Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Vergi müdürü işini yapsın

 1. #1
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610  Vergi müdürü işini yapsın  <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=2 width=116 align=right>
  <T>
  <TR>
  <TD align=middle bgColor=#f2f2f2> </TD></TR>
  <TR>
  <TD align=middle bgColor=#f2f2f2>Maliye Bakanı Unakıtan, gelir idaresi başkanlarından dinamik olmalarını istedi. FOTOĞRAF: NURİ KAYNAR/AA
  </TD></TR></T></TABLE>Vergi dairesi başkanlarıyla bir araya gelen Unakıtan, 'Sizi evrak imzalayın diye seçmedik. İşinizi iyi yapın' dedi. Unakıtan spor kulüplerinden de transferde dürüst olmalarını istedi


  25/08/2005 (137 defa okundu)


  RADİKAL - ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Gelir İdaresi'nin yeniden yapılanması kapsamında atamaları yapılan 29 vergi dairesi başkanı ile bir araya gelirken, "Biz sizi oturup evrak imzalayın diye seçmedik. Mükellefi vergi dairesini tanıyın. Daha ben o caddeye gidemedim diyen olursa yandı" uyarısında bulundu.
  Unakıtan, vergi dairesi başkanları toplantısının açılışında, "Tarihi bir gün. Gelir idaresinin 50 yıllık özleminin gerçek olduğuna şahit oluyoruz" dedi ve vergi dairesi başkanlarının idarenin taşradaki 'uç beyi' olarak tanımladı. Unakıtan, vergi yetkisi ellerinden alınan defterdarların da "Maliye'nin illerdeki temsilcisi' olduğunu vurgulayarak gönlünü aldı.
  İdarenin yapısında radikal bir değişime imza atıldığını vurgulayan Kemal Unakıtan, mükellefin müşteri, velinimet olarak tanımlandığını ve başkanların görevinin de vergi alacağını sürüncemede bırakmamak olduğunu söyledi. Unakıtan, diğer tüm birimlerle birlikte yüzde 6.5'lik faiz dışı fazla hedefine kilitlendiklerini, ancak daha fazlasını tutturma peşinde olmadıklarını söyledi.
  Unakıtan, gelir ve kurumlarn vergisi yasa tasarıları üzerinde çalışmaların sürdüğünü, yetiştirebilirlerse eylül-ekim aylarında Meclis'e sunacaklarını açıkladı. Bir soru üzerine bankalarla ilgili vergi indirim planının olmadığını söyleyen Unakıtan, istedikleri bazı teknik kolaylıkların tasarıya konulabileceğini ifade etti.
  Vergi dairelerinin başkanlarına "Sizlerin fonksiyonu Türkiye'nin geleceği ile sıkı sıkıya bağlı" diyen Unakıtan, şu mesajları verdi:
  EVRAK İMZALAYIN DİYE ATAMADIK SİZİ: Harcamalar vergi ile karşılanmalı. Türkiye bunu bugüne kadar yapamadı ve borçlar altından kalkılamaz hale geldi. Böyle Türkiye mi idare edilir, böyle gelir idaresi mi olur? Bizim sağlıklı süreklilik arz eden geliri artırmaya ihtiyacımız var.
  Kayıtdışı ekonomi ile daha fazla uğraşacağız. Sakın ha oturmayacaksınız yerinizde. Sizleri oturup evrak imzalamak için seçmedik. Vergi dairelerini avucunuzun içi gibi bileceksinizi. Falan caddeye ben daha gidemedim derseniz yandınız. Falanca yerde fabrika mı açıldı, dükkan mı açıldı bileceksiniz. Özellikle büyük şehirlerde; Ankara, İstanbul,. İzmir, Bursa, İzmit'te. Türkiye eski Türkiye değil, gelir idaresi de eski idare değil. Yeni safha başlıyor.
  Türkiye artık geri dönülmez bir yere geldi. AB kriterlerini tutturmak AB'ye girmekten daha önemli. Ekonomik gelişmeleri takipten uzak kalmayın. Enflasyonun inmesi mükellef davranışlarının da değişmesi gerektiğini gösteriyor. Stoklar para kazandırıyordu, şimdi el yakar. Mükelleflerinizin bilançolarını inceleyin ve uyarın. Piyasalarla iç içe olun. Artık maliyet ağır kârlar düştü, daha da düşecek. Mühim olan istikrar.
  SU PARASI ÖDER GİBİ: İnternetten alınan beyanname Ağustos'ta 2 milyonu aştı. Artık, vergi dairelerinde kuyruklar bitti. Mükellef artık para vermek için de beklemeyecek. Bankalara vergi borcunun geçmişini de geleceğini de ödeyebilecek, otomatik talimat verirse, su parası öder gibi vergi borcunu haberi bile olmadan ödeyebilecek.
  Mükellefin artık vergi dairesine güle oynaya gelmesi lazım. Mükellefe artık her türlü hizmeti vermek lazım. Vergisini ödemeyene de her türlü girişimde bulunmanız lazım. Çünkü bu devletin hakkı, saçı bitmemiş yetimin hakkı var bunda.
  KAYIT DIŞI ZAMAN İSTER: Türkiye kayıt dışında yavaş yavaş iyi bir yerlere geliyor. Bu bir günlük bir mesele değil, uzun ince bir yol. Türkiye, kayıtdışını Batı seviyesine indirirse, Türkiye'nin hiçbir şeye ihtiyacı kalmaz.
  Bizim AB'ye para için girdiğimizi söylüyorlar. Biz para için girmiyoruz. Ne AB'ye, ne de onların parasına ihtiyacımız var. AB'ye para için girmiyoruz, yeter ki herkes vergisini ödesin. Vergi kayıp ve kaçağının olduğu yerde en ufak tereddüt göstermeden üstüne gidin. Bizim kimseye diyet borcumuz yok. Çok fazla vergi toplarsak vergileri de düşürürüz. Paranın turşusunu kurmayacağız.
  İNCELEMELERDEN KİMSE RAHATSIZ OLMASIN: Denetimde bilgisayarlı denetim var artık. Veri tabanı oluşturuyoruz. Burada riskli sektörler, riskli alanlar var. Kimse vergi incelemesinden rahatsız olmasın. Görevini yerine getirenlere incelemelerde teşekkür ediyoruz. Ama bir sıkıntıları varsa onlar da yerine getirsinler, getirmeyenler kanundaki karşılığını bulur.  Unakıtan: Yanlış iş yapıp ağa takılmayın
  Vergi dairesi başkanlarına hitaben yaptığı konuşmada, vergi ödemeyenlerin banka hesaplarına ve trilyonluk futbolcu transferlerine de değinen Maliye Bakanı Unakıtan şu mesajları verdi:
  VERGİ VERMEYENİN BANKA HESABI İNCELENİYOR: (Banka hesapları incelenen mükelleflerin vergi denetim elemanlarının kötü muamelesi ile karşılaştığı sorusu üzerine) Hiç kimsenin hesabını takip etmiyoruz. Ama vergisini vermeyenlerin hesabı dahil her şeyini takip ediyoruz. Bize de 'Hesabımızı çekelim mi' diye soruyorlar. Hayır. Biz kimsenin özel takipçisi değiliz ama yanlış işler yaparak bizim ağımıza takılmasınlar.
  Vergi incelemeleri hiçbir zaman hoş değildir. Bu seneye kadar incelemeden memnun olan bir adama rastlamadım. Denetim elemanlarından kaynaklanan bir sıkıntı olursa biz hemen müdahale ederiz.
  Bizim mükellefe kötü davranmamız söz konusu olamaz. Bazı mükellefler fazla heyecanlı, şikâyetlerin çoğu da doğru değil. Mükellefleri kayıt içine girmeye davet ediyorum ve son pişmanlık fayda vermez diyorum.
  ÜÇKÂĞITÇILAR ÇARPIYOR: Özellikle büyükşehirlerde, İstanbul'da işyeri açmak içir avans kaparo veriyor mükellef, üçkâğıtçılar çarpıyor. Vergi dairelerinde masa kurun, bu vatandaşlar vergi mükellefi mi değil mi, bu bilgileri alo deyip hemen verin. Bu hizmeti verin, şikâyet geldiğinde 6 ay sonra müfettiş gönderelim derseniz geçti Bor'un pazarı. Eski zihniyeti bırakın, dinamik olun.
  MALİYE'YE YAMUK YAPMAYIN: Üç büyük spor kulübü ile uzlaşma tamamlandı. Bundan sonra gözlerimiz üzerlerinde. Herkes ayağını denk alsın. Milyon dolarlık transfer ücreti ödeyip, bin dolarlarla gösterirlerse yanarlar. Yamuk yapmasınlar.
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  11.Ağustos.2005
  Nereden
  Amerikan Samoa
  Mesajlar
  1


  Sayın bakan devleti bürokratların idare ettiğini bilmiyor galiba.. Bekliyep göreceğiz. Çok değil iki hafta sonra makam odalarının kapılarını kapatırlar.


  Mükellerf veya M.müşavir önce sekreterya'yı geçmek zorunda kalır. nedeni ise devletin milleti vardır. Milletin devleti yoktur. AB sdandartları ancak vatandaşın ödediği vergisinin hesabını sormaya başladığı tarihte başlar.


  Ben bugüne kadarhesap soran kimseye raslamadın. İstisnalar ayrı, inşallah mükellef gerçek manada "VELİNİMET" olur.


  Saygılar
  şeref şencanbaz

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •