Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Müşteri Transferinde Uygulama Sorunları

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey
    Değerli Meslektaşlarım,
    Yıl sonu olması nedeniyle bazı müşteriler meslektaşlar arasında transfer olmaktadır.

Bir müşterimiz, 2007 yılı için başka bir meslektaş ile 15 ocak 2007 tarihinde anlaşma sağlamış. Biz bundan habersiz, müşterinin muhasebe hizmeti dışında fikir alış verişi vs. hismetlerini ayağına giderek bu tarihe kadar vermeye deva ettik. (Kayıtlar bünyesinde tutulmaktadır) Derken meslektaş bizi arayarak müşterimiz ile anlaşma yaptığını söyler.
    Budurum beniüzmüştür;

1-Müşteri(Ltd.Şti) 2007 yılı için başka bir meslek mensubu ile anlaşmış ancak bir süre daha bizden faydalanmayadevam etmek için bu durumu bize bildirmemiştir.

2-Meslektaş(sözüm ona arkadaşımız) müşteri ile anlaşma sağlamadan önce bizi aramamıştır.Kendisine müşterinin borcu olduğunu, borcunu ödemeden başka bir meslektaşın bu defteri takip etmemesi gerektiğini hatırlattım. Oda bunun yargıda geçerli olmadığını tutabileceğini söyledi.Sonradan bizi arayarak özür dilemiştir. (Bu özrün ne kıymeti var sa. Neyse.)

Müşterinin bize 2006 yılından ödemediği 4-5 aylık bakiyesi bulunmaktadır.Çeşitli bahaneler ile atlatmaya devam etmektedir.

Burada uygulama konusunda istişare ettiğimiz meslektaşlardan farklı uygulamalar duyuyoruz. Bu nedenle konuyu buraya açma ihtiyacı hissettim.

-Meslek mensubu, müşterinin bakiyesi olsada bu defteri tutmaya devam edebilir mi?
    -Meslek mensubu, diğer meslek mensubunu aramadan görüşmedenmüşteri ile anlaşma yapabilir mi?
    -Müşterinin bu tutumu doğrumudur?
    -2006/10-11-12 dönem geçici vergi ve kurumlar vergisi beyanlarını, müşterinin bize olan bakiyesi nedeniyle vermeyi düşünmüyoruz.Bununla ilgili müşteriye tebligat göndermek zorundamıyız?
    -Yeni meslek mensubunun sözleşmesini istememiz mümkün müdür?

Edited by: Mustafa Gülşen
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Geç saatte yazmam nedeniyle, konuyu tekrar yenilyorum.
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Ziyaretci

Sayın üstadım ; maalesef butür konular heryerde olmaktadır. Daha öncede tartışıldığı gibi esas problem biz meslek mensuplarında diye düşünüyorum. O defteri almak için ne gerekiyorsa yapıyorlar. Konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum.Çünkü söylenecek çok şey var. Sorularınıza gelince

bence tutmaması lazım. Meslek mensubuyla görüşmeden mükellefin durumunu öğrenmeden ne nedir bilmeden kesin noktayı koymaması lazım bence..

Müşterinin durumu kişiliği yaptığı bu davranıştan dolayı belli zaten.

Beyanname işine gelince bende olsam bu saatten sonra (saygısızlıktan ) vermem telefon ederek kendisine bakiyeyi ve ilgili beyannameleri vemeslek mensubuna evrakları teslim edemeyeciğimi ifade ederdim..Bence çok üzücü bi olay. Ama içimiz karışık.. neyse

Herkese kolay gelsin.. Birsürü işin içinde birde böyle olaylar olması insanı çok üzüyoo...Edited by: batu

Kıdemli Üye
    Nereden
    Tekirdağ

Sayın, Mustafa Gülşen

Bende olsam hesabımı kapatmadan beynname ve evraklarını teslim etmem. Bu konuda size katılıyorum.

Ancak şunu söylemek istiyorum, bu tür mükelleflerin arkasından üzülmeye değmez. Bu saatten sonra kalsada bir esprisi olmaz. Alan meslek mensubuda hayırını görmeyecek bundan eminim. Böyle meslek mensupları oldukçada bu mükellefler bir kaç ay orda bir kaç ay başkasında işlerini yaptırırlar bizde burada tartışır dururz emeğimizin hakkını alabiliyormuyuz diye.

