Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: NE OLACAK BU DAMGA VERGİSİ ?...

Yeni Üye
    Nereden
    Turkey
    Değerli Forumdaşlar;
    <?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    Bilindiği gibi 43 seri nolu damga vergisi genel tebliği ile birlikte damga vergisi uygulaması bambaşka bir hal aldı. Sözkonusu tebliğle birlikte pul yalamak artık tarihe karıştı. Bu tebliğ gereği 16 ve 32 seri nolu DVK tebliğinde belirtilen sürekli damga vergisi mükellefiyeti bulunanlar dışındaki mükellefler süreksiz damga vergisi mükellefi sayılacak.

Ancak ne hikmetse Maliye Bakanlığı 16 ve 32 seri nolu DVK tebliğinde sayılanlara ek olarak bir tek işletme defteri tutanların da eğer isterlerse sürekli DV mükellefi olabileceklerinden, istemezlerse de olmayacaklarından söz etmiş. Yani; işletme defteri tutanların DV ile ilgili kayıtlarını işletme defterlerinde ayrıntılı olarak göstermeleri halinde süreksiz DV mükellefi olabileceklerinden ve DV defteri onaylatmak zorunda olmadıklarından söz etmiş ama; örneğin serbest meslek defteri tutanların ve bilanço esasında defter tutan şahısların DV mükellefiyeti ile ilgili herhangi bir açıklık getirmemiştir. (Veya ben bu tebliğden bunu anladım.)

Soru 1 -) Ne olacak bu serbest meslek defteri tutanların ve bilanço esasında defter tutanların sürekli veya süreksiz DV mükellefi konusundaki durumları ?...

--------------------------

Öte yandan bilindiği gibi Serbest Muhasebeci,Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavirlerin Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 24. Maddesine göre; meslek mensuplarımızın verecekleri hizmetler için sözleşme yapmaları zorunludur. Bu zorunluluğa riayet etmeyen meslek mensuplarımız hakkında disiplin kovuşturması yapılmaktadır. Yani bizler müşterilerimizle aramızdaki mesleki ilişkiler gereği sözleşme düzenlemek zorundayız. Ve bu sözleşmelerde belirtilen yıllık ücretlerden dolayı da Damga vergisi Kanununa ekli (1) Sayılı Tabloda; I-Akitlerle ilgili Kağıtlar başlığının altında yer alan 1.Mukavelenameler, taahhütler ve temliknameler ,a)-Belli parayı ihtiva edenler (Binde 7,5) oranında Damga Vergisine tabidir.

Soru 2 -) Bizler bu mükellefiyeti ne şekilde yerine getireceğiz? Mükellef olacak mıyız? Veya olacaksak sürekli mi, yoksa süreksiz mi mükellef olacağız?

--------------------------

Yine bilindiği gibi sözleşme yapmaksızın müşterilerin dönem beyannamelerini kanunen imzalayamıyoruz. Veya imzalamış isek muhatap olduğumuz kurumlar nezdinde sözleşme yapılmış varsayılıyor. Bu durumda 2005/Ocak dönemine ait muhtasar ve KDV beyannamelerini en geç 20 Şubat 2005 e kadar düzenlemek zorunda olduğumuza göre 43 seri nolu DV tebliğinin 4.2. bendi gereği 15 gün içinde yani yukarıda belirttiğim sav gereği en geç 5 Mart 2005 tarihine vermek zorundayız.

Soru 3 - ) Sürekli veya süreksiz mükellef olacağımız konusu açıkça düzenlenmemişken yani bu konuda herhangi bir yasal düzenleme bulunmuyorken, yasal zemin oluşmamışken bu mükellefiyeti yerine getirme keyfiyetini nasıl belirleyeceğiz?

---------------------------

Süreksiz DV mükellefiyetinde DV ni tahakkuk ettirecek pek çok ilde bir tek vergi dairesi veya mal müdürlüğü mevcuttur. Bunların çoğu da otomasyona dahil değildir. Bu kadar kısa bir süre içinde bu mükellefiyet yerine getirilirken uygulamada pek çok zorluk ve sıkıntı ile karşılaşıyoruz, karşılaşacağız. Örneğin; ben İzmir’in Çankaya’sında çalışıyorum. DV tahakkuku ve ödemesi bana 15-20 km. uzaklıkta bulunan Balçova’daki 9 Eylül V.D.de mümkün. Bu durum sadece benim için değil, binlerce meslekdaşım için de böyledir.

Soru 4 - ) Hal böyle iken bu kadar sıkıntı ve zorluk içinde bu mükellefiyeti nasıl yerine getireceğiz?

---------------------------

Bilindiği gibi sözleşmeler hukuken birden fazla taraflıdır. Ve belirli parayı ihtiva etmek zorundadır. Sözleşmelerin geçerliliği de imza ile sabittir. Yani; sözleşmenin bağlayıcılığı imza aslı ile sabittir. Sözleşmenin birden fazla tarafı olacağına ve sözleşmeyi imzalayan taraflar açısından sözleşmenin her iki tarafta da bulunan nüshalarında imza aslının bulunması hukuken zorunludur.

Türmob Genel Sekreteri Sn. Nail Sanlı’nın www.turmob.org.tr sitesinde yayınlanan 18/02/2005 tarih ve 2005/3 sayılı genelgesinde aynen şu ifadeler yer almaktadır.

“TÜRMOB tarafından bastırılan ve odalarımız tarafından satışı yapılan sözleşmeler BİR ASIL BİR SURET şeklinde dizayn edilmiştir.
    Yukarıda belirtilen 5. Madde metninden de anlaşılacağı üzere, meslek mensuplarının müşterileri ile yapacakları sözleşmeyi birden fazla nüsha yapmaları ve bir suretini müşteriye vermeleri halinde her nüsha için ayrı ayrı aynı miktarda Damga Vergisi ödenmek mecburiyeti doğacaktır.
    Bu nedenle, yukarıda söz konusu edilen sözleşmelerin BİR ASIL olarak düzenlenmesi ve müşteriye sözleşmenin onaylı ve “ASLI GİBİDİR” kaşesini taşıyan bir fotokopisinin verilmesi, düzenlenecek sözleşmelerde yer alan “.....İşbu sözleşme 2 Nüsha düzenlendi” ibaresinin üstü çizilerek “.....İşbu sözleşme BİR ASIL olarak”şeklinde değiştirilmesi halinde vergi sadece bir defa ödenmiş olacaktır.”

Bana göre yukarıda belirtilen hukuki gerekçeler gereği bu öneri yasal dayanaktan yoksundur. Sözleşme çift taraflı olacağına göre mükellefiyet yani; DV tahakkuku da her iki taraf için ayrı ayrı bağlayıcıdır.

Soru 5 - ) Sn. Sanlı’nın önerisi sizce yanıltıcı değil midir? DV mükellefiyeti bu öneriye göre eksik yerine getirilmiş olmayacak mıdır? Bu ileride yeni sorun ve sıkıntılara yol açmayacak mıdır?

İzmir\'den dostça selamlar...

S.M.M.M. Onursal TAŞTAN

Yeni Üye
    Nereden
    Turkey

Sayın Onursal Taştan

Odamızın konuyla ilgili maliye bakanlığından aldığı görüşü

bilgilerinize sunuyorum.

iyi çalışmalar

https://www.asmmmo.org.tr/inc/defterdarlik.htm
    Sorun ne kadar basit gözüküyorsa, çözümü bir o kadar zordur.