Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İşletme Defterinde İnşaat Soruları

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

E-posta adresime gelen bir soruyu buraya taşımakta istiyorum. Beraberce yanıtlamak faydalı olacak.

--------------Alıntı------------

Öncelikel kolay gelsin.Ben ...................... Uygulamasını ilk kez
    yapacağım bir işlemle ilgili acil görüşünüze ihtiyacım var.
    Şu an bir merkez birde şube olmak üzere işletme defteri esasına göre gelir
    vergisi mükellefi olan bir müşterim var.Yap-Sat usulü 36 dairelik bir
    inşaat işine başlayacak.Dairelerin bir kısmı hemen bir kısmı bitince
    satılacak.

1-Dolayısıyla gelir ve gider unsurlarını net takip edebilmek için
    bilanço usulüne geçirmeyi düşünüyorum.Öncelikle yıl içinde bunu nasıl
    yapabilirim.

2-Arsa kişinin adına tescilli.Aktife kaydını nasıl yaparım.

3-Satışı yapılan dairelerden avans niteliğinde alınan bedelleri
    hangi hesapta izlemeliyim.

4-Satışı yapılmayan daireleri nasıl kaydetmeliyim.Çünkü muhasebeleştirmeye dair ve bilançoya geçişe dair örnek kayıtlara ulaşamadım.

5-Şu an prefabrik (işçilerin konaklaması için )bir bina alışı yaptık. Bunu yeni açılış bildirmeyeceğime göre bu işyerine ait vergi numarasıyla faturalandırabilirmiyim.

6-İnşaatın başlangıcını vergi dairesine kaç gün içinde bildirmeliyim.

Kısacası bu konuyla ilgili herşey kafamı karıştırdı.Yardımcı olursanız yada kaynak tavsiyesinde bulunursanız sevinirim.Kendinize iyi bakın.İyiki varsınız..
    Edited by: Mustafa Gülşen
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

1- Yıl içinde bilanço usulune geçemezsiniz.(İşyerini kapatıp açmak haricinde.)Bu konuyu bende araştırdım. Hiç olumlu bir cevap yada kaynak bulamadım. Ancak Yıl başında bunu yapabilirisiniz.

2-Yıl sonunda işletme defterinin dökümü takibinde envanter kısmına tapudaki değeriyle yazabilirsiniz.

3-İşletme defterinde iken bunu yapamazsınız. Ancak 01.01.2006 açılış fişinde bunu 340 hesabında göstermeniz uygun olacaktır.

4-Satışı yapılmayan daireleri gösterme konusunu tam olarak anlayamadım. Henüz mamule dönüşmemiş kayıtlar yarı mamul olarak bekleyeceğinden yıl sonunda tüm maliyeti (daha doğrusu açılış fişinde ) 151 hesapta göstermelisiniz

5-Prefabrik konutun bedelinimüşteriniz ödemişsedoğal olarak müşterinizin vergi numarasına almalısınız.

6-Aslında uygulamada inşaat işiyle uğraşanlar yeni inşaatlarını bildirmiyorlar. Bu konu biraz tartışmalı. Fakat aşağıdaki VUK kanunlarınıda dikkate almak gerekir;

<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0>
    <T>
    <TR vAlign=top>
    <TD></TD>
    <TD width=680>İşletmede Değişikliğin Bildirilmesi</TD></TR>
    <TR vAlign=top>
    <TD width=76>Madde No</TD>
    <TD width=680>159</TD></TR>
    <TR vAlign=top>
    <TD width=76>Kapsam</TD>
    <TD width=680></TD></TR>
    <TR vAlign=top>
    <TD width=756 colSpan=2>
    <DIV align=justify>Aynı teşebbüs veya işletmeye dahil bulunan iş yerlerinin sayısında vukua gelen artış veya azalışları mükellefler vergi dairesine bildirmeye mecburdurlar.
    <DIV align=justify>
    <DIV align=justify>

<CENTER>
    <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0>
    <T>
    <TR vAlign=top>
    <TD></TD>
    <TD width=680>Süre</TD></TR>
    <TR vAlign=top>
    <TD width=76>Madde No</TD>
    <TD width=680>168</TD></TR>
    <TR vAlign=top>
    <TD width=76>Kapsam</TD>
    <TD width=680></TD></TR>
    <TR vAlign=top>
    <TD width=756 colSpan=2>
    <DIV align=justify>Bildirmeler aşağıda yazılı süre içinde yapılır:
    1. (4884 sayılı Kanunun 6'ncı maddesiyle değişen bent Yürürlük; 17.06.2003)Gerçek kişilerde işe başlama bildirimleri, işe başlama tarihinden itibaren on gün içinde kendilerince veya 1136 sayılı Avukatlık Kanununa göre ruhsat almış avukatlar veya 3568 sayılı Kanuna göre yetki almış meslek mensuplarınca, şirketlerin kuruluş aşamasında işe başlama bildirimleri ise işe başlama tarihinden itibaren on gün içinde ticaret sicili memurluğunca ilgili vergi dairesine yapılır. Şirketlerin işe başlama bildirimleri dışında yapılacak bildirimler ile işi bırakma ve değişiklik bildirimleri, bildirilecek olayın vukuu tarihinden itibaren bir ay içerisinde mükellef tarafından vergi dairesine yapılır.(*) </TD></TR></T></TABLE></CENTER></TD></TR></T></TABLE>

Edited by: Mustafa Gülşen
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Üye
    Nereden
    Turkiye
    V.U.K. MADDE 177-6. GÖRE İHTİYARİ OLARAK BİLANÇO ESASINA GEÇİLDİĞİ MALİYEYE BİLDİRİLEREK GEÇİLEBİLİR.
    S.M.M.M. HASAN YILDIZ