<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=8 width="100%">
<T>
<TR>
<TD>
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=4 width="100%">
<T>
<TR>
<TD align=middle bgColor=#336699 colSpan=100 ="article_baslik">İnternet devrimcilerinin yeni buluşu</TD></TR>
<TR>
<TD rowSpan=2></TD>
<TD vAlign=top align=right width="100%" ="black10">
<HR width="100%" noShade SIZE=1>
</TD></TR>
<TR>
<TD align=left ="black14">İnternette kurdukları Kazaa adlı siteyi üç yıl önce 1 milyon dolara satan iki kafadar şimdi de web'de bedava konuşturan Skype'yi 2.6 milyar dolara sattı.</TD></TR>
<TR>
<TD width="100%" background=images/dot_black.gif colSpan=100 height=1></TD></TR></T></T></T></T></TABLE></TD></TR>
<TR>
<TD>
İnternetten ücretsiz telefon görüşmesi sağlayan Skype'nin yaratıcıları Zennstrom ile Friiz, yazılımlarını 2.6 milyar dolara E-bay'e sattı. İki başarılı adam daha önce de dosya paylaşım yazılımı KaZaA'yı icat etmişti. 370 milyon kez indirilen bu yazılım 1 milyon dolara satılmıştı.

Online dünyanın en büyük açık artırma sitesi E-bay'in, internet ses iletişiminin en büyük markası Skype'yi satın almak için 2.6 milyar doları gözden çıkarması, yazılımın mimarları Niklas Zennstrom ve Janus Friis'i dünyanın en önemli adamları haline getirdi. İnternet'te 370 milyon defa download edilerek rekor kıran popüler dosya paylaşım yazılımı KaZaA'nın yaratıcısı iki arkadaş kısa sürede ikinci defa çok sağlam ve karlı bir çıkış yaptı. İsveçli Niklas (39) Zennstrom ve Danimarkalı Janus Friis (29) dünyaçapında milyonlarca kullanıcısı bulunan; müzik, film ve oyun başta olmak üzere her türlü dosyanın paylaşılabildiği KaZaA adlı yazılımı 2002 yılında Avustralya merkezli Sharman Networks'a 1 milyon dolara sattı. Ve ardından 2003 yılında Skype adlı bir yazılım üstünde çalışarak turnayı ikinci kez gözünden vurdu. Hedefleri aynı KaZaA gibi bireyler arası özel bir ağ kullanan ve ücretsiz sesli iletişim kuracak bir yazılım oluşturmak olan iki dahi, Skype'nin deneme sürümlerini 2003 yılında dağıtmaya başlamasıyla biryıl içinde 1 milyon (bugün 53 milyon) üyeye ulaşmayı başardı. Bugün bu yazılımı 53 milyon kişi kullanıyor.

İKİSİ DE KUZEYLİ
90'lı yılların ortasında İsveç Telekom şirketinde tanışan iki meslektaş, 2001'de bir restorandan esinlenerek KaZaA adlı projeleri için istifa ederek başladıkları maceranın onları bu noktaya getireceğinden habersizdi. Anne babası öğretmen olan ve ABD'de işletme ve fizik okuyan Niklas eşiyle sade bir yaşam sürüyor. Janus ise liseyi terk ettikten sonra teknolojiye merak salmış.

<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=8 width="100%"><T><T><T>
<T>
<TR>
<TD style="COLOR: #333333" align=right ="black10">
</TD></TR>
<TR>
<TD>


DARISI BİZİM DEVRİMCİLERİN BAŞINA..............


Saygılarımla,</TD></TR></T></T></T></T></TABLE></TD></TR></T></TABLE>