istisnai bir durum teşkil etmekte olup herhangi bir sınır getirilmemiştir.

Kıdemli Üye
    Nereden
    İzmir
    arkadaşlar alışveriş tutarının 1 yıl içerisindeki faturaları kapsadığını unutmayalım yani önce 3000 sonra 7999 ytl lik fatura almanız ve bunları nakit ödemiş gibi göstermeniz sizi kurtarmaz bu ödemeleri belgelemeniz gerekmektedir aynı yerden alınan faturalarEdited by: cuneyt
    cuneyt

Kıdemli Üye
    şirketin bir müşterisine yıl içinde farklı tarihlerde 8000,00 ytl nini altında yada üzerinde tutarlarda malzeme satışı ve karşılığında faturalar var.malzeme çıkışları 25-30 faturayla yapılmış ve 200 ,000 ytl civarında.biz bunları caride toplu olarak--yani 8000 ytl nin altındaki ve üzerinde kesilen faturalarn tamamı--dikkate alıyoruz.karşılığında müşteri şirket adına çek düzenliyor .arasırada şirketin banka hesaplarınanakit havale yapıyor.genel olarak şirketin cari hesap müşteri hesaplarını bu şekilde çalıştırıyorum.

saygılar.

iyi çalışmalar.
    itimat,kontrole engel değildir!

Üye
    Nereden
    Aydın

8.000,00 YTL NİN ÜZERİNDEKİ ALIŞ VE SATIŞLAR BANKADAN ÖDENMELİ YADA TAHSİL EDİLMELİ BU KONUYLA İLGİLİ BAŞIMA GELEN İLGİNÇ YADA BANA İLGİNÇ GELEN ŞEY ŞU MÜKELLEFİMDEN AYLIK EKSTRASINI DÜZENLİ ALIYOR VE BANKA KAYITLARINI EKSİKSİZ EKSTRALARA YADA BANKA CÜZDANINA GÖRE DÜZENLEMİŞTİM DEFTER İNCELEMEYE ALINDIBÜTÜN EVRAKLARI TESLİM ETTİM VERGİ DENETMENİ BANKA EKSTRALARINI BANA GERİ VERDİ BUNLARIN GEÇERLİ OLMADIĞINI SÖYLEDİİLLADA DEKONT DİYE TUTTURDU 4 YIL ÖNCEKİ DEKONTU BEN NERDEN BULDURABİLRİDİM TABİKİ RESMİ YAZI İLE BANKADAN İSTEMESİNİ RİCA ETTİM NASILSA MÜKELLEFE VERMEYECEKLERDİ OLMAZ DEDİ VE EKSTRALARIMI HİÇE SAYDI MÜKELLEF İNCELENİRKEN İLK YAPILAN İŞLERDENBİRİ BÜTÜN BANKALARDAKİ HESAP DÖKÜMLERİNİ ALIYORLAR GİRDİ ÇIKTILARI POS VARSAPOSLARI BURADAN KONTROL EDİLİYOR İNCELEMEYE İSTENDİĞİNDE BEN GÖTÜRÜNCE NEDEN RESMİYETİNİ KAYBEDİYOR BUNU BANA AÇIKLAYABİLİRMİSİNİZ.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER AMA BEN BUNA DAYANARAK DİYORUM Kİ BU NE CİDDİYET 8.000,00 YTL SINIRINIBİR YIL İÇİNDE 8.000,00 YTL NİN ÜZERİNDE TOPLAMDA TİCARETİ VARSA BİR KİŞİYLE İŞİN AÇIĞI MÜKELLEFİMİ SIKIŞTIRIYORUM VE BİR ŞEKLDE BU GİRDİ ÇIKTIYI BANKADAN YAPTIRIYORUM ÇÜNKİ KİMİN NEYİ NASIL UYGULAYACAĞINI KESTİRMEK O KADAR ZORKİ BİRİNİN EVET DEDİĞİNE DİĞERİ HAYIR DEYİNCE İŞ MAHKEMELİK OLUYOR BU SEFERDE İŞİN YOK VERGİ MAHKEMESİYLE UĞRAŞ.... SAYGILAR
    DERYA ŞAHİN

Ziyaretci

tüm arkadaşlara güzel yorumlarından dolayı teşekkür ederim.
    v.u.k 320 nolu tebliğden şöyle diyor:tespit edilen tutarın üzerinde kalan işlemlerin tevsik zorunluluğundan kaçınmak amacıyla parçalara ayrılması kabul edilmeyecek aynı günde aynı kişi veya kurumlarla yapılan işlemler tek bir ödeme veya tahsilat kabul edilecektir.denilmektedir.
    ayrıca v.u.k 324 nolu tebliğde bir örnek vererek konuya açıklık getirmiştir.
    örnek şu:mükellef A,30 000 000 Tl tutarındaki bir malını satmış,ve bunun faturasını düzenlemiştir.ancak malın bedeli 5taksit halinde ödenecektir.
    fatura bedeli anılan limiti aştığından taksit tutarları banka,özel finans kurumları ve ptt aracılığıyla ödenecektir.
    buradan şu yorumda bulunuyorum:aynı gün içinde düzelenen faturalar 8000.ytl yi geçiyorsaödemenin bankadan ama aynı firmaya değişik tarihlerde kesilen faturaların tutarı 8000 ytl geçiyorsa nakit olarak ödenebilir diyorum.
    herkese selamı

Üye
    Nereden
    Turkiye
    seyın gülsen benimde bir sorum var benim bir mükellefimi 3 ortaklı iş yeri var her biride farklı kişilere ait. bu kişi çekle çalışıyor firmalarla 2 bilanco bir 2. sınıf ve şimdide bir şirket kurdular.

bunlar şirket adına diğer firmaların çekleriyle mal alıyorlar. ve her faturanın bedeli genelde 40.000 ytl altına düşmüyor bunu ben nasıl takip etmeliyim.