Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bir "Ek1" zede daha!

 1. #1
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610
  <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width=480>
  <T>
  <TR>
  <TD =hurauthornameblack align=left colSpan=2>

  ŞükrüKIZILOT
  Yatırım yapmanın dayanılmaz işkencesi </TD></TR>
  <TR>
  <TD align=left>
  <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width=80 align=right border=0 valign="top">
  <T>
  <TR>
  <TD align=right> </TD></TR>
  <TR>
  <TD =hurlinknormal align=right>skizilot@yaklasim.com </TD></TR>
  <TR>
  <TD></TD></TR></T></TABLE>
  YATIRIM yapan ve 693 sigortalı çalışanı bulunan, ismi bizde saklı bir girişimci, son zamanlarda üst üste yaşadığı olaylardan, o kadar bunalmış ki dayanamayıp ‘yatırım yapmanın dayanılmaz işkencesi’ başlığıyla, bir mail göndermiş.
  Bir yandan SSK, diğer yandan Maliye derken, ‘Fındık kabuğunu doldurmayan’ eksik işlemler nedeniyle, yatırım yaptığına yapacağına pişman olduğunu belirten girişimci, bakın neler anlatıyor.

  75 KİŞİYİ İŞE ALMANIN CEZASI

  ‘Haziran ayında, her ayın 15’inde bağlı bulunduğumuz Bölge Müdürlüğü’ne ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na posta ile göndermemiz gereken işe aldığımız personelle ile ilgili bildirgeyi, 16’sında postaya vermişiz.

  Bildirgede 75 kişi bulunduğu için, bir günlük geç bildirimden dolayı, (asgari ücret x 75) toplam 33 bin YTL (33 milyar TL) ceza geldi.

  Bugüne kadar, tüm personelin zamanında sigorta girişlerini yapan ve Devlete bir kuruş vergi, KDV, SSK borcu olmayan şirketimiz, bence büyük bir haksızlığa uğramıştır.

  Vergi toplamayadığından şikayet eden, SSK açığından yakınan Devlet, bu politikalar ile bizim gibi dürüst İşverenleri ‘lanet olsun’
  noktasına getirmek veya bizlere ‘Siz doğru yapıyorsunuz ben sizin böyle saçma sapan şeylerden hata yapmanızı bekliyorum, sonra da ne koparırsam kardır’ mı demek istemektedir?

  Böyle küçük bir hatanın uyarısı, düzeltmesi olmaz mı? Hata ise hata yapılmıştır. Uyarı cezası verilir. Tekrarında 10 katı alınır. Ama ben herkesi SSK’lı yapmışım, primlerini kuruşuna kadar zamanında ödemişim, ancak işe başlama bildirgesi postaya 1 gün geç verildi diye böyle bir ceza kesilmesine aklım ermiyor.

  SAVCILIK VE HAPİS

  Bu hatadan zarar gören ne SSK’dır ne de sigortalı personelimdir. Çünkü SSK primini zamanında almış, personelim de ne gün kayıp etmiş ne de primi azalmıştır.

  Ceza kadar ağırıma giden, hayatımda gitmediğim Savcılığa çağrılmam, ifademin alınması, ödememem durumunda hapis cezası ve sabıka kaydına kadar gidecek bir suç duyurusunun tarafıma tebliğ edilmesidir.
  Sanki cinayet işledik. Bu ülkede, 100 işçiden 52’si kaçak çalıştırılıyor. Biz, kaçak işçi çalıştırma yerine sigortalı işçi çalıştırıyoruz. Buyrun, başımıza gelene bakın, neredeyse hapse gireceğiz!..’

  HAVUZ KENARINDAKİ LEVHA

  Maili okumaya devam ediyoruz. Kayıtdışı hiçbir işlemi olmadığı ve kurallara uyduğu için Maliye’nin denetimleri ile ilgili bir sorunu bulunmadığını hatta olumlu bulduğunu belirtiyor. Ancak, denetim yapanların ormanı görmeyip, ağaçlarla uğraşılmasından şikayetçi.
  Devamını kendisinden dinleyelim.

