Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ortaklar pay defteri

Üye
    Nereden
    Bursa
    herkese merhaba,
    firmaya ait ortaklar pay defteri kaybolmuş.herhangi bir sayfasının fotokopiside yoktur. Hisse devri yapılacaktır. bu durumda nasıl bir yok izlemeliyim. tşk.
    teyid etmekte fayda var.

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Merhaba sayın aaksu,

Yeni ortaklar pay defteri tasdik ettirin. Diğer kaybolan defter içinde kayıp ilanı verin ve dosyada saklayın.
    [b]İyi Çalışmalar Dilerim Saygılarımla,
    SMMM.Aykut COŞKUNMERİÇ
    aykutcoskunmeric@turmob.org.tr
    aykutcoskunmeric@hotmail.com[b]

Üye
    Nereden
    Bursa
    yeni defter tasdik ettim. eski bilgiler nereden yazacağız.
    teyid etmekte fayda var.

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa

Merhaba sayın aaksu,
    Eski bilgileri firmanın mizan kayıtlarında, kuruluş evraklarından yazabilirsiniz.
    [b]İyi Çalışmalar Dilerim Saygılarımla,
    SMMM.Aykut COŞKUNMERİÇ
    aykutcoskunmeric@turmob.org.tr
    aykutcoskunmeric@hotmail.com[b]

Üye
    Nereden
    Bursa
    tşk.
    teyid etmekte fayda var.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı aaksu Nickli Üyeden Alıntı
    yeni defter tasdik ettim. eski bilgiler nereden yazacağız.
    tasdik tarihinden önceki hiise durumunu yazmayın sadece bugünkü hisse yapısını gösteren kayıtla başlayın

Üye
    Nereden
    Bursa
    sayındumanlı, ödemeler kısmını boşmu bırakacağız.
    teyid etmekte fayda var.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı aaksu Nickli Üyeden Alıntı
    sayındumanlı, ödemeler kısmını boşmu bırakacağız.
    tasdik tarihinden sonraki ödemeleri yazarsınız öncekileri bana kalırsa yazmayın zaten bu defter TTK ye göre kullanılması gerekli bir defter ticaret mahkemesinde falan bir ihtilaf olupta defteriniz istenmediği müddetçe birsorun olacağını tahmin etmiyorum

Müdavim Üye

SONER ALTAŞ
    Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müfettişi
    PAY DEFTERİ NE İŞE YARAR

Bugün anonim şirketlere yönelik bir anket çalışması yapılsa, büyük olasılıkla, birçok anonim
    şirkette pay defterinin tutulmadığı ortaya çıkar. Hatta, kanımızca, bu şirketlerin yöneticilerinin
    büyük bir çoğunluğu, pay defterinin varlığından, sorulan sorular üzerine haberdar olacaktır.
    Oysa, anonim şirketlerde pay defteri tutulması yasal bir zorunluluk olduğu gibi, doğurduğu
    sonuçlar açısından da büyük öneme sahiptir.
    Bilindiği üzere, anonim şirketler, tüzel kişi tacir sayılmaktadırlar ve Türk Ticaret Kanunu'na
    göre, tüzel kişi tacirlerin yevmiye defteri, defteri kebir, envanter defteri ve karar defteri
    tutmaları gerekmektedir. Uygulamada da, genelde bu defterler bilinmekte ve tutulmaktadır.
    Ancak, TTK'nun 417nci maddesi, anonim şirketlere "pay defteri" tutma zorunluluğu da
    getirmektedir. Bu deftere, nama yazılı çıplak payların, nama yazılı hisse senetlerinin ve
    ilmühaberlerin sahiplerinin ad ve soyadları ile adresleri kaydedilir.
    Peki, bu defter neden önemlidir ve neden tutulmalıdır? Birinci neden, pay sahipliği sıfatının
    ispat edilmesine ilişkindir. TTK'ya göre, şirkete karşı, ancak pay defterinde kayıtlı bulunan
    kişiler pay sahibi (ortak) sıfatına sahiptir. İkinci neden, hisse senedi ve pay devirlerinin sonuç
    doğurmasına ilişkindir. TTK'ya göre, nama yazılı hisse senetlerinin devri, şirkete karşı ancak
    pay defterine kayıtla geçerlilik kazanmaktadır. Nitekim, bu uygulama, nama yazılı hisse
    senedi ve pay devirlerinin kontrol altına alınmasında da önemli bir işleve sahiptir. Şöyle ki,
    şirket ana sözleşmesinde açık bir düzenleme bulunması halinde, yönetim kurulu, ana
    sözleşmede gösterilen sebeplerden dolayı devri pay defterine kaydetmeyi reddedebilir. Yine,
    şirket ana sözleşmesinde açık bir hüküm var ise, yönetim kurulu, devrin pay defterine
    kaydedilmesi talebini sebepsiz olarak da red edebilir. Pay defterine kaydedilmemesi
    durumunda ise, devir keyfiyeti, şirkete karşı herhangi bir hüküm ifade etmez, yani sadece
    devreden ile devralan kişi arasında bir sonuç doğurur. Pay defteri, ayrıca, şirket genel
    kuruluna katılma ve oy hakkının belirlenmesinde de bir karine teşkil eder.
    Pay defterini tutma görevi, diğer yasal defterlerde olduğu üzere, şirket yönetim kuruluna aittir.
    Anılan defteri hiç ya da usulüne uygun şekilde tutmamanın herhangi bir cezaî yaptırımı
    olmasa da, ilgililerin hukuki sorumluluğunu doğurur.
    Bu nedenle, halihazırda pay defteri bulunmayan anonim şirketlerin yönetim kurullarının biran
    önce bir pay defteri edinmeleri ve usulüne uygun şekilde tutmaya özen göstermeleri
    menfaatlerine olacaktır. Bu defterin kullanmaya başlanmadan önce notere tasdik
    ettirilmesinde fayda vardır. Ayrıca, TTK gereği anonim şirketlerin, yeni hesap döneminde
    kullanacakları defterlere ilişkin bir beyannameyi, bu defterleri kullanmaya başlamadan önce,
    ticaret sicili memurluğuna vermeleri gerekmektedir. Dolayısıyla, pay defteri de, tutulmaya
    başlandıktan sonra, bu beyannamede gösterilmelidir. Aksi takdirde, bu defterler, şirket lehine

delil olma vasıflarını kaybederler.

Kıdemli Üye
    Nereden
    Antalya
    YENİ TASDİK EDİLEN DEFTERE ORTAKLARIN EN SON DURUMU PAY ORAN VE HİSSE TUTARLARINI YAZ NOTERDE DEVİR İŞLEMİ YAPILAN ORTAKLARA AİT BİLGİLERİDE YAZARAK TESCİLİ GERCEKLEŞTİREBİLİRSİNİZ
    Edited by: berk07