Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SMMMO Yönetim Kuruluna seçilme

Üye
    Nereden
    Muğla-Bodrum
    Bağımlı çalışan SM veya SMMM ler oda yönetim veya denetim kurullarına seçilebilir mi?
    dahi anlamına gelen \'de\' ve \'da\' lar ayrı yazılmalıdır.
    Cümleyi soru cümlesi yapan \'mi\' eki de ayrı yazılmalıdır.

Moderatör KAYALI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Turkiye
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">ODA YÖNETİM KURULUNUN TEŞEKKÜLÜ<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />[/B]
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Madde 10-[/B] Yönetim Kurulu, Genel Kurulca kendi üyeleri arasından iki yıl için seçilen ve üçü serbest muhasebeci mali müşavir, ikisi serbest muhasebeci olmak üzere 5 asıl ve 5 yedek üyeden oluşur.
    Yönetim Kurulu kendi üyeleri arasında gizli oyla bir başkan, bir başkan yardımcısı, bir muhasip ile oda sekreterini seçer.
    Odanın hukuki temsilcisi Yönetim Kurulu Başkanıdır.
    Yönetim Kurulu asıl üyeleri arasında boşalma olursa yedeklerden sırayla en fazla oy alanlar getirilirler, yeni üye ilk toplantıya çağırılır.
    Yönetim Kurulunun toplu olarak görevinden ayrılması veya asıl üye sayısının yarıdan aşağıya düşmesi ve yedeklerinin de kalmaması halinde, Oda genel kurulu, oda denetçileri veya Maliye Bakanı tarafından olağanüstü toplantıya çağırılır ve düşen kurulların görev süresini tamamlamak üzere seçimler yapılır.
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">SEÇİLME YETERLİĞİ VE SEÇİMİN ŞEKLİ[/B]
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Madde 11- [/B]Yönetim Kurulu üyeleri, Odaya kayıtlı en az beş yıl kıdemli olan üyeler arasından seçilir. Üye sayısı yüzden az olan odalarda beş yıllık kıdem şartı aranmaz. Süresi biten üye yeniden seçilebilir.
    Oy pusulasına, seçilecek asıl üye tamsayısının yarısından en az bir fazla isim yazılması zorunludur. Bundan noksan isim yazılmışsa oy pusulaları geçerli değildir. Oy pusulasına seçilecek asıl üye sayısından fazla ad yazıldığı takdirde sondan başlanarak fazla adlar hesaba katılmaz.
    Adaylar aldıkları oyların sayısına göre sıralanır ve en çok oy alandan başlanmak üzere önce asıl, sonra yedek üye seçilmiş olanlar bu sıraya göre tespit edilir. Adayların aldıkları oylarda eşitlik halinde aralarında kur'a çekilir. Yedek üyeler aldıkları oy sayısına göre bulundukları sıra göz önünde tutularak göreve çağırılır.
    Seçilme yeterliğini kaybeden Yönetim Kurulu üyelerinin görevi kendiliğinden sona erer.

Kıdemli Üye
    Nereden
    edirnedenkars'a

SEÇİLME YETERLİĞİ (*) (5786 Sayılı Kanunun 8. Maddesi ile değiştirilen yeni başlıklı madde Yürürlük: 26 /07/2008)
    ODA YÖNETİM KURULU

Madde 22- Yönetim Kurulu üyeleri, kayıtlı olduğu meslek odasında en az üç yıl kıdemli olup serbest veya bir işyerine bağlı olarak bu Kanun hükümlerine göre fiilen mesleki faaliyette bulunanlar arasından seçilir. Üye sayısı yüzden az olan odalarda üç yıllık süre şartı aranmaz. Odalarda üst üste iki seçim döneminde iki defa Yönetim Kurulu başkanlığına seçilmiş olanlar, aradan iki seçim dönemi geçmedikçe Yönetim Kurulu üyeliğine seçilemezler.

ODA DİSİPLİN KURULU

Madde 25 – Oda disiplin Kurulu, üye sayısı 50′e kadar olan Odalarda üç, 50′den fazla olan Odalarda beş üyeden (5786 Sayılı Kanunun 9. Maddesi ile değiştirilen ibare Yürürlük: 26/07/2008) (*) oluşur. Ayrıca, Disiplin Kurulu üyesi 3 olan Odalarda bir, 5 olan Odalarda 3 yedek üye seçilir.

(5786 Sayılı Kanunun 9. Maddesi ile değiştirilen fıkra Yürürlük: 26 /07/2008) (**) Disiplin Kurulu üyeleri, kayıtlı olduğu meslek odasında en az üç yıl kıdemli olup serbest veya bir işyerine bağlı olarak bu Kanun hükümlerine göre fiilen mesleki faaliyette bulunanlar arasından üç yıl için seçilir. Üye sayısı yüzden az olan odalarda üç yıllık süre şartı aranmaz. Süresi dolan üye yeniden seçilebilir.

Yukarıdada belirtildigi üzere serbest veya bir işyerine bağlı olarak denilmektedir.