Sözleşmesini issteyemezsinizdiye düşünüyorum fakat devir belgesi düzenleyip yeni sözleşme yapacağı meslek mensubuna imzalatarak ilgili odaya bildirirsiniz diye düşünüyorum.

kolaygelsin, iyi çalışmalar. Ahmet Yapan

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Konuya ilişkin çeşitli yönetmeliklerdeki hükümleri ulaşabildiğim kadarıyla aşağıya kopyaladım.</PRE>İptal edildiği söylenen hüküm, MMK'nın tamamı değil, kırmızı olarak belirttiğim bölüm. Diğer hükümler geçerli..</PRE>Eğer, tahsilat yapılmadığı halde müşteriye KDV kaygılarıyla makbuz kesildiyse, yandı gülüm keten helva.. </PRE>Yok kesilmediyse, ödenmeyen ücretler için heöen bir ödeme emri çıkartılabilir..</PRE>Öte yandan, eğer sözleşmede zaman zaman sözünü ettiğim uzatma hükmü varsa, saten sözleşme 2007 yılı sonuna kadar uzamış demektir, yıl sonuna kadar olan ücret tutarı için de ödeme emri gönderilebilir.</PRE></PRE></PRE>HAKSIZ REKABET YASAĞI<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><?:NAMESPACE PREFIX = O /><O:P></O:P></PRE>MADDE 14- Bir meslek mensubu, mesleki dayanışma ve sorumluluk bilinci ile, diğer bir meslek mensubunun iş yaptığı bir kişi veya kuruma, aynı işi yapmak üzere girişimde bulunamaz.<O:P></O:P></PRE><O:P></O:P></PRE>Ücret düşürmeye yönelik önerilerde ve personel sağlanması gibi konularda meslek mensupları birbirlerine zarar verecek davranışlarda ve girişimlerde bulunamazlar.<O:P></O:P></PRE><O:P></O:P></PRE>
    Bir müşteri, muhasebe ve müşavirlik işlerini yapan bir meslek mensubu bulunmasına rağmen bir başka meslek mensubundan hizmet isterse, meslek mensubu diğer meslek mensubu ile ilişki kurmalıdır.
    <O:P></O:P>
    <O:P></O:P>DEFTER TUTMA VE FİNANSAL TABLOLARI HAZIRLAMA<O:P></O:P></PRE>MADDE 5- Defter tutma ve bu defterlere göre finansal tabloları hazırlama işleri yalnız Serbest Muhasebeciler ile Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler tarafından yapılır.<O:P></O:P></PRE><O:P></O:P></PRE>Yeminli Mali Müşavirler mesleki hizmet verdikleri firmalara finansal tabloların hazırlanması sırasında danışma hizmeti vererek yönlendirirler. Ancak finansal tabloların hazırlanmasında muhasebe defterleri tutmaları yasaklandığından Yeminli Mali Müşavirlerin doğrudan doğruya sorumluluk yüklenmeleri mümkün değildir.<O:P></O:P></PRE><O:P></O:P></PRE>YMM'ler, muhasebe işlerini ruhsatlı SM ve SMMM'lere yaptırmayan işletmelerin işlerini yapamazlar.<O:P></O:P></PRE>YMM'ler düzenledikleri raporlarda muhasebe işlerini yapan SM ve SMMM'leri belirtirler.<O:P></O:P></PRE>
    <O:P></O:P>
    <O:P></O:P>ÜCRETLER<O:P></O:P></PRE>MADDE 11- Ruhsatlı meslek mensupları yaptıkları işleri, Oda ve Birlik tarafından saptanmış ve ilan edilmiş ücretlerin altında yapamazlar. <O:P></O:P></PRE><O:P></O:P></PRE>

Başka bir meslek mensubu, asgari ücretin üstünde yapılan işlere haklı bir gerekçe göstermeksizin daha düşük ücretle yapmak üzere talip olamaz.Edited by: Mustafa Gülşen
    Saygılarımla
    SMMM Nusret KURDOĞLU

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Yukarıdaki yazı neden dışarılara (sağ tarafa) taştı, anlayamadım.
    Saygılarımla
    SMMM Nusret KURDOĞLU

Müdavim Üye
    Nereden
    Karaman
    Sayın Mustafa Gülşen,<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

Bu yönetmeliğin ilgili maddesini de dikkatealınız.

<B style="mso-bidi-font-weight: normal">[/B]
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Serbest Muhasebeci, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir Ücretlerinin Esasları Hakkında Yönetmelik[/B]
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">[/I][/B]
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Ücretin Ödenmemesi
    Madde 22[/B] - Yazılı sözleşmedeki ödeme esaslarına uyulmazsa, meslek mensubu işe başlamaz ya da başlanmış işi sürdürmez. Bu durumda, sorumluluk iş sahibine aittir.
    Ücreti ödemeyen iş sahipleri Geçici Kurul’a bildirilir ve bunlar borcunu ödemedikçe, diğer meslek mensuplarının bu kişilerin işlerini yapması önlenir.
    Geçici Kurul, bu durumda olanları derhal odalara ve Bakanlığa bildirir ve meslek mensuplarının haberdar edilmelerini sağlar. Odaların bildirmesine rağmen, bu türden kişilerin işlerini yapan meslek mensupları hakkında disiplin cezası uygulanır.
    AHMET AKCA
    SMMM

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Konuyakatkılarınızdan dolayı teşekkür ederim.
    ------------------

