Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Fatura istiyorsanız bir de KDV ödeyeceksi

  1. #1
    Yönetici
    Üyelik tarihi
    03.Şubat.2004
    Nereden
    Antalya, Turkey
    Mesajlar
    4,608


    Fatura istiyorsanız bir de KDV ödeyeceksiniz.



    <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width=630>
    <T>
    <TR>
    <TD colSpan=2 height=20></TD></TR>
    <TR>
    <TD vAlign=top width=630>
    <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width=80 align=right>
    <T>
    <TR>
    <TD align=right> </TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle> e-posta </TD></TR></T></TABLE>Fatura istiyorsanız bir de KDV ödeyeceksiniz
    HERHALDE bu söz çoğunuzun yabancısı değil. Aslında böyle bir olay yok ama fatura vermemek ve vergi kaçırmak için geçerli bir taktik. Belki inanmayacaksınız, bana bile diyenler oldu.
    Geçen hafta bir yakınımı doktora götürdüm. Doktor ‘Muayene bedelini sekretere ödeyeceksiniz’ dedi. Çıkışta, sekretere sordum; ‘Borcumuz ne kadar?’ Yanıt ilginçti;

    - Makbuz istiyor musunuz?

    - Niçin sordunuz?

    - İstiyorsanız, bir de KDV ödeyeceksiniz. Yoksa 40 YTL ödemeniz yeterli.

    - Hanımefendi, bakın duvarda ‘Fiyatlarımıza KDV Dahildir’ diye levhanız var.

    Bunu söyleyince levhaya baktı ve sustu.

    Bir başka yakınım ev kiralayacaktı. Emlakçı, bir aylık kira bedeli kadar komisyon alıyormuş. Sıra ödemeye geldi;

    - Fatura istiyor musunuz? Eğer istiyorsanız yüzde 18’de KDV ödeyeceksiniz.

    - Bak arkadaş, arkandaki levhada ‘Fiyatlarımıza KDV Dahildir’ yazıyor.

    Bunu söyleyince o da sustu.

    KDV İÇİNDE Mİ DIŞINDA MI?

    Çocuğu kursa kayıt ettireceksiniz, soruyorlar; ‘Fatura istiyor musunuz? İstiyorsanız ayrıca KDV ödeyeceksiniz’. Eşya taşıttırıyorsanız, halı ya da mobilya alıyorsanız, tamirat yaptırıyorsanız, herhangi bir hizmet bedeli ödüyorsanız, fatura ve fiş istediğinizde hep aynı yanıt; ‘yüzde şu kadar KDV ödeyeceksiniz’.

    Çok kişi, KDV’yi duyunca, fatura ve fiş istemekten vazgeçiyor. ‘İşin doğrusu ne?’ diye merak edenler için açıklayalım; yok efendim, böyle bir şey!.. Tüketiciye yani vatandaşa yapılan satış ve hizmetlerde, mal ya da hizmet bedeline KDV’de dahil. KDV, ayrıca fiyata eklenmez. Bunu biz demiyoruz, KDV Yasası’nın 34/2 ve 57. maddelerine dayanarak yayınlanan, Maliye Bakanlığı’nın 22 ve 24 Seri No.lu KDV Genel Tebliğleri ile 2005/2 sayılı KDV sirkülerinde belirtiliyor. Ayrıca, her mağazanın vitrininde, işyerlerinin görünen yerlerinde ‘Fiyatlarımıza KDV Dahildir’ yazan en az 20 x 30 cm ebadında levhanın asılması gerekiyor. Asılmazsa, 118 YTL ‘özel usulsüzlük cezası’ var (VUK Md. 353/4).

    ÖZEL OKULLAR

    Bugünlerde kreş, anaokulu, özel okullar ve vakıf üniversitelerine, kayıt dönemi başladı. Bunların, fiyatlarını belirlerken ‘KDV dahil’
    olarak belirlemeleri gerekiyor. Bu nedenle, fatura düzenlerken, faturada ayrıca KDV göstermeleri mümkün değil. Faturayı ‘KDV dahildir’ şeklinde düzenlemeleri gerekiyor (Bkz. 24.5.1986 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 22 No.lu KDV Tebliği). Ayrıca ‘Fiyatlarımıza KDV Dahildir’ yazılı levhayı da öğrenci ve velilerin rahatça görebileceği bir yere asmaları gerekiyor (Bu konuda geniş bilgi ve ayrıntılı açıklama için ayrıca Bkz. Abdullah Tolu, ‘Özel Okul ve Dersanelerin Ayrıca KDV İsteyemeyecekleri’, Yaklaşım Dergisi, Ağustos 2005).

    KDV’nin, faturada ayrıca gösterilmesi, vergi mükellefi olanların, işletmeleri için mal veya hizmet satın almaları durumunda sözkonusu (Bkz. 22.11.1986 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 24 No.lu KDV Tebliği’nin H bölümü). Tebliğde, mükellef olmayanlara, ‘KDV dahil’ fatura düzenleneceği de açık olarak belirtiliyor. Mükellef olmayan kişilerin, ‘istemeleri halinde KDV’nin ayrıca gösterilmesinin mecburi olduğu ya da gösterilebileceği’ yönünde tebliğde bir hüküm yok. Ancak, fatura ‘KDV dahil’ olarak düzenlendikten sonra, faturanın uygun bir yerinde (örneğin Digitürk faturalarında olduğu gibi) ‘ödediğiniz paranın ..... TL’si KDV’dir ya da şu vergilerdir’ diye bir açıklama yapılabilir. Buna engel bir durum yok.

    Sonuç olarak belirtmek gerekirse, özel okulların, fatura düzenlerken ayrıca KDV göstermeleri ve KDV tahsil etmeleri mümkün değil. ‘KDV dahil’ olarak, fatura düzenlemeleri gerekiyor.

    Velilerin, bu konuda dikkatli olmalarında yarar var... </TD></TR></T></TABLE>
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

  2. #2
    Yeni Üye
    Üyelik tarihi
    29.Ağustos.2005
    Nereden
    Turkiye
    Mesajlar
    1
    Elbette öncelikle kişiler ve zamanla bütün toplum vergilerin işleyişi hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar ki haklarını kullanmayı öğrensinler.Fatura ve fiş almamanın onlara parasal açıdan bir anlık yararı olabileceğini düşünebilirler ama olayı bütün boyutları ile incelediklerinde bunların sadece bir göz boyamaca olduğunu herkes farkına varacaktır.Kayıt dışı ekonominin en kısa zamanda engellenerek,hem bireylerin hemde bu belgeleri düzenleyip verme mecburiyeti bulunan kişilerin daha duyarlı davranması temennisiyle.
    ÖZLEM AKBAŞ

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •