Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ROSC raporu, Türmob’a rakip mi çıkartacak

 1. #1
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610


  Reports on the Observance of Standards and Codes (ROSCs)
  STANDARTLARA VE KANUNLARA UYMA ÜZERİNE RAPOR

  Değerli Meslektaşlarım,

  İş yoğunluğundan kaçırmış olacağız ki bir Rapor yayınlanmış ve onuda bir toplantıda öğrendim.

  Raporun henüz detayına inememekle birlikte, IMF den bir heyet Türkiyede denetim ile ilgili ciddi anlamda araştırma yapmış ve bunun yetersizliğinden bu raporda bahsetmiş. Bu bağlamda denetim ile ilgili yeni kuruluşların (veya birliklerin) oluşturulmasını raporda bahsetmişler.

  Raporu incelemeniz açısından aşağıya adresini veriyorum.Siz değerli meslek mensuplarının konuya önem vermelerini rica ediyorum.

  Rapor adresi:
  https://www.mustafagulsen.com.tr/mevzuat/dosyalar/STANDARTLAR AVEKANUNLARAUYMAUZERINERAPOR1.doc  Edited by: Mustafa Gülşen
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 2. #2
  Banned
  Üyelik tarihi
  12.Eylül.2005
  Mesajlar
  91


  ROSC ,1999 Rusya krizinden sonra özellikle OECD nin hassasiyetle üzerinde durması ile IMF ve Dünya Bankası tarafından pek çok ülke için periyodik olarak hazırlanmakta olan bir ülkeyi tanıma raporu,ilişki kurulacak ülkenin kendini tanıtmasını yeterli bulmayarak,bizzat görevlendirdikleri ekiple ülkenin durumunu standartlara uyumunu raporluyorlar.


  Yani bize özel,bizim için ve özellikle bu AB uyum çalışmaları için hazırlanmış bir rapor değil ama tabi bu amaçlada kullanılabilir,kullanılacaktır.


  Bunları bende bu sabaha kadar bilmiyordum,google a rosc diye sorunca gelen adreslerden öğrendim.

 3. #3
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610
  Yazan Kişi:İsmet Tekin(---.dynamic8121525449.ttnet.net.tr)
  Tarih:09-12-05 09:20

  ROSC kelimesi google sorulduğunda çıkan adreslerden anladığım kadarı ile,
  1999 dan beri İMF ve Dünya Bankası ile ilişkisi olan tüm ülkeler hakkında Dünya Bankasından her ülke için görevlendirilmiş birer ekibin yazmakta olduğu bir rapor bu ROSC.Yani özellikle Türkiye için,özellikle bugün (AB ye uyum çalışmalarının sürmekte olduğu bugün) daha özel ve belli bir hedefe yönelik yazılmıyor.Ama tabi dışardan bu işi bilenlerin,bu işin başka ülkelerde yapılış şeklini de bilenlerin kıyaslamalar yaparak eksikleri tespit etmesi yapılması gerekenleri saptaması ve nasıl yapılacağına göre (güncel deyimle) yol haritası çıkarmaları önemli.Sn GÜlşen'in raporun türkçesine ulaşmamzı sağlaması da çok faydalı,ancak kendisinin de dediği gibi dikkatle okunması gereken 60-70 sayfa önce yazdırıp,sonra altını çize çize okumaya zaman ayırmamzı gerekecek.

  İsmet Tekin Edited by: Mustafa Gülşen

 4. #4
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610
  Yazan Kişi:İkbal Çiğdem DAMAR(---.dynamic8121417986.ttnet.net.tr)
  Tarih:09-12-05 11:38


  Sevgili meslektaşımız Mustafa Gülşen'in bizi haberdar ettiği "Reports on the Observance of Standards and Codes (ROSCs) STANDARTLARA VE KANUNLARA UYMA ÜZERİNE RAPOR" ile ilgili yazısını okuyunca şu söz aklıma geldi:

  "Düşmanlarınızın değerini bilin, çünkü onlar hatalarınızı en açık ve acımasızca yüzünüze vuranlardır."

  Bu rapor da öyle bir şey. Neden raporda mevcut birliğimizin yani TÜRMOB'un kendi içinde bu sorunları çözebilecek girişimlerde bulunması önerilmemiş de, yeni oluşumlara gerek olduğu söylenmiş? Bu üzerinde düşünülmeye değer bir konu.

 5. #5
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610
  Yazan Kişi:Osman ERTEM(---.dynamic85100216234.ttnet.net.tr)
  Tarih:09-12-05 18:42


  MUHASEBE CAMİASINA ROSC BOMBASI DÜŞTÜ !!!
  Dünya Bankasından bir heyetin hazırlamış olduğu kısa adı ROSC olan "Standartlara ve Kanunlara Uyma Üzerine Rapor" SM., SMMM. ve YMM.'lerin şirketlerin finansal tablolarının denetiminde yeterli mesleki bilgi ve beceriye sahip olmadıklarını ve Türkiye'deki finansal tabloların çoğunluğunun gerçeği yansıtmadığını öne sürerek TÜRMOB.'dan ayrı olarak Bir "Denetçiler Odası"nın kurulmasını tavsiye ediyor. 1 Eylül 2005 tarihinde yapılan TÜRMOB. Başkanlar Kurulu toplantısının gündemini oluşturan rapor. TÜRMOB. ve muhasebe odaları tarafından olumsuzluklarla dolu olarak nitelendiriliyor. ROSC raporunun tamamı ve daha fazlası haberin devamında....

  raporuntamamı

  www.mukellefgazetesi.com.tr
  adresinde mevcut

  Sağlıcakla Forumdaşça ve hoşçakalın

  osmanertem

 6. #6
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610
  Değerli Meslektaşlarım,

  Aslında bu rapor bizim sınıfta kaldığımızı gösteriyor. Kendimizi eğitememişiz, katipçiliği benimsemişiz. Aslında benimsemek zorunda bırakılmışız. O kadar angarya üzerimize kalmış ki, kafamızı bir an olsun evraklardan kaldıramaz hale gelmişiz.

  Dışarda ne olup bittiğinden bi haberiz. O kadar ki hala internette girmemiş meslek mensuplarıyla karşılaşıyorum. Bürosunda var. Ama e-bildirge ve e-beyan mecburiyetinden almış. Sadece onları gönderiyor.

  Bu 60 bin kişinin emeğine yazık. Yöneticilerimize büyük görevler düşüyor. Liderlik işte bu gibi durumlarda gerekiyor. Meslektaşlarımızı nasıl eğitiriz, nasıl katiplikten kurtarırız, bu örgütün gücünü nasıl kullanırızda şu angaryalara bir dur deriz onu düşünmeliyiz.

  Bu mesleği "DENETİM" mesleğine dönüştürmenin zamanı geçiyor. İşte böyle adamlar gelir, notumuzu verir birde Türmob'un karşısına böyle "Denetçiler odası" diye bina diker giderler.
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 7. #7
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  08.Şubat.2005
  Nereden
  Avanos
  Mesajlar
  896


  Şimdi YMM lerin işi buraya cuk oturuyor.


  Bu raporda suçu olmayan tek biziz MM ler yani nereleri denetledik ki bizim notumuz düşük olsun,


  bu ülkede denetim denince YMM ler akla gelir hangi işletme bize gelip işletmemizi denetle diyor. Hiç kimse....


  Tabi karşıt inceleme tutanakları ile yapıyan denetim bu kadar olur sınıfta kalınır.


  Bu mesleğin acilen yeniden düzenlenmesi gerekiyor.


  Yeni bir denetim odası kursalar bile üyeleri kim olacak ( amerikadan transfer edecek halimiz yok)yine aynı insanlar peki denetim standartı yükselecekmi ben söyleyim HAYIR.
  Özüm sözüm
  sözüm TÜRKÇE

 8. #8
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610

  Genel kurulda Sayın Maliye Bakanımız Kemal Unakıtan, "Ben Rosc falan anlamam. Siz kendinizi hiç üzmeyin "dedi.


  Bu güne kadar IMF'nin hangi isteği geri çevrildiki. Sayın Unakıtan IMF'nin karşısında ne kadar durabilir ki.


  Ateş, düştüğü yeri yakar. Davulun sesi, uzaktan hoş duyulur... aklıma gelenler şimdilik bunlar...
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 9. #9
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610
  <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%">
  <T>
  <TR>
  <TD colSpan=2>
  <HR>
  </TD></TR></T></TABLE>
  G İ R İ Ş
  <?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><?:NAMESPACE PREFIX = O /><O:P></O:P>
  1989 yılında yürürlüğe giren 3568 sayılı yasa ile başlayıp, sonraki dönemlerde de yapılan ilave reformlarla muhasebe ve denetim alanında ciddi bir ilerleme sağlanmıştır. Yaşanan hızlı uluslararası gelişmeler, ülkemizde birçok alanda olduğu gibi muhasebe ve denetim mesleğini, mesleğin geleceğini tartışmaya açmıştır. Son yıllarda çeşitli kişi ve kurumlar tarafından muhasebe ve denetim mesleğini düzenleyen yasaların yeniden elden geçirilmesi hususu dile getirilmiş; fakat bu husus da esaslı bir çalışma yapılamadığı gibi, gündem de oluşturulamamıştır.
  Mayıs 2005 de, Dünya Bankası ve IMF’ in ortak bir çalışması olan, STANDARTLAR VE KANUNLARA UYMA ÜZERİNE RAPOR (ROSC) raporu açıklandı. Rapora da, Türkiye deki muhasebe ve denetim mesleğinin icrası hususunda bir kısım eksiklikler olduğu gerçeklerine yer verilmiş; bunların giderilmesi hususunda politikalar tavsiye edilmiştir.
  Bu güne kadar hep konuşulan, fakat sürekli ertelenen muhasebe ve denetim mesleğinin yeniden yapılandırılması operasyonu raporla tekrar gündeme gelmiştir. Fakat raporu gündeme alması gereken bizler iken, SPK gündeme almış ve yeni SPK kanun tasarısı taslağı hazırlamıştır. Raporda tavsiye edilen, bizim şiddetle karşı çıktığımız denetçiler odası fikrini bu tasarı taslağında şekillendirmişlerdir. Bizler ise hepimizi ilgilendiren bu konuya gereken önemi göstermeyip, çözüm önerileri üretmekte ağır hareket etmiş bulunmaktayız.
  Mesleğimizin geleceğinin şekilleneceği günlerin arifesindeyiz. Hepimizi önemli vazifeler beklemektedir. Bizler bu değişime karşı durmadan, gündemi belirleyip müdahil olmak durumundayız. Neleri istediğimizi, neleri yapabileceğimizi ortaya koyup bunların tüm gereklerini yerine getirmemiz gerekir. Taslaklarımızı, raporlarımızı hazırlayıp; eksiklerimizi belirleyelim ve ilgili kurumlara sunalım; bunları yarına bırakmayalım. Bizler meslek örgütü olarak güçlüyüz; Bu gücü etkili şekilde kullanmalıyız. KOBİ’LER denetlenir ise denetlenecek şirket sayısı 678 bin civarı olacak bu başkalarına bırakılamayacak kadar büyük bir pazar.

  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">MÜZAKERE KONULARI<O:P></O:P>[/B]
  1. Yeni düzende TÜRMOB”UN konumu, kurumsal çerçevesi, görevleri,
  2. Mesleğe giriş, meslektaşların sürekli eğitimi, staj,
  3. Mesleğin icrası esnasında meslektaşların teftişi
  4. Denetime giriş,
  5. AB sürecinin mesleğe etkileri,
  6. Gayri resmilik.

