Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: bilgi

Yeni Üye
    <DIV =>Merhaba,

SMMM ile ilgili tüm geçilecek basamaklar nedir ve sıraları nasıldır acaba?
    Fakülte mezunu birinin bunun için hangi aşamalardan geçmesi gerekir?

Ziyaretci
    Genel Şartlar
    Madde 4 - Meslek mensubu olabilmenin genel şartları şunlardır :

a) T.C. vatandaşı olmak (yabancı serbest muhasebeci malî müşavirler hakkındaki hüküm saklıdır).
    b) Medenî hakları kullanma ehliyetine sahip bulunmak.
    c) Kamu haklarından mahrum bulunmamak.
    d) Taksirli suçlar hariç olmak üzere; affa uğramış olsalar dahi ağır hapis veya 5 yıldan fazla hapis yahut zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar ile istimal ve istihlak kaçakçılığı dışında kalan kaçakçılık suçları, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma veya Devlet sırlarını açığa vurma, vergi kaçakçılığı veya vergi kaçakçılığına teşebbüs suçlarından dolayı hüküm giymiş bulunmamak.
    e) Ceza veya disiplin soruşturması sonucunda memuriyetten çıkarılmış olmamak.
    f) Meslek şeref ve haysiyetine uymayan durumları bulunmamak.
    önce bu genel şartları doldurmak gerekiyor.

Ziyaretci
    Serbest muhasebeci malî müşavir olabilmenin özel şartları
    Madde 5 - A) Serbest muhasebeci malî müşavir olabilmek için aşağıdaki özel şartlar aranır.

a) Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksekokullardan veya denkliği Yükseköğretim Kurumunca tasdik edilmiş yabancı yükseköğretim kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olmak veya diğer öğretim kurumlarından lisans seviyesinde mezun olmakla beraber bu fıkrada belirtilen bilim dallarından lisansüstü seviyesinde diploma almış olmak.
    b) Staj amacıyla serbest muhasebeci malî müşavir veya yeminli malî müşavir yanındaüç yıl çalışmış olmak.
    c) Serbest muhasebeci malî müşavirlik sınavını kazanmış olmak.
    Türkiye genelinde malî denetim yapan kamu bankalarının müfettişleri ile kanunları uyarınca vergi inceleme yetkisi almış olanlardan, bu yetkilerini aldıkları tarihten itibaren kamu kurum ve kuruluşlarında 8 yıllık hizmet süresini dolduranlar ile (a) bendinde sayılan konularda en az 8 yıl öğretim üyesi veya görevlisi olarak çalışmış bulunanlar için sınav şartı aranmaz.
    d) Serbest muhasebeci malî müşavirlik ruhsatını almış olmak.
    bunlarda özel şartlar.

Ziyaretci
    staj süresince bol bol çalışarak smmm başlatma ve staj tamamlanıncada smmm bitirme sınavını vermeniz gerekiyor.
    en önemli şeylerden biri mesleği severek yapmak lazım zor bir meslektir ama zevklidir. tabi bu benim için böyle
    dürüst olmak lazım güvenilir olmak lazım. mevzuata hakim olmak ve herşeyi hemen hemen bilmek lazım.
    bunu mükellef istiyor her kanunu bilmenizi bekliyor.

ama işin sırrı mesleği sevmekte kısacası.
    size bol şanslar şimdiden.

Yeni Üye
    teşekkür ederim. Mesleği çok seviyorum eğitimimde muhasebe üstüne oldu. Zor ama güzel olması konusunda katılıyorum size.

İyi çalışmalar dilerim...

Ziyaretci
    seviyorsanız işin yarısı tamam sayılır ,
    geri kalan ise pratik yaparak öğrenmek ve staj süresini stajı bitirmek ve meslek mensubu olmak.