Sayfa 2 Toplam 10 Sayfadan BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu
Toplam 97 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: EKSİK GÜN BİLDİRİMLERİ ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA

Moderatör
    Nereden
    Bursa/Nilüfer
    Alıntı lila Nickli Üyeden Alıntı
    sayın Ferhat Sertel

çok yararlı ve anlaşılır bir çalışma olmuş. bu kadar verimli bir yazıdan sonra artık konu ile ilgili sorularında azalacağını görebiliyoruz. emeğinize sonsuz teşekkürler.

Teşekkür ederim.
    Umarım faydalı olur.

Saygılarımla,
    [b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]

***Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette....! Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.***

Moderatör
    Nereden
    Bursa/Nilüfer
    Alıntı asyaderin Nickli Üyeden Alıntı
    Zaman ayırıp böyle bir çalışma yaptığınız için çok teşekkürler. Ellerinize sağlık.
    Ben teşekkür ederim.

Saygılarımla,
    [b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]

***Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette....! Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.***

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Ferhat Bey
    Bende bu güzel çalışmanız için çok teşekkür ediyorum. Sgk mevzuatınınduayeni olarak yine en isabetli çalışmalardan birine imza atarak meslektaşların anlayabileceği şekilde çok güzel özetlemişsiniz. Çok sağolun.
    Bu konu açılmışken benimde zaman zaman aklıma takılan veya yapmayı tercih ettiğim bir uygulamadan bahsetmek istiyorum. Bazen kısa süreli 3-5 günlük istirahatları işvereninde onayı ile emeklilik veya işgücü kaybı v.s .gibi endişelerle veya eksik gün bildirimi zahmetine girmemek adına bildirmemeyi tercih ediyoruz. Yani işveren diyor ki işçi bu kadar küçük meblağ için ptt v.s gidip işinden olmasın ( malum büyük şehirde bazen ptt gidip gelmek yarım günü bulmaktadır. ) tam gün ( 30 ) bordro yapıp eksik gün formuda vermek istemiyoruz. Bu durumda ;
    1 -Bordroda bu günler için " çalışma karşılığı olmayıp sosyal yardım amacıyla ödenmiştir " şeklide not koymaktayız.
    2 - 30 tam gün gösterip de çalışmazlık girişide bidirmez isek bordromuzu kontrol edipte bu ödemeyi iş karşılığı değilde sosyal yardım amacıyla yaptığımızı sgk ya bildiremediğimize göre sanki işçiyi istirahatlı süresince çalıştırmış duruma düşmez miyiz?. Bu şekildeki olaylar içinbaşka nasıl davranabiliriz. Yani bu tür kısa süreli istirahatleri çalışmazlık girişindenbildirmeyip eksik gün formu davermez isek sgk ileerhangi bir sorun yaşar mıyız ?diye düşünmekteyim.
    Bu konudaki görüşlerinizi rica eder teşekkürlerimi sunarım.Edited by: DUMANLI

Kıdemli Üye
    Nereden
    Kahramanmaraş
    harkulade elinize sağlık
    Aşkla var olduğum yerde yine aşkla yok olayım.

Müdavim Üye
    Nereden
    istanbul

ferhat hocam teşkkürlerr....sizin giibi hoclrımıza her zaaman ihitycmız var..allahın razı olma duası ilee..
    kocak

Moderatör
    Nereden
    Bursa/Nilüfer
    Alıntı DUMANLI Nickli Üyeden Alıntı
    1 -Bordroda bu günler için " çalışma karşılığı olmayıp sosyal yardım amacıyla ödenmiştir " şeklide not koymaktayız.
    2 - 30 tam gün gösterip de çalışmazlık girişide bidirmez isek bordromuzu kontrol edipte bu ödemeyi iş karşılığı değilde sosyal yardım amacıyla yaptığımızı sgk ya bildiremediğimize göre sanki işçiyi istirahatlı süresince çalıştırmış duruma düşmez miyiz?. Bu şekildeki olaylar içinbaşka nasıl davranabiliriz. Yani bu tür kısa süreli istirahatleri çalışmazlık girişindenbildirmeyip eksik gün formu davermez isek sgk ileerhangi bir sorun yaşar mıyız ?diye düşünmekteyim.
    Bu konudaki görüşlerinizi rica eder teşekkürlerimi sunarım.

Sayın Dumanlı Üstadım. Sizin ve diğer meslektaşlarımın yazımı beğenmesi beni gerçekten onure etti. Ben de sizlere ve şimdiden beğenen/beğenmeyen, yorum yazan/yazmayan herkeseTEK TEK, AYRI AYRI teşekkür ederim.

