<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width=480>
<T>
<TR>
<TD =hurauthornameblack align=left colSpan=2>ŞükrüKIZILOT
Banka hesaplarına vergi sorgulaması </TD></TR>
<TR>
<TD align=left>
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width=80 align=right border=0 valign="top">
<T>
<TR>
<TD align=right> </TD></TR>
<TR>
<TD =hurlinknormal align=right>skizilot@yaklasim.com </TD></TR>
<TR>
<TD></TD></TR></T></TABLE>
SON iki gündür, Hürriyet okurlarından, ‘banka hesaplarına yönelik vergi incelemesi’ ile ilgili sorular yağıyor.
Basında yeralan, banka kanalıyla yapılan 10.000 YTL’nin (10 milyar liranın) üzerindeki çek ve senet tahsilatının, 15.000 YTL’nin üzerindeki yurtiçi ve yurtdışı para havaleleri ile döviz alış-satışının, 25.000 YTL’nin üzerindeki repo ve ters repo işlemlerinin, Maliye Bakanlığı denetim elemanlarınca incelendiği, bankalardaki hesapların araştırıldığı, kişilerin çağırılıp sorgulandığı yönündeki haberleri okuyup tedirgin olan, bir kısmı da paniğe kapılan çok sayıda Hürriyet okuru, olayın ayrıntılarını öğrenmek için bizi faks ve mail yağmuruna tuttular.

ODACI, ŞOFÖR VE SEKRETER

Olayın içyüzünü anlamak için, Gelir İdaresi Başkanvekili Osman Arıoğlu
’nu aradım. Okurlarımızı tedirgin eden konuları kısaca özetledikten sonra, olayın içyüzünü ve uygulamanın ayrıntılarını, bir de kendisinden dinlemek istedim. Arıoğlu, kısaca şunları söyledi;

- Hocam, sizin de sık sık dile getirdiğiniz ve çok güzel özetlediğiniz; odacı, bulaşıkçı, amele, sekreter, hamal, çoban, şoför gibi kişilerin kullanılması yoluyla, vergi kaçırılması olayının önüne geçmenin çabası içindeyiz. Bazı kişiler, yanlarında çalışan kişileri ya da bazı tanıdıklarını kullanarak, kayıtdışı yollardan sağladıkları geliri, kamufle etmeye çalışıyorlar. Biz, bu adamları çağırıp, örneğin odacıya ya da şoföre; ‘Vergi mükellefi değilsin ama hesabına giren yüzmilyarlarca, trilyonlarca lira çek ve senet tahsilatı ya da havaleler var. Bu neyin nesi?’ diye soruyoruz. Oradan da giderek, büyük vergi kaçaklarını ortaya çıkarıyoruz. Sade vatandaş bundan çekinmesin, onlarla bir işimiz yok...’

- Peki, bankalardaki YTL mevduatlar, dövizler ya da repolarla ilgili olarak, bunları ‘nereden buldun?’ diye bir sorgulama var mı?

- Hayır, nereden buldun diye bir sorgulamamız yok. Bankada mevduatı, reposu, fon hesapları olan vatandaşların çekineceği bir olay yok. Onlar tedirgin olmasınlar. Bizim işimiz, bazı dolambaçlı yollara başvurup, vergi kaçakçılığı yapanları ortaya çıkarmakla ilgili...’

- 10 bin YTL’yi aşan çek-senet tahsilatı ya da 15 bin YTL’yi aşan para havaleleri, 25 bin YTL’nin üzerindeki repo ve ters repo incelemelerinden söz ediliyor. Peki bunlar neyin nesi?

- Kesinlikle böyle bir olay yok. 10 bin YTL ya da 50 bin YTL gibi belirlediğimiz bir sınır yok.

Arıoğlu’nun, banka hesaplarına yönelik bu açıklamaları, sanıyoruz çok kişiyi rahatlatacak.

TATİL YÖRELERİ

Bir de tatil yöreleriyle ilgili fiş-fatura sorunu var. Dünkü yazımızda, bu yaz tatile çıkan Hürriyet okurlarının özellikle Kemer’de tatil yapan Levent Küçük (vergi denetmeni olan Levent Küçük değil) ile Bodrum’da tatil yapan Hamdi İpek’in tatil bölgelerinde fiş ve fatura düzenlenmediğine ilişkin örnekleri vardı. Arıoğlu’na tatil bölgelerinin durumunu özetleyip, ne düşündüklerini de sordum;

- Bu konuda çeşitli yerlerden bize de bilgiler ve şikayetler geliyor. Olayı izliyor ve üzerine gidiyoruz. Birkaç gün içinde, Bodrum’dan başlayarak ‘tatil yörelerine özel bir ekip’ gönderiyorum. Tatil yörelerindeki denetimi hızlandıracağız. Mevcut ekiplere takviye yapacağız...

Bakalım, gelişmeleri birlikte izleyeceğiz. Türkiye ekonomisinin en büyük sorunu ‘kayıtdışılık’ ile ilgili. Bunu önlemenin yollarından biri de kuşkusuz denetimin etkinliğine bağlı...</TD></TR></T></TABLE>