Sayfa 3 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci 12345 SonuncuSonuncu
Toplam 43 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 331 ve 131 HESAPLARA KDV GELİYOR!

Üye
    Nereden
    Turkey
    Yazımı sildim.Edited by: MUAMMER SOKOLLU

Müdavim Üye
    EMMİ ÇOK İYİ KONUŞTUN GÜZEL KONUŞTUN DOĞRU KONUŞTUN İYİ DE EMMİ SEN NE DEDİN ŞİMDİ

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana
    131 hs tamamda ben ortaga fatura kesıyorum bu tamam bunu zaten bız uyguluyoruz pekı ortak şirkete para vermıs ıse .. bana nasıl ft.kesecekkı kdv olucak bunu anıyamadım
    tarkan1138

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM*Ofis KONYA
    "BORÇ PARAYA KDV GELİYOR

Ticari işlemler gereği yapılan borç verme işlemleri, finansman hizmeti kapsamında KDV’ye tabi tutulacak.
    Buna göre bir şirketin başka şirkete ya da ortağına veya gerçek kişilere verdiği borç paralar, yüzde 18 KDV’ye tabi olacak. Ayrıca Banka Sigorta Muameleleri Vergisine (BSMV) tabi olmayacak.
    Ödünç para verme işlemi ana faaliyet konusu olanlarda ise KDV yerine BSMV uygulanacak."

Burada benim anladığım, Şirket başka Şirketlere ya da Ortağına para veriyorsa veya gerçek kişilere verdiği paralarda KDV var. Ortakların Şirkete verdiği 331 Hs ta olmaması lazım. Üstadlardan paylaşmalarını bekliyorum.
    <font color=Black><font face=\"Times New Roman, Times, serif\">Halk içinde Mu\'teber Bir Nesne Yok Devlet Gibi, Olmaya Devlet Cihanda Bir Nefes Sıhhat Gibi. KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN</font></font>

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey
    Sayın Yavuz Merhaba,
    Sayın Şükrü Kızılot, makalesinde sanırım tek yönlü bir örnek ile konuyu anlatmak istemiş. Ancak taslaktaki "ticari icaplar gereği borç para verenler" kelimesinden iki yönlü düşünmek gerektiğini düşünüyorum.
    Saygılarımla,
    Edited by: Mustafa Gülşen

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM*Ofis KONYA
    Sayın Mustafa Gülşen Üstadım, Teşekkür eder, Saygılar Sunarım.
    <font color=Black><font face=\"Times New Roman, Times, serif\">Halk içinde Mu\'teber Bir Nesne Yok Devlet Gibi, Olmaya Devlet Cihanda Bir Nefes Sıhhat Gibi. KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN</font></font>

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın yavuz tabi ben burda eğer kanun maddesi bu şekilde yasalaşırsa zaten var olan ama yazılı kanun maddesi olarak gösterilmemiş olan bir durumun yazılı ve kanun maddesi haline getirilmiş olan durumdur bu yeni durum derim,çünkü zaten 131 hesaba şirketin ortaklarına verdiği borç paraya faiz hesaplanması zorunlu idi KVK.13.madde kapsamında örtülü kazanç kapsamında ve bu faizede fatura kesilmesi ve KDV hesaplanması gerekiyordu çünkü ticari kazanç olduğundan KDVK.1/1 kapsamında,ve gene 331 ortaklardan alınan borçlardan ve eğer bu ortaklar bağlı ortaklık ve iştirakler olan ortaklıklar veya şahıs olan ama verdiği bu borç şahsi mükellefiyeti olan firmadan verildi ise burda her 3 haldede gene KDVK.1/1 kısmı olduğundan gene fatura ve KDV vardı ve işte bu olan ve olması gereken ve idareninde istediği bu noktalar kanun maddesi ile kesinleşmiş oluyor ve bu saydığım dışında kanun maddesi ortağın şahsi servetinden verdiği borca bir şey getirmiyor ve zaten olmaz ve kanunide olmaz çünkü bu şekilde olan bir borç verme şahıs ortak için MSİ.dı olduğundan bundada KDV olmaz ve ancak mükellef bunu GV.beyanı ile beyan eder veya edilmez yani ticari kazanç olmadığından KDVK.1/1 kısmına ve diğer kısımlara girmez,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM*Ofis KONYA
    Alıntı hadisat Nickli Üyeden Alıntı
    Bu saydığım dışında kanun maddesi ortağın şahsi servetinden verdiği borca bir şey getirmiyor ve zaten olmaz ve kanunide olmaz çünkü bu şekilde olan bir borç verme şahıs ortak için MSİ.dı olduğundan bundada KDV olmaz ve ancak mükellef bunu GV.beyanı ile beyan eder veya edilmez yani ticari kazanç olmadığından KDVK.1/1 kısmına ve diğer kısımlara girmez,kolay gelsin.
    Sayın Hadisat Üstadım, Verdiğiniz bilgilere göre Şahsi servetinden verdiği borca Ticari olmadığı için bir şey getirmiyor, diye anlıyorum. Bu duruma göre ancak Vergisel boyutu olmaz dediğinizi anladım. Vergi yasalaştıktan sonra tam olarak bir açıklama getirilecek heralde. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Saygılar sunarım.

Ziyaretci
    Alıntı Mustafa Gülşen Nickli Üyeden Alıntı
    Sayın Yavuz Merhaba,
    Sayın Şükrü Kızılot, makalesinde sanırım tek yönlü bir örnek ile konuyu anlatmak istemiş. Ancak taslaktaki "ticari icaplar gereği borç para verenler" kelimesinden iki yönlü düşünmek gerektiğini düşünüyorum.
    Saygılarımla,
    Ben buradan ticaretle uğraşan kişi ve şirketleri algılıyorum. şirket ortağı ticari mükellef değildir. eğer şahsi olarak bir ticari faaliyeti de yoksa şirkete vermiş olduğu borç paradan dolayı (331 e yazılan tutar)kanun kapmamına girmez. Yani KDV uygulanmaz. Benim düşüncem bu yöndedir. Saygılarımla.

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey
    Değerli Arkadaşlar Merhaba,<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><O:P></O:P>
    Sizden farklı düşündüğümbir konu var. Şirket ortağının "şahsi servetinden verdiği borç" kavramında, paranın kaynağı bence önemli değil. Önemli olan, bu paranın ticaret içindekullanılıp kullanmadığıdır diye düşünüyorum. Şirkete verilen para ticaret için kullanılacaktır. (Bu arada para verenin şirket ortağı olup olmaması da önemli değildir). Maddenin gerekçesinde "Ticari icaplar gereği" demesindeki amaçta bence buydu.Sanırım KDV kanununun 1. maddesine de bir madde eklenecektir. Tabi genel kuruldan geçerse... <O:P></O:P>
    <O:P></O:P>
    Şirket Ortağının veya bir gerçek kişinin vergi mükellefiyet tescili olmaması, vergi tabi her hangi bir kazancın vergilendirilmesine engel değildir. Yasada belirtmediği sürece ( örneğin mesken kira gelirleri gibi) kazanç vergilendirilecektir. Eğer bu yasalaşırsa vergi mükellefi olmayanlar için KDV2 beyanı ile sorunu çözeceklerdir.<O:P></O:P>
    Sizlere daha başka bir konudan bahsetmek isterim. Türk Ceza Kanunun 241.maddesi şöyle;<O:P></O:P>
    MADDE 241. - (1) Kazanç elde etmek amacıyla başkasına ödünç para veren kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. <O:P></O:P>
    Denetim elemanı, inceleme sonucunda bu ödünç verme işlemini kazanç olarak raporuna eklemesi durumunda, ayrıca savcılığa suç duyurusunda bulunması da gerekecektir. Buda başka bir sıkıntı…<O:P></O:P>
    Saygılarımla,<O:P></O:P>