AB’de otomobil, beyaz eşya ve tıraş sabununa ÖTV yok<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width=480>
<T>
<TR>
<TD =hurauthornameblack align=left colSpan=2>ŞükrüKIZILOT
AB’de otomobil, beyaz eşya ve tıraş sabununa ÖTV yok </TD></TR>
<TR>
<TD align=left>
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width=80 align=right border=0 valign="top">
<T>
<TR>
<TD align=right> </TD></TR>
<TR>
<TD =hurlinknormal align=right>skizilot@yaklasim.com </TD></TR>
<TR>
<TD></TD></TR></T></TABLE>
ÖTV diye adlandırılan ‘Özel Tüketim Vergisi’ ile yaklaşık üç yıldır tanışıyoruz. Bu vergi sonradan geldi ama bir geldi pir geldi...
Şu anda en çok vergi ÖTV’den toplanıyor. Türkiye’de toplanan her 100 YTL verginin, 33 YTL’si ÖTV’den toplanıyor. Bu gidişle daha da artacak.

Özellikle akaryakıt, alkollü içkiler, sigara ve otomobilde, satış bedelinin yarıdan fazlası ÖTV’den oluşuyor.

ÖTV’nin getiriliş amaçlarından biri de Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde uygulanıyor olması... Şimdi gelin bir de olayın pratiğine ve bazı gerçeklere bakalım.

TIRAŞ KÖPÜĞÜ KOMEDİSİ

ÖTV genellikle, lüks tüketim mallarına uygulanan bir vergi. Dönüp bakıyoruz, Türkiye’de erkeklerin tıraş olurken kullandıkları tıraş köpüğü ya da tıraş sabunu da ‘lüks tüketim malı’
sayılıp, ÖTV’ye tabi tutuluyor. Yaklaşık dört ay önce, tıraş köpüğünün ve tıraş sabununun ÖTV oranı, yüzde 300 artırıldı! (Bkz. 26 Nisan 2005 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 2005/8716 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı).

Açıkçası, bu olaya yani tıraş köpüğünün lüks tarifeye alınmasına ve yıllık enflasyon yüzde 8 iken, ÖTV’sine yüzde 300 zam yapılmasına yetkililer dahil, kimsenin aklı ermiş değil. Normal tıraş sabunu ‘lüks’ ise, bu ülkede birçok şeyin ‘süper lüks’ olması gerekir. Birileri köpürdeterek trilyonları götürürken, vatandaşın tıraş köpüğünün üstüne gitmek ve lüks tarifesinden vergi almak doğru değil.

Tıraş sabununun lüks sayılıp ÖTV’ye tabi tutulmasının ardından, vergi oranının yüzde 300 artırılması tam bir komedi!... Vergi yasaları değiştirilirken, tıraş sabununun ÖTV kapsamından yani IV sayılı listeden çıkarılması gerekir. Kaldı ki AB ülkelerinde,‘tıraş köpüğü’ ÖTV’ye tabi tutulmuyor.

BEYAZ EŞYA DA LÜKS

AB vergi sistemi ile ülkemiz vergi sistemi arasında uyumlaştırma gerekçesiyle ÖTV getirildi. Ancak dönüp bakıyoruz. AB ülkelerinde buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın gibi beyaz eşyalar ÖTV’ye tabi değil. Bizde ise, beyaz eşyalar öteden beri lüks kapsamında, ÖTV’ye tabi tutuluyor.

AB ülkelerinde; parfüm, güzellik, makyaj ve cilt bakım ürünleri, tıraş malzemeleri, ısıtıcılar ve kasetçalarlar, sofra ve mutfak eşyaları ÖTV’ye tabi tutulmuyor.
Bizde ise, bunların tamamı ÖTV’ye tabi!.. Aslında bu komediye de son vermek gerekiyor ama pratikte zor gözüküyor...

OTOMOBİLDEKİ ÇELİŞKİ

Dünyada, hem akaryakıt hem de otomobil üzerinden, en yüksek oranlı vergiyi alan ülkeyiz. Bu yönden de ‘özel bir dünya rekoru’
na sahibiz. Otomobilden alınan verginin ağırlıklı kısmı, ÖTV olarak alınıyor. ÖTV’nin oranı yüzde 37’den başlıyor ve yüzde 84’ü buluyor. Bu arada, bir başka ilginç uygulama da ‘ÖTV’deki verginin vergisi’ ile ilgili...

Örnekle açıklamak gerekirse; otomobilin fiyatı 100 birim, ÖTV’si de 84 birim ise, KDV otomobilin 100 birimlik fiyatından değil ÖTV dahil 184 birimlik tutar üzerinden hesaplanıyor. Yani verginin de vergisi alınıyor. 100 birimlik aracın KDV ve ÖTV’si 117 birim oluyor.

Hemen açıklayalım, AB ülkelerinde, (Hollanda’da alınan yüzde 7 ÖTV ile Belçika’daki sembolik ÖTV’yi saymazsak) otomobilden ÖTV alınması söz konusu değil. Bu da Türkiye-AB ülkeleri kıyaslamasında, ilginç bir tablo!..

ALKOLLÜ İÇKİ VE KOLA

AB ülkelerinde, alkollü içkiler ÖTV’ye tabi tutuluyor. Türkiye’de ise, alkollü içkilerin yanısıra, alkolsüz içki olan ‘kola’
da ÖTV’ye tabi tutuluyor. Bu da AB ile kıyaslamada, ayrı bir çelişki olarak göze çarpıyor.

Aslında liste uzayıp gidiyor ama şimdilik bu kadar yeter galiba...</TD></TR></T></TABLE>