Sorularınıza gelince;
    1-İş göremezlik süresinde APHB inde çalışanın 30 gün gösterildiği durumlarda, bordroya bahsettiğiniz gibi veya " çalışmadığım x gün süresince maaşım işveren inisiyatifi ile ödenmiştir" şeklinde bir şerh düşmek, ileride olası bir denetim ve şikayette, sigortalının raporlu iken çalıştırıldığı yönündeki tespite aksi delil teşkil edecektir. Bu yüzden %100 doğru bir uygulamadır.
    2- Böyle durumlarda çalışanın 30 gün bildirilmesine rağmen, 12/05/2010 tarihli tebliğ ve 2010/66 sayılı genelge gereği, her halükarda ÇALIŞAMAMAZLIK BİLDİRİMLERİNİ yapmanız gerekiyor. Yani APHB inde 30 gösterdim, çalışamamazlık bildiriminde bulunmaya gerek yok şeklinde düşünmek bizi hataya sürükler. Çalışamamazlık bildirimlerini, bu günlerin ücretini ödesek de ödemesek de yapmamız gerekmektedir.
    Ancak bu uygulama, SGK kurumunun İl Müdürlükleri bazında farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Ben de uzun zamandır araştırmalarıma rağmen bunun kaynağını tam anlamıyla tespit edebilmiş değilim. Şöyle ki, raporlu olduğu halde sizin örneğinizdeki gibi prim gün sayısı ve prime esas kazanç bildirilen çalışalar için (çalışamamazlık bildirimi girişi yapılacak elbette) bazı il müdürlükleri İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ yapmakta iken, bazı il müdürlükleri yapmamaktadır.
    Eğer çalışana böyle bir durumda, çalışmadığı halde ödemesi yapılıp, bordroya da ilgili şerh düşülmüş ise, çalışamamazlık bildiriminin yapılmasında hiç bir sakınca görmüyorum. Ancak burada şaibe, iş göremezlik ödeneğinin ödenip ödenmeyeceği konusundadır ki, onu da henüz çözemedim. Zaten çalışan o günlerin ücretini işverinin almışsa, iş göremezliğin ödenmemesinde çok da fazla sıkıntı olmasa gerek.

Saygılarımla, Edited by: Ferhat Sertel
    [b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    2- Böyle durumlarda çalışanın 30 gün bildirilmesine rağmen, 12/05/2010 tarihli tebliğ ve 2010/66 sayılı genelge gereği, her halükarda ÇALIŞAMAMAZLIK BİLDİRİMLERİNİ yapmanız gerekiyor. Yani APHB inde 30 gösterdim, çalışamamazlık bildiriminde bulunmaya gerek yok şeklinde düşünmek bizi hataya sürükler. Çalışamamazlık bildirimlerini, bu günlerin ücretini ödesek de ödemesek de yapmamız gerekmektedir.
    Saygılarımla, [/QUOTE]

Ferhat Bey
    Burada asıl tereddütüm bordrodaki ilgili şerhten haberi olmayan sgk nın istirahatli işçiyi çalıştırdınız iddiasında bulunması. herhangi bir denetimde bunu o ifade ile ispat edeceğiz ama işin denetime kadar varmamasıevrak getir götür veya yazışma boyutuna sarkmaması amacımız.yoksa zaten 5 günlük ödeneğin 2 günü ödenmeyince 3 günlük için işçide işverende uğramak istemiyor. Bu ödeneği almaya kimse talip değil.
    Bu durumda 2 günlük istirahatları dahi parası alınamayacak olsa bildirmek gerekir düşüncesindesiniz sanırım.

Moderatör
    Nereden
    Bursa/Nilüfer
    Alıntı DUMANLI Nickli Üyeden Alıntı
    Ferhat Bey
    Burada asıl tereddütüm bordrodaki ilgili şerhten haberi olmayan sgk nın istirahatli işçiyi çalıştırdınız iddiasında bulunması. herhangi bir denetimde bunu o ifade ile ispat edeceğiz ama işin denetime kadar varmamasıevrak getir götür veya yazışma boyutuna sarkmaması amacımız.yoksa zaten 5 günlük ödeneğin 2 günü ödenmeyince 3 günlük için işçide işverende uğramak istemiyor. Bu ödeneği almaya kimse talip değil.
    Bu durumda 2 günlük istirahatları dahi parası alınamayacak olsa bildirmek gerekir düşüncesindesiniz sanırım.

Elbette, SGK'nun bu iddia ile her zaman teftiş yapması muhtemeldir. Ancak burada, bordroya çalışan tarafından düşülen şerh, raporlu iken çalışmış olma ihtimalini ortadan kaldıran en önemli delillerden biridir.

2 güne kadar olan iş göremezlikler için (iş kazası ve meslek hastalığı hariç) çalışamamazlık bildiriminin yapılmasına kesinlikle karşıyım. Böyle bir zorunluluk da yoktur.
    Ancak yine bu iki günün ödenmesi durumunda bordroya şerh düşülmesi taraftarıyım.

Saygılarımla,
    [b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]

Müdavim Üye
    Nereden
    Sakarya

Sn.Ferhat bey,
    Hayırlı günler dilerim.
    Çalışmanız için tebrik ederim.Emeğiniz için sağ olunuz.
    İzninizle tarafıma ait sitede isminizle yayınlıyacağım.

Moderatör
    Nereden
    Bursa/Nilüfer

Sayın Yüksekkaya..!
    Teklifinizle beni onurlandırdınız. Teşekkür ederim.
    Elbette yayımlayabilirsiniz. e-mail adresinizi özelden verirseniz, yaptığım küçük düzeltmeler (imla ve kelime hataları)sonrasını size tekrar mail atabilirim.

Saygılarımla,
    [b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]