  ‘Otellerimizden birine 15 gün önce maliyeciler denetime geldiler. Bunda bir sorun yok.

  Herşey tamam. Fiş, fatura, kredi kartı slipleri, resmi adisyonlar, yazar kasa ruhsatları, müşteri konaklama listeleri, resepsiyondaki vergi levhası, katlardaki vergi levhaları vb. herşey tamam. Bula bula, ne buldular biliyor musunuz? Havuzun yanındaki barda asılı vergi levhası uçmuş. Niye asılı değilmiş. Kes cezayı. Oysa aynı levhadan, otelin her yerinde asılı. Bu levhaların hepsi de birbirinin aynı.

  Amaç üzüm mü yemek yoksa bağı yakıp bağcıyı da boğmak mı? Devletin bence buna karar vermesi lazım.

  Bu zihniyet ile Devlet yakında vergi toplayacak mükellefi de bulamayacak. Çünkü biz artık şirket olarak yeni yapacağımız yatırımları tekrar gözden geçirmeye başladık. ‘Niye bu kadar insan çalıştıralım da, bu risklere girelim’ diye düşünüyoruz. Biz aferin beklerken, yapılan muamele çok ağır gelmektedir. Yabancı ortalıklı bir şirketiz, bunları yurtdışına anlatamıyoruz, çünkü anlamıyorlar. Hayal bile edemiyorlar. Biz bu kafa ile daha çok yabancı sermaye bekleriz.’

  Ne dersiniz, ekleyecek fazla bir şey yok galiba!..</TD></TR></T></TABLE>
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 2. #2
  Ziyaretci
  Ek-1 Zede arkadaşım ayın on altısında postaneleri gezip ayın on beşi tarihi ile bir boş yer bulup on beşi ile posta atamamış mı... Bu İstanbul dışında ve İstanbulda olağan birşey unutulan beyanname veya süreli evrak ertesi gün dünkü tarih itibari ile atılabiliyor... Türkiyede yaşanıyorsa bu yollara başvurmak gayet doğal diye düşünüyorum...

 3. #3
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  03.Eylül.2005
  Nereden
  İSTANBUL
  Mesajlar
  323


  merhabalar hepinize.


  pilatin arkadaşımız doğru söylüyor. postanelerde geçen güne ait posta iadeli taahhütler gönderilip üzerineönceki günü tarihi konuluyor. bu devlette namusu ile iş yapanın cezadan kurtuluşu olmaz keşke göndermeden önce postanelere sorup gönderseydi.

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  09.Ağustos.2005
  Nereden
  Türkiye
  Mesajlar
  3


  Sayın Şükrü Kızılot'un


  "YAPTIRIM İŞKENCESİ" makalesinde yazılanlar işverenlerin ve biz meslek mensuplarının son günlerde yaşamakta olduğu eziyetlerdir.Tabii yaşamayan bilemez,diye bir söz vardır ya işte o sözü burada çok daha iyi anlayabiliyorum.Yaşanmakta olanları bu kadarı hafife almanıza gerçekten çok üzüldüm.Bunu özellikle belirtmek isterim.


  ek 1 ve ek 2 nedeniyle yaşanan o kadar olay fark ki işverenler adeta "işçi çalıştırmanın işkencesini " yaşarken sizler bu konu hakkında bu kadar duyarsız kalabiliyorsunuz.


  Emine Hayırsever
  E HAYIRSEVER

 5. #5
  Üye
  Üyelik tarihi
  16.Temmuz.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  58
  [img]smileys/smiley19.gif[/img]
  ŞK

 6. #6
  Üye
  Üyelik tarihi
  07.Eylül.2005
  Nereden
  Turkiye
  Mesajlar
  40


  EK1 VE EK2 FORMLARINI GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE GÖNDERECEĞİMİZ YERİNE BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİNE VEYA İNDERNET ARACILIĞLA GÖNDEREMEZMİYİZ VE BU KONUDA TURMOB BAKANLIKLA ÇALIŞMA YAPAMAZ MI?Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •