T.C.
ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
SOSYAL SİGORTALAR KURUMU BAŞKANLIĞI
SİGORTA İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
ANTALYA SİGORTA İL MÜDÜRLÜĞÜ
(PROVİZYON DESTEK BİRİMİ)
<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

SAYI : B.13.2.SSK.4.07.01.00-

KONU : Provizyon

MUHASEBECİLER ODA BAŞKANLIĞINA
ANTALYA

Bilindiği gibi, “ Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarına ait Sağlık Birimlerinin Sağlık Bakanlığına Devredilmesine Dair 06.01.2005 tarihli, 5283 sayılı Kanun “ 19.01.2005 tarihli, 25705 mükerrer sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.
20.02.2005 tarihinde yürürlüğe giren ve Sağlık Bakanlığı ile Sosyal Sigortalar Kurumu arasında imzalanan protokol gereği, 01.07.2005 tarihinde başlanılan Provizyon uygulamasında ortaya çıkabilecek aksaklıklarla ilgili yeni bir bilgisayar programı hazırlanmış olup, 01.09.2005 tarihinde işletime açılacaktır.
Sigortalının son bir yıl içinde 90 veya 120 günü çalışmakta olduğu gün-ay içinde dolmasına rağmen, işverence yasal süresi içinde beklenilen “Aylık Prim ve Hizmet Belgesi” verilmediği için sağlık kuruluşlarından ve eczanelerden 90 gün – 120 gün kontrolünden geçemeyerek provizyon alamadıkları sağlık hizmetlerinden faydalanmadıkları görülmektedir.
Sigortalının mağduriyetini önlemek açısından sağlık hizmetlerinden faydalanmak isteğinde bulunanlara, çalıştığı gün – ay içinde 90 gün – 120 günü dolanlar için işveren, henüz bildirmediği sigortalının gün ve kazanç bilgilerinin olduğu “Sigortalı Hesap Fişi” belgesini doldurarak ilgili SSK Sigorta İl Müdürlüğüne verecektir. Sigorta İl Müdürlüğü hesap fişi üzerindeki bilgiler doğrultusunda hizmet bilgilerinin girişini bilgisayara yapacak ve sigortalının sağlık hizmetlerinden yararlanması sağlanacaktır.
Konun aciliyetine binaen Başkanlığınıza bağlı tüm Muhasebecilere konun ulaştırılarak bilgisayara işlenmeyen son aylardaki çalışmaları ile 90 veya 120 günü dolduranlara vizite kağıdı ile birlikte sigortalı hesap fiş ininde tanzim edilerek gönderilmesi hususundaki yardımlarınıza bu günden teşekkür ederiz.

Turgut YILMAZKAYA Ahmet İNCEBACAK
Şef Sigorta İl Müdürü