  Bu konular ile ilgili olarak yapılabilecekler başlıklar halinde şöyledir.
  <O:P></O:P>
  1. Konular sürekli gündemde kalmalıdır,
  2. Sorunlar ertelenmemeli çözümler üretilmeli,
  3. Örgüt olarak müzakerelerde karşılaşacağımız zorluklar için eksikliklerimizi şimdiden gidermek,
  4. Bu eksiklikler ve AB süreci için odalarda komisyonlar kurup faal olarak çalışmak ve en tepeye sürekli bilgi aktarımı sağlamak,
  5. Müzakerelerde bizle ilgili konular tespit edilip bu konularda çalışmalar yapmak,
  6. Konu ile ilgili panel ve toplantılar yapmak,
  7. Tabandan tavana baskı yapıp süreci hızlandırmak.
  <O:P></O:P>
  Aşağıda ROSC raporunun çabucak okunup anlaşılması açısından kısa bir özeti sunulmuştur.  <O:P></O:P>
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">STANDARTLAR VE KANUNLARA UYMA ÜZERİNE RAPOR(ROSC) <O:P></O:P>[/B]
  <O:P></O:P>
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">1.GİRİŞ<O:P></O:P>[/B]
  <O:P></O:P>
  Bu rapor Dünya bankası ve IMF in ortak bir çalışmasıdır. Referans olarak ULUSLAR ARASI FİNANSAL RAPORLAMA STANDARTLARINI (IFRS) ve ULUSLAR ARASI DENETİM STANDARTLARINI (ISA) alır. Türkiye’deki muhasebe ve denetim sisteminin
  Değerlendirmesidir.Bu bağlamda şirket finansal raporlamasının kalitesini geliştirmek, vergi kaçakçılığının azaltılmasına ve finansal sistemin gelişimini desteklemek için politika tasfiyelerini ortaya koyar.
  <O:P></O:P>
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">2. KURUMSAL ÇERÇEVE<O:P></O:P>[/B]

  A) 01.OCAK 1994 de Maliye Bakanlığı, Muhasebe Sistemi Uygulama Yönetmeliğini yürürlüğe koymuştur. Bu yönetmelik, temel muhasebe kavramlarını, hesap kanununu ve finansal tabloların sunumu için bir formatı ortaya koyar. Bunun asıl amacı vergilendirme makamlarına bilgi temin etmektir.
  B) 1981 tarihinde, SPK İMKB’ DA kayıtlı şirketleri düzenlemek için kurulmuştur. SPK ya piyasaları düzenleme ve kontrol etme konularında yetki verilmiştir.SPK ‘a kayıtlı ve diğer halka açık şirketler tarafından sağlanan finansal bilgilerin basımını belirleyen içerik, standartlar ve denetimlerle ilgili ilkelerle ilgili tespit,izleme ve yürürlüğe koyma açısından yetkilidir.
  C) Bankaların (BDDK) tarafından ortaya konan muhasebe gerekliliklerine uyma ve konsolide finansal tabloları hazırlama ve sunma gereklilikleri vardır.
  D) Hazine müsteşarlığının sigorta genel müdürlüğü (GDI) sigorta ve reasürans şirketlerinin düzenlenmesi ve finansal raporlama rejiminin oluşturulması için sorumludur.

  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Vergi denetimleri 1989 da yürürlüğe giren 3568 sayılı yasa ile gerekli kılınmaktadır.Fakat bu denetim tek düzen hesap planına ve VUK’A göre hazırlanan vergi tabloları denetimleri ile ilgilidir.Finansal sektördeki her bir düzenleyici kendi alanlarına giren finansal tabloların denetimlerinin nasıl yapılması gerektiği üzerine farklı kurallar koymaktadırlar.BDDK bankalar için, SPK halka açık şirketler için, HAZİNE’DE sigorta şirketleri için denetim gerekliliklerini tespit eder. <O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"> SPK, SPK tarafından lisans verilen bağımsız bir denetim firmasının halka açık şirketlerin finansal tablolarını denetim etmesi gerektiğini ortaya koyar ve TÜRMOB tarafından ortaya konan gözetim düzenlemelerine hiçbir güven atfedilmez.Buna rağmen bütün teftiş firmaları TURMOB’A üye olmak zorundadır.<O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"> Bankacılık kanunu finansal tabloların BDDK NIN lisans verdiği bağımsız bir denetim tarafından denetlenmesini gerekli kılmaktadır.TURMOB UN gözetim faaliyetleri üzerine hiçbir güven atfedilmemektedir. Yinede teftiş firmalarının TURMOB’A kayıt olması gerekir.<O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"> Sigorta denetim kanunu ise sigorta şirketlerini denetim etmek için, hazineden lisans almalarının gerekli olduğunu ifade eder.<O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"> Bu parçalı yaklaşım kaynakların verimsiz bir biçimde kullanılması ile sonuçlanmaktadır.<O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"> Şirketler için denetim edilen tüzel kişilik ve konsolide finansal tabloları dosyalamak ve bunları kamuya açmak konularında hiçbir gereklilik yer almamaktadır.<O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Bu alandaki ilerleme şirketlerin dolandırıcılık ve diğer suç niteliğindeki faaliyetler için Araç olarak kullanılmasını da engelleyebilir.Düzenlenen varlıkların finansal tabloları hazır ve kamuya açıktır. <O:P></O:P>[/B]
  <O:P></O:P>
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">3. MUHSEBE MESLEĞİ<O:P></O:P>[/B]

  Türkiye de muhasebe hizmetleri sunulması 1942 de muhasebe uzmanları derneğinin oluşumu ile başlar.Türkiye de açık bir şekilde tanımlanmış muhasebe mesleği vardır. TÜRMOB, bir İFAC üyesidir.
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Türkiye de denetime egemen görüş Tek Düzen Hesap Planı ve VUK’NA uygun olarak vergi için hazırlanan finansal tabloların YMM’ LER tarafından onaylanmasıdır. TÜRMOB içinde kurulan TÜRKİYE MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURULU(TMUDESK) bu gibi standartların kullanımını yürütme hususunda yasal otoriteden yoksundur.Şu anda vergi raporlama ihtiyaçlarını karşılamak için düzenlenmiş meslek, ekonomide bağımsız olarak denetlenmiş genel amaçlı finansal Tablolar için artan talebin karşılanması amacıyla yeniden yapılanmaya ihtiyaç duyacaktır. <O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"> <O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"> Türkiye de defter tutma danışmanlık ve diğer muhasebe hizmetleri kamu yararı olarak düşünülmüyor.TÜRMOB yasal olarak meslek üzerinde artan taleplere ayak uyduramıyor ve bu boşluk şu anda diğer gruplar tarafından doldurulamıyor[/B]. <B style="mso-bidi-font-weight: normal">TÜRMOB hedefini dış denetimi içine alacak şekilde genişletir ise TÜRMOB’UN duruşunu genişletme fırsatı bulunacaktır. TÜRMOB’UN kamu yararına hizmet etmek için belirgin bir zorunluluğu bulunmuyor.İFAC mesleğin ayırt edici özelliğinin kamuya olan sorumluluğun kabul edilebilirliği olduğunu belirtiyor. [/B]
  <O:P></O:P>
  TÜRMOB iyi kaynaklara sahip bir meslek kuruluşudur. Bu kaynak mesleğin yeniden şekil verilmesine yardımda bulunmak amacı ile kullanılabilir.<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Mesleğin etik kurallarına bağlı olması için kurallar vardır.Ancak üyelerin etik kurallarına uymalarını izleyen bir sistem yoktur. <O:P></O:P>[/B]
  <O:P></O:P>
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">4.MESLEKİ EĞİTİM VE STAJ<O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><O:P></O:P>[/B]
  Türkiye güçlü bir muhasebe eğitimi ve staj geleneğine sahiptir. <B style="mso-bidi-font-weight: normal">TÜRMOB’UN eğitim müfredatı, genel olarak Türk Vergi raporlamasının ihtiyaçlarını karşılamak için düzenlenmiştir.[/B] <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Muhasebecilerin eğitimi değişen iş çevresinin taleplerine ayak uyduramamaktadır.[/B] Üniversiteler ve meslek okulları mesleğe giriş için temel bilgiye sahip mezunlar vermek amacı ile muhasebe müfredatlarının içeriklerini modernleştirmeleri gerekiyor. Ayrıca TÜRMOB’DA bir uzman eğitim komitesi yoktur.
  <O:P></O:P>
  TÜRMOB’UN bir hesap uzmanı veya bir akademisyen olarak minimum sekiz yıl hizmet gören bireylerin denetçi olarak nitelendirmek amacı ile meslek sınavlarından istisna tutulmalarının yeniden incelemesi gerekiyor.<B style="mso-bidi-font-weight: normal">TÜRMOB’UN eğitim ve staj yükümlülükleri yeni muhasebecilerin İFRS’YE uygun finansal tablolar hazırlaması veya denetlemesi yeteneğine sahip olmalarını sağlamaz.[/B] Oysa dış denetimi yürüten büyük firmaların denetçi adayları IFRS ve ISA eğitiminin içinde belirtiliyor.
  <O:P></O:P>
  Yeterli teorik bilgi ve mesleki beceriler sağlamak amacı ile sürekli mesleki gelişim için belirlenmiş bir ihtiyaç bulunuyor.Ancak TÜRMOB’UN iç yönetmelikleri içersinde muhasebeciler ve denetçiler için resmi bir sürekli mesleki gelişim yükümlülüğü bulunmuyor.
  <O:P></O:P>
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">5. MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARINI KOYMAK <O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><O:P></O:P>[/B]
  Gerçek şudur ki Türkiye de dört adet muhasebe standart düzenleyicisi vardır.
  MALİYE BAKANLIĞI, BDDK, SPK VE HAZİNE. Muhasebe ve denetim standartları oluşturulması ile ilgili parçalı yaklaşım verimsizdir.
  <O:P></O:P>
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">6. MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARININ UYGULANMASI <O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><O:P></O:P>[/B]
  Kendi alanlarına giren muhasebe standartlarının uygulanmasından sorumlu olan
  Düzenleyiciler, Vergi Usulleri Kanunu için Gelirler Genel Müdürlüğü, bankacılık yönetmelikleri için BDDK, halka açık şirketler için SPK, ve kiralama ve faktöringden
  Sorumlu hazine ve sigortadır.
  <O:P></O:P>
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Ne TURMOB’UN nede TURMOB’UN yerel bir odasının üye denetim firmasının çalışmalarını gözden geçirmek için hiçbir teftiş pratiği kalite inceleme sistemi yer almamaktadır.<O:P></O:P>[/B]
  <O:P></O:P>
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"> 7. DÜZENLENEN VE UYGULANAN MUHASEBE STANDARTLARI <O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><O:P></O:P>[/B]
  V.U.K. tüm yönetmeliklerin üzerinde bir geçerliliğe sahip olduğu için pek çok Türk şirketi sadece Tek Düzen Hesap Planı ve V.U.K’NA uygun bir şekilde finansal tablolar hazırlamaktadır. Finansal tabloların kullanıcıları küçük işletmelerde Tek Düzen Hesap Planı temelli finansal tablolara dayalı ekonomik kararlar verebileceklerken daha büyük işletmelerde karar alma sürecinde zorlanabileceklerdir.

  Tek düzen hesap planındaki muhasebe finansal tabloların kullanıcılarına şirketin gelecekte yüz yüze kalacağı ekonomik gerçekliği değerlendirmede yardım edecek olan önemli bilgiler eksiktir.
  <O:P></O:P>
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"> 8.DÜZENLENEN VE UYGULANAN DENETİM STANDARTLARI <O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><O:P></O:P>[/B]
  Şirketlerin finansal tablolarını denetimlerini düzenleyen düzenleyen Türk standartları
  bulunmamaktadır. Kanuni defterlerin denetimi ISA’ ya uygun yürütülmüyor.
  <O:P></O:P>
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">9.POLİTİKA TAFSİYELERİ<O:P></O:P>[/B]
  <O:P></O:P>
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">1. [/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Rapor Türkiye de finansal raporlamanın kalitesini ve erişebilirliğini arttırmak için NSC ‘ NİN bir ülke stratejisi ve detaylı bir ülke faaliyet planı geliştirmesini tasfiye ediyor. <O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">2. [/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Öncelikle Türkiye de başını almış gayri resmilik durumuna bir şekilde değinmek üzere muhasebe ve denetim yasal ve kurumsal çerçevesinin yeniden değerlendirilmesine ihtiyaç vardır.<O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">3. [/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Kamu yararına işletmelerin tüzel kişiliğinin ve konsolide finansal tablolarının sekizinci AB şirket hukuku direktifi hükümlerine uygun olarak lisans almış bir kanuni denetçi tarafından ISA’YA uygun olarak denetlenmesi gerekir. Finansal tablolar hızlı ve vakitli erişebilir olmalıdır.Bu da şirketin tüzel kişiliğini ve konsolide finansal tablolarını sırasıyla bilginin kamuya açık kullanımını sağlaması gerektirilen bir kayıt memuru ile denetçi raporunun beraber dosyalanmasını gerektiriyor.<O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">4. [/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">KOBİ’LER basitleştirilmiş muhasebe yükümlülüklerine uygun olarak finansal tablolarını sunmalıdır.Böylece kanuni denetim yükümlülüğünden önemli sayıda şirket muaf olacak, sadece kamu yararına işletmelerin ve daha büyük KOBİ’ lerin denetlenmesi gerekecek.<O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">5. [/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Gözden geçirilmiş ticaret kanunu şartlarına uygun olarak hazırlanmış olan finansal tabloların denetimini yürütme yetkisine sahip kişi ve firmalara özel unvan verilmeli. Uygun geçişi sağlayıcı ve köklü düzenlemeler mevcut meslek mensupları için yapılmalı.Bunun için düzenleyici otoriteye sahip bir meslek kuruluşu olarak yeni bir denetçiler odası kurulmalı bu kamu gözetim sistemine göre dış denetçileri düzenlemek için yaratılmalı.<O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">6. [/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Muhasebe ve denetim standartlarını belirleme faaliyetleri verimli uzman kaynaklarının kullanılmasını sağlayan ortak bir platform yaratılmalı. TMSK kapsamının üyelik ve kaynaklarının gözden geçirilmesine tabi muhasebe standardı belirleme faaliyetlerinden sorumlu olmalı <O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">7. [/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Kurumsallaşmış muhasebe standardı uygulama mekanizmaları raporlama yükümlülükleri ile uyumu sağlamak amacı ile gözden geçirilmeli. Bu tavsiyeler üç uygulama dayanağını güçlendirmeyi amaçlıyor. <O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">a- [/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">HAZIRLAYICILAR<O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">b- [/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">DENETÇİLER <O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"> c- DÜZENLEYİCİLER <O:P></O:P>[/B]