Ziyaretci
    günaydın sayın meslektaşlarım

Dün yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum. Merkezi bulunduğum yerde olan ama muhasebesi başka bir yerde tutulan bir ltd.şti. geldi. Beyannamelerin zamanında vergi dairesine ulaşmamaması sebebiyle 2006 yılında ceza yedikleri için diğer meslek mensubu ile görüşüp bu sene muhasebelerini merkezlerindeki meslek mesnsuplaarından biriyle anlaşarak burada yaptırmak istediklerini söylediler. konu özetle bu şekilde. değinmek istediğim başka bir meslek mensubu arkadaş 75,00 liraya tutarım demiş. Ama asgari ücret tarifesinde bu işin bedeli 140,00 lira. Ben 140.00 ın altında bu işi yapamayacağımı, yapan arkadaşında bunun altında fiyat veremeyeceğini söyledim. Yüksek bir olasılıkla benimle anlaşmayacaklar. Ama önemli değil. Ben işimde taviz vermem bazen müşteri kaybediyorum, çünkü daima o arkadaş benden az fiyat vermekte.Ama yine söylüyorumönemli değil. Çünkü ben işimi hakkıyla yapıyorum. Burası küçük bir ilçe olduğundan o arkadaşa haddini bildirebilme olanağım yok. Ama o 75 lira fiyat veren arkadaşa da haddinin bildirilmesini isterdim. Kusura bakmayın ağır bir cümle oldu son yazdığım.

Müdavim Üye
    Nereden
    Karaman
    Alıntı tunayu Nickli Üyeden Alıntı
    günaydın sayın meslektaşlarım

.....Çünkü ben işimi hakkıyla yapıyorum. Burası küçük bir ilçe olduğundan o arkadaşa haddini bildirebilme olanağım yok. Ama o 75 lira fiyat veren arkadaşa da haddinin bildirilmesini isterdim. Kusura bakmayın ağır bir cümle oldu son yazdığım.

Sayın tunayu,

Meslek yönetmeliklerimizden bir tanesider ki;

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden:
    Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci <?:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-comffice:smarttags" /><st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n">Mali</st1:country-regi&#111;n> Müşavirlik ve Yeminli <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1lace w:st="&#111;n">Mali</st1lace></st1:country-regi&#111;n> Müşavirlik Kanunu <?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

Disiplin Yönetmeliği
    Disiplin Kovuşturması

Genel Hükümler

Madde 14 — Meslek onuruna veya mesleki standartlara aykırı eylem ve davranışlarda bulunanlarla, görevlerini yapmayan veya kusurlu olarak yapan veyahut görevinin gerektirdiği güveni sarsıcı hareketlerde bulunan meslek mensupları hakkında; muhasebe ve müşavirlik hizmetlerinin gereği gibi yürütülmesi amacı ile durumun niteliğine ve ağırlık derecesine göre kanunda yazılı disiplin cezaları uygulanır.

Soruşturma

Madde 15 — Meslek mensupları hakkında soruşturma:

a) İlgilinin ihbar ve şikayeti,

b) İlgili oda kurullarından herhangi birinin isteği,

c) Birlik Kurullarından herhangi birinin isteği,

d) Sorumlu görülen oda veya birlik kurul başkan ve üyeleri hakkında; ilgili oda veya Birlik Genel Kurulunun kararı,

üzerine yapılır.<BR style="mso-special-character: line-break">...
    Soruşturma Yapılması

Madde 19 — Şikayet veya ihbar veyahut istek konusu olan hususlar; ilgili oda yönetim kurulunun; üyeleri arasından görevlendireceği bir veya birkaç kişi tarafından incelenir.

Bu üye veya üyeler kanıtları toplar, ihbar veya şikayette bulunanları ve hakkında ihbar veya şikayet yapılan meslek mensubunu dinlemek üzere, süre belirler ve bu sürenin ilgililere duyurulmasını sağlar.

Görevli üye bu süre dolana kadar veya sürenin dolmasından sonra da gerekli göreceği kimselerin ifadelerini alabilir, gerekli gördüğü defter ve belgeleri inceleyebilir.

Görevli üye veya üyeler yaptığı incelemeler sonucunda düzenleyeceği raporu; oda yönetim kuruluna verir.

Oda yönetim kurulu; soruşturma raporunu eksik görürse, raporu düzenleyen üyeyi veya başka üyeleri eksikliği tamamlattırmak üzere görevlendirebilir. Tamamlanan soruşturma raporu yönetim kurulunca uygun görülmesi halinde disiplin kuruluna gönderilir.

Ancak, yönetim kurulu bu madde gereğince yapmış olduğu soruşturma ve kovuşturmayı ihbar, şikayet veya istek tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde sonuçlandırır.

Genel kurulların istediği soruşturmaları ilgili disiplin kurulu yapar.
    <BR style="mso-special-character: line-break"><BR style="mso-special-character: line-break">

<BR style="mso-special-character: line-break">
    AHMET AKCA
    SMMM