Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türmob Genel Kuruluna Giderken...

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey
    <TABLE =PhorumListTable cellSpacing=0 cellPadding=2 width="100%">
    <T>
    <TR>
    <TD vAlign=top bgColor=#cccc99>
    <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%">
    <T>
    <TR>
    <TD vAlign=top width="100%" bgColor=#cccc99>Yazan Kişi:Mustafa GÜLŞEN(---.dynamic81215255234.ttnet.net.tr)
    Tarih:09-09-05 18:10

Değerli Meslektaşlarım,

Bilindiği üzere 01 Ekim 2005 Tarihinde Türmob Genel Kurul Toplantısı yapılacaktır. Delege olan meslektaşlarımız toplantıda (5 Dakikada Olsa) sorunları ve çözüm önerilerini dile getirmektedirler.

Bu bağlamda siz forumdaşların genel kurulda mutlaka dile getirilmesi gereken bir mesleki problemi vardır. Bu alana bu tür sorunların yazılmasının yaralı olacağını düşünüyorum. Böylelikle konuşmacılar için kaynak oluşturulabilir.

Saygılarımla,
    Mustafa GÜLŞEN

</TD></TR></T></TABLE></TD></TR>
    <TR>
    <TD vAlign=top align=right width="100%" bgColor=#cccc99>Bu Mesajı Cevapla
    </TD></TR></T></TABLE>
    <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%">
    <T>
    <TR>
    <TD width="100%"></TD></TR></T></TABLE><A name=reply_12144></A>
    <T>
    <TR>
    <TD bgColor=#003366>Re: Türmob Genel Kuruluna Giderken...</TD></TR>
    <TR>
    <T>
    <TR>
    <TD vAlign=top width="100%" bgColor=#cccc99>Yazan Kişi:İsmet Tekin(---.dynamic8121524897.ttnet.net.tr)
    Tarih:09-09-05 19:29

Teknik sorunlar ve detayları yazmakla bitmeyeceği gibi genelde malum konular,bence bizim en önemli sorunumuz Türmob'umuzun yönetiminin arkasındaki geniş kitle gücünün (biz burada kendi aramızda eleştirsek de dışa karşı Türmob yönetimi bizim temsilcilerimizden oluşmaktadır) tam olarak farkında olmaması.Bizim şu an var olan haklarımız ve yetkilerimizin bizim aldığımız değil bize verilen hak ve yetkiler olduğunu sanıyormuş gibi çalışmalarıdır.Bunun da temelinde yönetimde etkin olanların çoğunun genellikle maliye teşkilatında çalışıp ayrılmış kişiler yani itaate şartlanmış, hala amirleri olarak gördükleri maliye üst kademeleri ile ilişkilerinde güçlü bir kurumun temsilcilerinin davranması gerektiği gibi davranmamalarıdır.
    Bunun aşılması gerekir.
    Ve tabi şu Luca meselesi,
    aktif ve aidatlarını düzenli ödeyen üyelere bedelsiz yada sembolik bir bedelle verilmeli, yine çalıştıkça ve aidat ödedikçe bu program için ayrıca her yıl bedel talep etmemelri gerekir.Aslında iyi bir düşünce,iyi bir program ve ülkeye faydası dokunacak böyle saçma bedellerle o programın önünü tıkamasınlar.

İsmet Tekin

<TR>
    </TD></TR></T></TABLE>
    <T>
    <TR>
    <TD width="100%"></TD></TR></T></TABLE><A name=reply_12146></A>
    <T>
    <TR>
    <TR>
    <T>
    <TR>
    <TD vAlign=top width="100%" bgColor=#cccc99>Yazan Kişi:aydin çakar(195.87.162.---)
    Tarih:09-09-05 23:02

Sayın Gülşen;
    Bu konuyu açtığınız için teşekkürler. Luca konusunda Sayın Tekin ile hemfikirim. Özellikle meslege yeni adım atmış arkadaşlarımız için bu program
    ücretsiz verilmeli. Ayrıca mesleğe giriş sınavlarında ki ücretlerin bu kadar yüksek olması mesleği bir paralı koleje cevirmekten öteye gitmemektedir.
    Yeni işe başlayan meslektaşlarımıza düşük faizli bilgisayar kredisi de kesinlikle sağlanmalıdır. Bu bizim görevimizdir. Biz nasıl zorluklarla buralara geldiysek bizden sonraki meslektaşlarımıza bu zorlukları yaşatmamak için
    elimizden geleni sağlamalı, yaratmalıyız.
    Kimi meslektaşlarımız kaşe kullanımını öne sürmekte. Sonuna kadar haklılar. Kaşe zorunlu tutulmalı ve Türmob olarak bankaların bizim hazırladığımız bilanço ve gelir tablolarını kabul etmeleri sağlanmalıdır.
    En önemli konulardan birisi mali tatildir. Bu mali tatil için gerekirse Türmob aynen zamanında diğer odaların mevcut hükümetlere yaptığı gibi büyük gazetelere ve gerekiyorsa tv'lere ilan yayınlatmasıdır. Bunun için para gerekiyorsa herkes vermeye hazırdır. Daha söylenecek o kadar çok şey var ki ancak insanın tıkanma noktası diye birşey daha var. İşte biz o tıkanma noktasındayız.

Saygılarımla;
    SM Aydın Çakar.

<TR>
    </TD></TR></T></TABLE>
    <T>
    <TR>
    <TD width="100%"></TD></TR></T></TABLE><A name=reply_12154></A>
    <T>
    <TR>
    <TR>
    <T>
    <TR>
    <TD vAlign=top width="100%" bgColor=#cccc99>Yazan Kişi:fikret özgök(---.dynamic81214116214.ttnet.net.tr)
    Tarih:09-10-05 10:59

Benim önemsediğim konulardan biriside meslek mensubunun hizmet verdiği mükellef sayısı.
    Bazı meslektaşlarımızın 150-200 mükellefi olduğunu duyuyoruz.
    150 mükellefe nasıl kaliteli hizmet sunabiliyorlar anlaşılır değil.Bu durum meslekte çok ciddi bir sıkıntı doğurmaktadır. Uygulamada sadece beyanname düzenleme ve bildirge verme işlemi yapılmaktadır.
    Mükellefe doyurucu bir hizmet veremediği için aradaki açığı ikili ilşkilerle ikame etmek zorunda kalmaktadırlar.Bu sürecin ardından doğal olarak verilen tavizler gelmektedir.Bu tavizlerde tüm meslek mensuplarını olumsuz etkilemektedir.
    Özetle bir meslek mensubunun hizmet verebileceği mükellef sayısı , bir takım kriterlere göre belirlenmeli , verilen hizmetin kalitesinin artırılması ve buna göre alınan ücretinde artırılması amaçlanmalıdır.

Saygılarımla ,

<TR>
    </TD></TR></T></TABLE>
    <T>
    <TR>
    <TD width="100%"></TD></TR></T></TABLE><A name=reply_12167></A>
    <T>
    <TR>
    <TR>
    <T>
    <TR>
    <TD vAlign=top width="100%" bgColor=#cccc99>Yazan Kişi:İsmet Tekin(---.dynamic81215236162.ttnet.net.tr)
    Tarih:09-10-05 13:08

Tabi son EK1-EK2 fiyaskosuda 5 dakika süre alan delegelerden birinin değinse iyi olacağı bir konu hatırlayalım,birizm meslektaşımızın başının derdi bir konuda bizim tek ve biricik örgütümüzün en başına geçmiş oradan milletvekiliğine geçiş imkanı bulmuş ve halihazırda CHP nin sözü geçme sıralamasında 3 yada 4. ismi olan eski başkanımızın orada varlığına rağmen 2 CHP milletvekilinin bu sorunun giderilmesini engellemeleri aslında bence sayın Özyürek'in CHP den olmasada CHP de yönetici olmaktan istifasını dahi düşünmesi gerektiren bir durumdu.Bu durumun müsebbibleri de tabi sadece Özyürek değil onunla gerekli hassasiyette temasta bulunmayan şimdiki Türmob yönetimi idi.

Son bir konuya daha işaret edip ondan sonra bu konuda susacağım:
    Önce bir bankerler olayı yaşadı bu ülke sonra bankalar,şimdi ise daha tam anlaşılmamakla birlikte odalar olayı yaşıyoruz.Sadece bizim açımızdan değil tüm TO larda SO larda ve hattaTOBB da ve hatta berberler,kahveciler odalarında sanırım bunların yasalarından kaynaklanan bir haksız yaşam standardı yükseltme olanağına bağlı koltuğa yapışma sorunu var.
    Bu işin bir nöbet olduğu bizim yöneticilerimize hatırlatılmalı,yani nöbet olması gerektiği.Ve odaya aidat ödeyenlerin yakalandıkça yolunacak kaz değil odaların varlık nedeni oldukları tekrar hatırlatılmalı.Ya aidat alınmalı,ya da her belgeden her işlemden bedel,hem aidat hem bedel haksızlık oluyor. Bu özellikle TO ve SO larda alımış başını gidiyor,paralarını nereye koyacaklarını bilemiyor,kuleler alıp,sırça köşkler yapmaya çalışıyor pek çok odanın yöneticisi.Altta kalanlarda bizim gibi bu nöbet falan diye ancak konuşuyor.

İsmet Tekin

<TR>
    </TD></TR></T></TABLE>
    <T>
    <TR>
    <TD width="100%"></TD></TR></T></TABLE><A name=reply_12176></A>
    <T>
    <TR>
    <TR>
    <T>
    <TR>
    <TD vAlign=top width="100%" bgColor=#cccc99>Yazan Kişi:HanifeYazıcı(---.dynamic859989133.ttnet.net.tr)
    Tarih:09-10-05 14:36

Herkese selamlar,
    5,5 yıl önce belgemi alıp büromu açtığımda odamız bana bir yazı göndermişti. Yazıda odamızdan taleplerimiz, görüş ve önerilerimiz soruluyordu.Ciddiye aldım, müthiş sevindim. Hemen yazıp faksladım; 'meslektaşlarımla istişare ortamı, rahatça mevzuata ulaşabileceğimiz kütüphane ve internet kullanabileceğimiz bir salon'du talebim. Para yok, sözde serbest meslek erbabıyız. Sermayem olmadığı için yıllaca tüm kazancımı teknolojik ihtiyaçlarımı (bilgisayar, program, versiyonlar, internet, faks, yazıcı,kanun seti...) karşılamaya harcadım. Katıldığım seminerlerde belki kaale alınır diye düşük taksitle az faizle bilgisayar ve program alma imkanı, günün koşullarına uygun (stok, çek, senet, banka takipli, entegre çalışan MUHASEBEYİ BİLEN KİŞİLERLE BİRLİKTE YAZILMIŞ muhasebe programı, internet bağlantısı temin edemeyenler için beyannamelerini ve bildirgelerini gönderebilecekleri ücretsiz ortamı gibi talaplerim oldu, zaman zaman. Taleplerime BİR DUVAR KADAR duyarlı oldular. Ben ayakta durma mücadelesi verirken, zaman zaman çok iyi müşterilerim de oldu, aylarca neredeyse bütün zamanımı verip belli bir düzene getirdiğim işyerleri son derece etik dışı davranışlarla müşterimle aramıza giren ve hazıra konan bazı sayın meslektaşlarım tarafından elimden alındı. Bu tam 5 kez başıma geldi. Bu hengamede ben gerçekten zarar ederken, oda aidatımı ödemekten aciz durumda olmama rağmen, zarar dahi etsem yıllık aidat kadar nispi aidat ödemem gerektiğini öğrendim. Anladım ki, bu meslek mesleki bilgi ve birikim değil, sermaye gerektiriyor. Odamızdan son bir talebim var, eğer bir yetkileri varsa 150-200 defter tutan meslektaşlarımızın defterlerini teftiş etsinler ve o defterler yazılı değilse lütfen iş yapmayan ve sadece piyasayı düşüren bu meslektaşlarımız için ciddi yaptırımlar uygulasınlar. Şikayetleri ille yazılı istemesinler sözlü şikayetleri değerlendirip, incelesinler. Ve lütfen bu mesleği sermaye mesleği olmaktan çıkarsınlar.

<TR>
    </TD></TR></T></TABLE>
    <T>
    <TR>
    <TD width="100%"></TD></TR></T></TABLE><A name=reply_12177></A>
    <T>
    <TR>
    <TR>
    <T>
    <TR>
    <TD vAlign=top width="100%" bgColor=#cccc99>Yazan Kişi:Gürbüz AÇIKBAŞ(---.dial-in.ttnet.net.tr)
    Tarih:09-10-05 14:57

Sayın Hanife Yazıcı,

Mesleğin içinde bulunduğu KEYFİYETİN çok açık ve cesur ifadeleridir,
    Bu yazdıklarınız.
    Tebrikler.

<TR>
    </TD></TR></T></TABLE>
    <T>
    <TR>
    <TD width="100%"></TD></TR></T></TABLE><A name=reply_12183></A>
    <T>
    <TR>
    <TR>
    <T>
    <TR>
    <TD vAlign=top width="100%" bgColor=#cccc99>Yazan Kişi:Mumin Yüksekkaya(---.dynamic8121318172.ttnet.net.tr)
    Tarih:09-10-05 17:02

Değerli Meslektaşlarım,
    Bir öneride bulunmak istiyorum.
    Gelin mesleki sorunlar adlı bir başlık açalım.Bu bölümde yazan her arkadaş
    ilave etmesi gereken sorun ve varsa önerileri yazsın.Yazıların tamamı aramızdan seçeceğimiz bir Birlik delegesi tarafından Mali Genel Kurul toplantısında Gaziantep Forumun çalışması olarak Genel Kurulun bilgisine sunulsun.
    Böylece en azından kendi çapımızda bir çalışmaya birlikte başlangıç olur
    temennisiyle imza atarız.
    Bu sebeple;
    **Aramızdaki Birlik delegeleri kimler,
    **O gün ankara'ya gidecek olanlar kimler,
    **Sorunlar ve çözüm önerileri kimler tarafından değerlendirilecek,
    **Değerlendirmeler kimler tarafından yazılı metin haline getirilecek,
    **İlgili metin kim tarafından Genel Kurula sunulacak.

konularına cevap arar ve bu konudaki görüşleri bu alanda tartışabiliriz.Bu soruların cevaplarını burada arayalım.Sorun ve önerileri ise başka bir başlık altında yazalım.

Lütfen Buyrun,
    Bu konuya emek katacak her meslektaşımı şindiden kutlarım.

<TR>
    </TD></TR></T></TABLE>
    <T>
    <TR>
    <TD width="100%"></TD></TR></T></TABLE><A name=reply_12184></A>
    <T>
    <TR>
    <TR>
    <T>
    <TR>
    <TD vAlign=top width="100%" bgColor=#cccc99>Yazan Kişi:HanifeYazıcı(---.dynamic859989133.ttnet.net.tr)
    Tarih:09-10-05 17:27

Mümin Bey, çok güzel bir davette bulunmuşsunuz. İnşallah samimi bir delege meslektaşımız vardır da davetinize (davetimize) icabet eder.

<TR>
    </TD></TR></T></TABLE>
    <T>
    <TR>
    <TD width="100%"></TD></TR></T></TABLE><A name=reply_12185></A>
    <T>
    <TR>
    <TR>
    <T>
    <TR>
    <TD vAlign=top width="100%" bgColor=#cccc99>Yazan Kişi:Mustafa GÜLŞEN(---.dynamic8121417353.ttnet.net.tr)
    Tarih:09-12-05 01:31

Değerli Meslektaşlarım,

Aslında bu konuyu bundan dolayı açtım. Aklımdan bir konuşma yapmak geçiyordu ve siz değerli meslektaşlarımdan da sorunlar konusunda yardım alarak döküman oluşturmak düşüncesindeydim.

Ancak şuan kadar hala medeni cesaretimi yenebilmiş değilim. İlk konuşmamı odamızda yaptığımda sesim çok titredi ve kışın ortsında şıpır şıpır terledim. Bir daha cesaret edemedim. (Aslında sustukca zararını çekeceğimizi de biliyorum ama biraz daha zamana ihtiyaç var galiba )

Konuşmayı riske etmemek için, konuşmayı daha cesaretli bir delege meslektaşımın yapmasının faydalı olacağını düşünüyorum.

Saygılarımla,
    Mustafa GÜLŞEN

<TR>
    </TD></TR></T></TABLE>
    <T>
    <TR>
    <TD width="100%"></TD></TR></T></TABLE><A name=reply_12203></A>
    <T>
    <TR>
    <TR>
    <T>
    <TR>
    <TD vAlign=top width="100%" bgColor=#cccc99>Yazan Kişi:a.latif bozkurt(85.96.89.---)
    Tarih:09-12-05 10:53

Sayın M.Gülşen,
    Öncelikle böyle bir istişare ortamı açtığınız için teşekkürler.
    Gandi'nin meşhur bir sözü var. der ki" Kanunlar insan haysiyetini kırmamalı. Kırıyorsa kanun değil, yumruk olurlar."
    Tüm meslektaşlarımızın da muzdarip olduğu Ek-1 ve Ek-2 konusunda ciddi ve kararlı bir mücadeleye girişmemiz gerektiğini düşünüyorum. Eğer TÜRMOB bu konuyu bir seferde halledemediyse arkasını bırakmamalı, ısrarcı olmalı. Haklı olan güçlüdür ilkesine dayanmalı. Eğer mücadelenin arkası gelmiyorsa, haklı olduğumuza kim inanır? Mükelleflerimizin ve meslek mensuplarımızın başında adeta Demokles'in kılıcı gibi sallanan ve bürokratik işlem fazlalığından öte bir anlam taşımayan Ek-1 ve Ek-2 uygulamasına bir an önce son verilmesi için TÜRMOB' un ciddi bir kararlılıkla bu konuyu sürekli gündemde tutarak halletmesi gerekiyor. Bir işyerinin veya çalışanının bir kuruma (mesela SSK) bildirilmesi yeterli olmalıdır. Artık bıktırıcı hale gelen böylesine lüzumsuz ve faydasız ve zaman alan işlem kalabalığından kurtulmamız inanıyorum ki işlerimizin kalitesini de yükseltecektir.
    Saygılarımla,

<TR>
    </TD></TR></T></TABLE>
    <T>
    <TR>
    <TD width="100%"></TD></TR></T></TABLE><A name=reply_12205></A>
    <T>
    <TR>
    <TR>
    <T>
    <TR>
    <TD vAlign=top width="100%" bgColor=#cccc99>Yazan Kişi:Soner Tecim(217.131.202.---)
    Tarih:09-12-05 11:07

merhaba,

Bütün büyüklerimden özür dileyerek bir konuya değinmek istiyorum. Bazı emekli olmuş Müdürlere staj ve sınav olmadan direk verilen SM. yada SMMM. belgesinin, en azından 1 sınavla verilmesini istiyorum. Çünkü Muhasebe mesleği Vergi kanunlarında ibaret değil. Bu konununda artık konuşulması gerektiğini düşünüyorum. Bir stajyer olarak boyumdan büyük laf ettiysem şimdiden özür dilerim.

Saygılarımı sunarım,

<TR>
    </TD></TR></T></TABLE>
    <T>
    <TR>
    <TD width="100%"></TD></TR></T></TABLE><A name=reply_12210></A>
    <T>
    <TR>
    <TR>
    <T>
    <TR>
    <TD vAlign=top width="100%" bgColor=#cccc99>Yazan Kişi:İsmet Tekin(---.dynamic8121525449.ttnet.net.tr)
    Tarih:09-12-05 11:24

Sadece v.d.müdürleri olsa neyse,kamu bankalarının şube müdürlerinede SMMM ruhsatı verilmiş.

İsmet Tekin

<TR>
    </TD></TR></T></TABLE>
    <T>
    <TR>
    <TD width="100%"></TD></TR></T></TABLE><A name=reply_12213></A>
    <T>
    <TR>
    <TR>
    <T>
    <TR>
    Tarih:09-12-05 11:34

Ek-1 Ek2 konusunda çak haklısınız, sayın Bozkurt.
    Sayın Gülşen; samimi, idealist, değerli ve sanırım genç bir meslektaşımızsınız. Ne olur, idealizminizi kaybetmeyin. Mesleğimize ve ülkemize pek çok faydalar sağlayabiliriz, hep birlikte. Bunun tam yeri ve zamanı. İnanın.
    Ben öncelikte vergi mevzuatındaki ve vergi usul kanunundaki komedileri masa üstüne yatıralım derim. Duyuyorum ki, birileri harıl harıl yeni mevzuat hazırlıyorlar. E-devletten en üst seviyede nasıl faydalanabileceğimizi konuşalım; inanıyorum ki, vergi kayıp ve kaçağı %10 lara düşecektir.
    Çalışan başka SSK primi yatan başka; bu dramdan da yine internet ve bankacılık sistemi ile kurtulabiliriz. İşimize gelmese de muhtasar beyannamenin kalkmasında yanayım. Herkes kendi vergisini yatırsın. Birbirinden bu kadar alakasız gibi görünen bu konuya neden girdim; kısaca değineyim.
    Bence ücretlerimiz ve SSKlıların ücretleri zorunlu olarak bankaya yatırılmalı.
    Vergi ve pirim kesintileri direkt banka aracılığıyla yapılmalı, böylece komik ücretlerle defter tutma dönemine bir son verilmeli. Ücreti banka hesabına yatan imzacı müşavirler ise hiç olmazsa bu şekilde müşterisini tanıma ve sorumluluğunu alma şansını da elde etmiş olacaklardır. Banka hesabına yatmamış tahsilatlar yapılmamış sayılmalı. Buna karşılık Yaklaşım dergisinin bir sayısında Recep Pekdemir Hocamız fatura kayıtlarının direkt internet ortamında girilmesinden bahsetmişti. Müthiş güzel bir fikir. Hatta tamamen tüm defter tutma işlemi devletin açtığı devasa bir sitede gerçekleştirlmeli. Defter yazma komedisi sona ermeli. Allah Aşkına 10 günde bir fatura toplayıp defter yazan bir arkadaşımız varsa muhakkak tanışmak işterim. Öyle bir vatandaş olduğuna asla inanmıyorum. Ben komik olmayan bir mevzuatta gerçekten muhasebe hizmeti sunmak istiyorum. Gerçek bilanço ve gelir tablosu hazırlamak istiyorum. Buna niyeti olmayanların bu oyundan diskalifiye edilmelerini istiyorun. Ama öğrenmeye ve vatana millete sahip çıkmaya (sadece cebine değil) arkadaşlarımıza ise sonuna kadar destek çıkılmasını istiyorum. Lütfen, aklın yolu birdir. Herkes fikrini samimi olarak ortaya koysun. Bir uzlaşmaya varılsın. Kanunlar yazılırken bize de danışılsın. Ama şu ya da bu arkadaşımıza değil. Mutabakat halinde oluşmuş düşüncelerimize itibar edilsin. Çok şey mi istiyorum.

<TR>
    </TD></TR></T></TABLE>
    <T>
    <TR>
    <TD width="100%"></TD></TR></T></TABLE><A name=reply_12219></A>
    <T>
    <TR>
    <TR>
    <T>
    <TR>
    <TD vAlign=top width="100%" bgColor=#cccc99>Yazan Kişi:İkbal Çiğdem DAMAR(---.dynamic8121417986.ttnet.net.tr)
    Tarih:09-12-05 12:03

Sevgili Meslektaşım Hanife Yazıcı,

Evet çok şey istiyorsunuz. Bu söyledikleriniz ne demek biliyor musunuz? Arı kovanına çomak sokmak demek.

Şaka bir yana size tamamen katılıyorum. Bir gün bu beklentilerin gerçekleştiğini görebileceğimize dair umudumu kaybetmiş değilim ama bu konuda mücadele etmenin kendi adıma konuşayım, beni aştığını düşünüyorum artık. Bu demokratik ve katılımcı olmayan örgüt yapımızla bu beklentilerin gerçekleşmesi mümkün değil. Olayı biliyor musunuz bilmem ama, öz be öz bizim birliğimiz olan TÜRMOB'un web sayfalarında bir foruma dahi tahammül edemeyen bir zihniyetle yönetiliyoruz.

Türmob yöneticileri beni korkutuyor; evde çocuklarını döven, dışarıda ele güne karşı saygın görünmek için hiç bir şey olmamış gibi davranan bir baba
    gibi algılıyorum onları, kusura bakmasınlar. Bizler de böyle bir babanın çocuklarında görülen her türlü davranış bozukluğunu sergiliyoruz camia olarak; sinmiş, itaat eden, sesini çıkarmaktan imtina eden, içine kapanık.

Selamlar, sevgiler..

<TR>
    </TD></TR></T></TABLE>
    <T>
    <TR>
    <TD width="100%"></TD></TR></T></TABLE><A name=reply_12226></A>
    <T>
    <TR>
    <TR>
    <T>
    <TR>
    <TD vAlign=top width="100%" bgColor=#cccc99>Yazan Kişi:Mustafa Kemal EKİCİ(85.98.118.---)
    Tarih:09-12-05 12:46

Sayın Tecim,

Evet "boyunuzdan büyük" laf etmiş olma ihtimali yüksek.Kesin yorum yapamıyorum zira "boyunuzu" bilmiyorum fakat bu forumda yazmanız bile "ortalamanın" üzerinde olduğunuzu gösteriyor.

Ama düşünce güzel, sadece henüz o vakte daha doğrusu o seviyeye gelinmediğini düşünüyorum.

O seviyeye gelmede bize düşenler olduğu gibi "Vergi Ağırlıklı Muhasebe Talebinden" ziyade "Gerçek Muhasebe"nin işletmelerin tüm tarafları için ihtiyaç haline getirilmesine de bağlı.

Malesef Muhasebe Vergi ile doğdu ve onunla gelişiyor, o nedenlede kafa beden ve diğer organları orantısız.

Normal durumun oluşmasını beklerken müşterilerimize Vergi Mevzuatından başka alanlarda yaşadıkları ve ileride esasen daha ciddi kayıplara yol açan alanlarda da hizmet almalarının gerekliliğini kanıksatmakla ve bu alanlarda kendimizi çok iyi yetiştirmekle bu süreç hızlanacaktır.Ben etrafıma baktığımda bu gidişle daha çok zaman alacağı kanaatini taşıyorum.

Meslek mensubundan talep edilen işlerin niteliğine ve bu işlerin icrası için gereken donanımlara bakıp sadece yasaklarla-engellerle sağlıklı bir mesafe alınamayacağını bilmek durumundayız.

Emekli bir Vd.Md.bu mesleği icra edebiliyorsa sizin deyiminizle "Vergi Mevzuatı" buna yetiyorsa ve biz bu alanda ondan iyi olamıyorsak çözüm zordur.Ruhsat vermesenizde bir meslek mensubu onun bu meziyetini değerlendirecektir.Emekli ruhsatı alıp başkalarına kullandırıyorsa oda sadece kamu kökenli emeklilere mahsus bir sorun değildir.Çözümü ise mevzuatta vardır tatbikat yoktur.

Saygılarımla.
    Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

<TR>
    </TD></TR></T></TABLE>
    <T>
    <TR>
    <TD width="100%"></TD></TR></T></TABLE><A name=reply_12232></A>
    <T>
    <TR>
    <TR>
    <T>
    <TR>
    <TD vAlign=top width="100%" bgColor=#cccc99>Yazan Kişi:Soner Tecim(217.131.202.---)
    Tarih:09-12-05 13:17

Merhaba,

Sayın Ekici, boyum 1,67 cm.

Zaten benim istediğim şey, VD. emekli Müdürlerinin yada emekli Banka Müdürlerinin bu mesleği yapmamaları değilki. Şunu söyledim; Emekli olan büyüklerimizde en azından 1 sınava tabi tutulmaları. Zaten sınava giripte (en azından 5 hakta 1 kez alırlar sanırım) 60 puan yada üstü almaları. Bu mesleği yapmamaları değil. Pek tabidirki sizin gibi bir çok üstad konumuna gelmiş, VD. Müdürlerimiz vardır. Ben staj yapan bunca insana 3, 2 ve en az 1 sınavla belge veriliyorsa, emekli büyüklerimizde en az 1 sınavla belge alsınlar dedim. Zaten mesleki bilgisi yeterli olan kişiler başarılı olurlar, değilmi. Amacım kimseyi incitmek değildi, tekrar özür dilerim.

Saygılarımı sunarım,</TD></TR></T></TABLE></TD></TR></T></TABLE>
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey
    Sayın Yazıcı,
    Cesaretlendirici tavrınızdan dolayı teşekkür ederim.

Değerli Meslektaşlarım,

5 yıldan beri gördüğüm şu; delege araştırarak emek harcayarak bir konuşma hazırlıyor. Konuşuyor ve konuşması "havaya uçuyor". Neden mi?

-BU KONUŞMALARI KİM NOT EDİYOR?
    -BU SORUNLARI KİM KOVALIYOR. KOMİSYONU VARMI?
    -GELECEK GENEL KURULDA SONUÇLARININ HESABI SORULABİLİYOR MU?

Bunlar yoksa konuşma yapmanın ne anlamı var? Kendin söyle kendin dinle gibi bir şey bu.

2000 yılından beri genel kurulları takip etmekteyim. Elimde şuan gündem var.
    -Açılış saygı duruşu 10-10:15
    -Divan seçimi 10:15 - 10:30
    -Genel Başkanın Konuşması 10:30 - 11:00
    -Konuklar ve konuşmaları 11:00 - 15:00
    -Raporların okunması onayı 15:00- 16:00
    -Aklama 16:00-16:15
    -Bütçe 16:15-16:30
    -Dilekler 16:30 - ??? artık divan başkanının elinde. 5 dk ile sınırlı konuşmalar başlar.

*Dinleyicinin yarıdan fazlası zaten yola çıkmış kime anlatacağız
    *Kalanların ise dikkatleri dağılmış ve yorgun
    *5 dakikaya neyi sıkıştıracağız

ÇÖZÜMÜ AVRUPALI BULMUŞ.

Bir genel kurul 4 gün sürüyor. Birinci gün sorunlar dile getiriliyor. Ardından hemen komisyon oluşturuluyor. 2 gün içerisinde de komisyondan bir bir kararlar çıkıyor. Bu kararlarda gelecek genel kurula kadar yine komisyonlarca takip ediliyor ve hesabı soruluyor.

Değerli Meslektaşlarım, sorunlarımız yığınla ve bir o kadarda önemli. Genel kurullarda eğer bu tıkanıklık önlenemez ise her çalışma her emek uçar gider. Bu kısır döngüyü önce kırmalıyız.
    Edited by: Mustafa Gülşen
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Yeni Üye
    Nereden
    Turkey

SLM

HER ŞEY ÇOK İYİ DE ARKADAŞLAR BUNLARI KİNE NASIL ANLATACAĞIZ YUKARIDAN AŞAĞISI ÇOK İYİ GÖRÜNÜYOR GALİBA O YÜZDEN SES ÇIKARMIYORLAR ONLARI DA RAHATSIZ EDEN OLMADIĞI İÇİN ONLAR DA İSTEDİKLERİ GİBİ AT KOŞTURUYORLAR ZİHNİYETLER DEĞİŞMESİ LAZIM BENCE HERŞEYDEN ÖNCE ZAMANA DEĞER VERİLMELİ GEÇEN ZAMANIN BİR SANİYESİNİ BİLE GERİ GETİRMEK MÜMKÜN DEĞİL O YÜZDEN HERKES ELİNİ VİCDANINA KOYUP VİCDAN MUHASEBESİ YAPSIN???
    hasan

Üye
    Nereden
    Turkey
    DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM,
    Çok güzel ve çok önemli bir başlık altındaki yazılarınızı okudum,ellerinize sağlık.
    Ben delegeyim.
    Büyük bir ihtimalle Mali Genel kurula katılacağım.
    Bu yüzdende yazılarınızı okurken üzüntü duydum.
    Benim orada çıkıp konuşma yapmam mümkün değil.
    Benim konuşmalarım aklına geldiği konuşuvermek şeklindedir.
    Önceden bir metinde anlaşıp,çıkıp buna uyup konuşmam mümkün değil.
    Tam konuşmaya gideceğim anda bir arkadaş yaklaşıp,
    -Aman şunu unutma dese,önceden notunu almadım demem,pat diye söylerim.
    Konuşurken aklıma önceden hatırlamadığımız bir konu gelmiş,pat diye söylerim.
    Dolayısı ile kürsüye çıkınca arkadaşlarıma ihanet etmiş gibi olurum.
    Birde kürsüden konuşamam.
    -Değerli başbakanımdan başlayıp,sayıp,sayıp,delegelerden sonra Değerli Meslektaşlarımı saygı ile selamlayana kadar en az 3 dakika geçer.
    Kaldı 2 dakika.
    Bu sürenin başında demokrat demem,demokrasi demem şart.
    İşte ben burada kalırım.
    Ben demokrat değilim.
    Demokrasiyi de beğenmeyen biriyim.
    Elime imkan geçse hepiniz benden yaka silkersiniz “Hiç Demokrat Değil” dersiniz.
    Haklıda sayılırsınız.
    Hiç merak etmeyiniz,Demokrat Olmayan görüşlerimin bir kısmını anlayım.
    Neler yapardım,sizlere nasıl kök söktürürdüm.
    Bakınız Seçimle ilgili kısmını biraz anlatayım.
    -Odanın internet sayfasından sadece üyelerin ulaşabileceği bir bölümde,
    Bütün üyelerin ad,adres,telefon,e-mektup bilgilerini yayınlardım.
    -Oda üyelerinin gurup kurmasını kurala bağlardım.
    Bir önceki oda seçimlerinde,kazanan gurubun kurullarda görev alan ve delegeler toplamının
    %10 fazlası kadar bir sayıda imza getirilmesi şartı ile Şeçimli Genel Kurulun yapılacağı ayın başından
    en az 280 gün öncesine kadar listesini getirene Gurup Oluşturma ve seçime katılma hakkı tanırdım.
    Örnek : Kurullar 5+3+5 = 13 Delege 806 Toplam 819 kişi seçilmişse,
    Gurup kuracakların imzalı listesi 901 kişiden az olmaz.
    14 Mayıs 2007 da seçim yapılacaksa,Son gurup liste verme tarihi 25-07-2006 tarihidir.(Şubatı 28 gün aldım)
    -Oda seçimlerine girecek guruplara;
    Semtler itibariyle,semtindeki bütün meslektaşlara,bizden-sizden demeden guruplarını tanıtacak
    Kitapçıklar dağıtmalarını mecburi tutardım.(Bir kişiye kaç gurup varsa o kadar kitapçık verilecek)
    Herkese mutlak surette dağıtmış olduklarını ispat etmeleri şartını koyardım.
    Oda Seçimlerine katılmış Guruplar,ayda bir basılı evrakla,İki ayda bir toplantı ile Meslektaşlara
    Ulaşmak zorundadır.İnternet Sayfası ve Forum yapmaları mecburidir.
    -Oda üyesi meslektaşların tamamına “Gurup Ön Seçim Kartı” dağıtırdım.Almak mecburi.
    (Bunlar Ücret Tarifelerinden küçük olacağından ucuz olur)
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">-Guruplar,Gurup Seçimlerinden 2 ay önce Gurup Toplantısı yapmak zorundadır.<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />[/B]
    Gurupların her birinin,semtinde ki her meslektaşa gurup toplantısı davetiyesi göndermesini
    Mecburi kılardım.
    Yani Maltepe’de Muammer Sokollu’ya Maltepe’de her gurubun toplantısına davetiye gelecektir.
    Gurupları her kişiye bu davetiye’yi yolladıklarını ispatla yükümlü kılardım.
    Gurup toplantılarında,gerekli konular herkes tarafından rahatça konuşulur.
    Soru cevap şeklinde Meslektaşın gurubu tanıması sağlanır.
    Toplantıya katılanların imzalarının olduğu bir listeyi Odaya vermelerini zorunlu tutardım.
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">-Gurupların kendi içlerindeki Ön Seçimlerini Oda Seçimlerinden en az 61 gün önce yapmaları,[/B]
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">yine her Meslektaşı tek tek davet etmeleri mecburidir.[/B]
    Bir kişi birden ziyade gurubun seçimine davet edilir.
    Her Meslektaşın davet edildiğini,guruplarca ispat etmesi mecburidir.
    -Her guruptan Ön seçim daveti alan Meslektaş,seçimine katılmayacağı guruplara,Seçimlerine iştirak
    etmeyeceğini seçim gününden 15 gün önce yazılı olarak bildirir.
    Meslektaş,Seçimine katılacağı guruba 15 gün önceden “Gurup Ön Seçim Kartını” götürüp,
    “Seçimimize Katılacaktır” ibaresi bulunan gurup kaşesini vurdurur.
    Gurubun seçime katılacaklar listesini imzalar.
    Böylece bir Meslektaş,ancak bir gurubun seçimine katılabilir.
    Meslektaş isterse hiçbir gurubun seçimine katılmaya bilir.Yazılı bildirimde bulunmak şart.
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">-Gurup Ön Seçimlerde aday olmak;[/B]
    Gurup seçimlerinde;
    -Arkadaşlar ben Ahmet Benisever’i aday gösteriyorum,
    -Arkadaşlar hepinizin bildiği gibi sizler için senelerdir çalışan ben kardeşiniz Mehmet Yancebimekoy
    artık çok yoruldum,fakat bir kısım arkadaşın ısrarlarını ve hatırlarını kıramıyorum.
    Gibi sözler söylemek yasaktır.Söyleyenler seçim alanından çıkartılır,seçime katılamaz.
    Aday olmak isteyen kişi,
    -Ben kendi arzumla Meslektaşlarıma ve Mesleğime Hizmet etmek istiyorum.
    Diyerek bizzat kendisi,kendini aday gösterir.
    Seçilmek isteyenler,kendilerini tanıtıcı ve yapacaklarını belirleyici konuşmalar yapar.
    Adayın seçilmesini istemeyenlerde karşı konuşma hakkına sahiptir.
    -Ön seçimler açık oylama ile yapılır.
    -Bu ön seçimlerde,Gurup Yürütme kurulları,Oda Yürütme kurullarına Aday olacaklar,Temsilciler,Delege adayları seçilir.
    -Yönetim hakkı Gurup üyelerinin tamamına aittir.
    Gurup toplantılarında üyeler taleplerini bildirir,oylanır.Çıkan sonuca göre Yürütme kurulları tarafından
    Alınan kararlar uygulanır.
    Gurup toplantılarında,oda ve Türmob genel kurullarında konuşacak kişiler ve konular tespit edilir.
    Ancak Genel Kurullarda Meslektaşların kendi adına konuşma yapma hakkı bakidir.
    Oda ve Türmob Genel Kurullarında;
    Devlet,Hükümeti ve Siyasi Partileri Temsilen gelen misafirlerin konuşmalarına zaman sınırı konulmaz.
    Ancak diğer misafirlere,nezaketle misafir oldukları hatırlatıp,10 dakikalık bir nezaket konuşma hakkı verilir.
    Oda ve Türmob Yürütme Görevinde bulunanlar,
    yaptıklarını ve yapacaklarını anlatan konuşmaları istedikleri sayıda kişi ile yapabilirler.
    Ancak bu konuşmaların toplam zamanı,muhalif gurupların konuşma zamanına kıstas teşkil eder.
    Muhalif Gurupların her biri,İktidar gurubun 1,5 misli konuşma zamanı hak eder.Bu süre 2 saatten az olamaz.Bu Konuşma sürelerini istedikleri sayıda konuşmacı ile kullanırlar.
    Guruplar dışında;
    Oda Genel Kurullarında her Meslektaşın,
    Türmob Genel Kurullarında her delegenin,
    20 Dakika konuşma hakkı vardır.
    Ancak bir genel kurul içinde 6 konuşmacının en 5 dakika az konuşup,kalan süresini,
    bir başka arkadaşına devretme hakkı vardır.( 5 dakika konuşup,15 dakika devir edebilir.)
    Bir kişiye en fazla 2 kişi tarafından konuşma hakkı devir edilir.
    Kürsüde her konuşmacı genel kurulu,Mesleki Konularda “el kaldırarak oylamaya davet” edebilir.
    Örnek:
    -Ek -1 ve Ek-2 lerin kaldırılmasını
    -İsteyenler ?
    -İstemeyenler ?
    -İsteyenler Kazanmıştır. Genel Kurul Ek -1 ve Ek-2 lerin kaldırılmasını istiyor.
    - Beyanname verilme sürelerinin ileriye alınmasını
    -İsteyenler ?
    -İstemeyenler ?
    -İsteyenler Kazanmıştır.Genel Kurul Beyanname verilme sürelerinin ileriye alınmasını istiyor.
    El kaldırma neticeleri yürütme kurullarına,genel kurul tarafından verilmiş görevdir.
    Tartışılmaz,mücadelesi yapılır.
    Genel kurulların zaman zaman sınırlaması yoktur.İhtiyaç duyulan süre kadar uzatılır.
    Yürütme Kurulu,Denetleme Kurulu ve Delege Seçimleri gizli oy ile yapılır.
    Gurupların seçilmek isteyen adayları,ön seçimlerle tespit edilmişti.
    Bu listeler her gurup tarafından,Meslektaşlara Genel Kurullardan 1 ay önce imza mukabili dağıtılır.
    Seçimlerde Gurupların önceden belirlenen Yürütme Kurul adayları tek liste olarak oylanır.
    Denetleme Kurulu ve seçimlerinde ise,her gurubun listesi üzerinden istenmeyen kişiler çizilmek sureti ile çıkartılarak,her gurubun listesi zarfa konarak kullanılır.(Belirli sayıda kişiyi ihtiva ederek)
    Delege seçimleri ise;
    Eskiden olduğu gibi,listeler halinde seçim kulübelerine konur.
    Ancak listelerin altında,listedeki delege sayısının ¼’ü kadar boş satır ilave edilir.
    Bu satırlara isteyen Meslektaş,başka bir gurubun listesinde yer alan delegeyi veya hiçbir listede yer almayan Meslektaşı yazıp,listeden yazdığı satır sayısı karşılığı kişinin ismini çizerek çıkartır.
    Seçim bitti sayım yapıldı.
    Bir gurubun yürütme kurulu adayları seçimi kazandı.
    Aynı gurubun delegelerinin büyük çoğunluğu,aralarına başka guruplardan girenler delegelerle,delege dayı olmayan Meslektaşlarla birlikte seçildi.(Burada amacım gurup tahakkümünü kırmak değil,meslek adına çalışmalarını taktir ettiğim,başka gurupta olan,hiçbir guruba dahil olmayan arkadaşlarımı Türmob genel kuruluna götürebilmek.)
    Denetleme Kurulunun Tespitine gelince;
    Yürütme Kuruluna seçilen Guruptan sadece bir kişi Denetleme Kuruluna girer.
    Denetleme Kurulunun diğer Üyeleri,seçim kaybeden gurupların en yüksek oy alanları arasından,tayın edilir.
    Kısacası Yürütme ve Denetleme aynı guruptan olamaz.
    Seçimler bitti.Yürütme,Denetleme kurulları,Delegeler tespit edildi.
    Disiplin Kurulunun Teşkiline gelince;
    Meslekte en az 10 tam yıl kesintisiz Bağımsız Çalışmış Meslektaşlar arasından Gurupların
    Ön seçimlerinde seçilmiş kişiler arasından Delegelerce seçilir.Yani iki defa seçim yapılır.
    Seçimler bitti;
    Dönerim odanın internet sayfasına.
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Guruplar için bir tablo hazırlarım.[/B]
    Kimlere Toplantı Daveti,Kimlere Ön Seçim daveti,Kimlere Aday listesini verdiğini listelerim.
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Meslektaşlar için bir tablo hazırlarım,[/B]
    Meslektaşlarımın,İsimleri yukardan aşağıya sıralarım.
    Yan tarafına katıldığı ve katılmadığı toplantı ve seçimleri yazarım.
    Örnek;
    Münekkit Parmakoynatmaz. Şu Gurup-Bu Gurup Toplantısına katılmadı.Ön seçimlere Katılmadı.
    Oda Genel Kuruluna katılmadı.Oda seçimine katılmadı.(davet almadığını olursa belirterek)
    Değerli Meslektaşlarım,
    Size sadece “Seçim ve Oy Kullanma” ile düşüncelerimi yazdım.
    Şimdi inandınız mı benim demokrat olmadığıma.
    Hep mecburiyet,hep yazışma,kırtasiye.
    Dedim ya,ben demokrat değilim,
    Lafa güvenmeyen,belge peşinde koşan devlet’ten maaşsız bürokratım.
    Neden kürsüye çıkıp konuşamayacağımı anlatabildim herhalde.
    Fakat yüzyüze konuşurum,konuşuyorum da.
    Mutlu ve Uzun Yaşayınız
    Muammer Sokollu

Not: Bazı arkadaşlar eminim,
    -Bu kadar uzun yazan,nasıl 5 dakika konuşur.
    Diyordur.
    Haklısınız.