  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">8. Kanuni ve kurumsal çerçevedeki gelişmelere uygun olarak finansal tabloların ve kanuni denetimin kalitesini arttırmak ve kamu güvenini artırmak amacı ile muhasebe ve denetim mesleğinin kapasitesini arttırma ihtiyacı bulunuyor. Yeni muhasebe ve denetim yükümlülüklerinin anlaşılması ve benimsenmesi hazırlayıcılar, denetçiler ve düzenleyiciler için uygun eğitim ve stajı gerektiriyor. Bu bağlamda mevcut muhasebecilerin kalitesini arttırmak ile gelecekteki muhasebecilerin kapasitesini sağlamak önemlidir.Bunun için:<O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">a- Meslek okulu ve akademik eğitim IFAC’ IN etik kuralları IFRS VE ISA’YA uygun çalışma materyallerinin gelişiminde daha fazla yardıma muhtaçtır.Belirlenen alanlarda eğitmenlerin ve müfredatı hazırlayanların eğitilmesi pratik iş tecrübesini de içererek yararlı olacaktır.<O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"> b- Meslek sınavı müfredatı taslak sekizinci hukuk direktifi ve IFAC’IN uluslar arası eğitim standartları IES yükümlülüklerine uygun olması gerekir.(TÜRMOB müfredatı geleneksel Türk vergi raporlama yükümlülüklerine dayanmaktadır.)<O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">c- Sürekli mesleki eğitim taslak sekizinci AB şirket hukuku direktifi ve IFAC IES 7 ‘YE uygun olmalı, denetçiler odası sürekli mesleki gelişim yükümlülükleri(CPD) geliştirmeli ve üyelerinin zorunlu(CPD) saatlerini tamamlanmasını kontrol etmelidir. <O:P></O:P>[/B]

  EROL ŞUMLU S.M.M.M.
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •