Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Envanter Defterine Çıktı Yapıştırmak

Müdavim Üye
    Merhabalar.
    Envanter defteri doldurmak istiyorum fakat sürekli form olarak noterden onaylatmamıştım.Defter şeklinde onaylattım. Elle yazmak şartmıdır.Bilgisayardan çıktı olarak alıp gelir tablosu ve mizanı sayfaya yapıştırsam geçerli olur mu?Eski büromda yapıştırma olur denmişti. Birkaç arkadaşım olmaz diyor.
    defterin bana göre sağ tarafı pasif sol kısmı aktif olacaksekildemi yazmam lazım. Bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

Edited by: deryaderya

Müdavim Üye
    Nereden
    Afyonkarahisar
    sürekli formsa aktif pasif gelir tablosu ve envanter listesini yazdırabilirsiniz.
    envanter listesi olarak 2010 yılı açılış bilançosunu muhasebe fişi şeklinde yazdırabilirsiniz açıklama kısmına birim fiyat ve adetini yazabilirsiniz. örnek için aşağıdaki adrese bakabilirsiniz.

https://www.afyonkarahisarsmmmo.org/smmmo/forumoku.asp?id=167
    Edited by: SMMM Ahmet BARLAK

Müdavim Üye
    Sürekli form değil defter şeklinde... gelir tablosun bilanço ve mizanıyapıştırmak kanuna uygunmudur?

Moderatör
    Nereden
    SMMM
    <TABLE style="PADDING-LEFT: 10px" cellSpacing=0 cellPadding=0 width=670>
    <T>
    <TR vAlign=top>
    <TD width=76>Kanun Ad</TD>
    <TD width=594>VERGİ USUL KANUNU</TD></TR>
    <TR vAlign=top>
    <TD width=76>Madde No</TD>
    <TD width=594>188</TD></TR>
    <TR vAlign=top>
    <TD width=76>Kapsam</TD>
    <TD width=594></TD></TR>
    <TR vAlign=top>
    <TD width=630 colSpan=2>
    <DIV =mevzuat&#079;nly align=justify>
    <TABLE width=750>
    <T>
    <TR>
    <TD>
    <DIV align=justify>Envanter esas itibariyle defter üzerine çıkarılır.

şu kadar ki, işlerinde geniş ölçüde ve çeşitli mal kullanan büyük müesseseler envanterlerini listeler halinde tanzim edebilir.
    Bu takdirde envanter listelerinin:

1. Sayfa üzerinden numaralanarak sıralanması;

2. Envanterin tanzim tarihine göre tarihlenmesi;

3. Envanter çıkaran memur ile teşebbüs sahibi veya vekili tarafından imzalanması;

4.Aynen envanter defteri gibi saklanması;

şarttır.

Yukarıdaki esaslara göre envanter listeleri tanzim edenler envanter defterine listeler muhteviyatını icmalen kaydederler</TD></TR></T></TABLE>
    </TD></TR></T></TABLE>
    Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Ortaklar kurulu (veya genel kurul) kararını yazıcıdan döktürüp onaylı karar deterine yapıştırıyoruz, sonra notere götürüp onaylatıyoruz. Ya da bunu yapmak yerine kendimiz elle deftere yazıyoruz. Oluyor. Envanter defteri niye olmasın?

Deftere yapıştırdıktan sonra defteri notere götürürsünüz. Dikkat edin, yapştırdığınız sayfalar, defterin köşesindeki sayfa numarasını kapatmasın.Noter, yapıştırdığınız sayfaların fotokopisini alır, hatta fotokopilerin arkasına defterin tasdik şetrinin de fotokopisini alır, sonra yapıştırdığınız sayfaların kenarlarını mühürler. Fotokopileri kendine alır. Gayet güzel olur.

Lakin sayfa sayısına göre biraz masraflı olur.
    SMMM Bora G.

Müdavim Üye

Sayın bayikboncuk noteri aradım sizin dediğiniz şekilde ilettim isteğimi. Bu şekilde işlem yapamıyacaklarını söylediler.Envanter defterişahışfirmalarında ya elde yada bilgisayarda çıktı olarak tutulurmuş.teşekkür ederim

Müdavim Üye Talat DELİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    HATAY
    Envanter defterine yapıştırılan listeler kaşenip ilgililerce imza edildiğinde(Kaşenin bir kısmı asıl defetre bir kısmı da yapıştırılan listeye gelecek şekilde)denetim elemanlarınca kabul edilmektedir. Zaten VUK/188 de de yukarıda belirtilmiştir. İyi çalışmalar.
    DEĞERİNİ BİL:
    *Boş zamanın, *Sağlığın,*Gençliğin,*Sahip olduklarının,*Hayatın değerini bil!

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Alıntı deryaderya Nickli Üyeden Alıntı
    Merhabalar.
    Envanter defteri doldurmak istiyorum fakat sürekli form olarak noterden onaylatmamıştım.Defter şeklinde onaylattım. Elle yazmak şartmıdır.Bilgisayardan çıktı olarak alıp gelir tablosu ve mizanı sayfaya yapıştırsam geçerli olur mu?Eski büromda yapıştırma olur denmişti. Birkaç arkadaşım olmaz diyor.
    defterin bana göre sağ tarafı pasif sol kısmı aktif olacaksekildemi yazmam lazım. Bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.
    Sürekli form veya A4 kağıt olarak (Yasal) tasdiki yapılmış yasal defterlerin elektronik yazıcılardan yazdırılmasına izin vardır. Ciltliolarak tasdik ettirilen yasal defterler eskiden olduğu gibi mürekkepli kalem ile yazılması zorunludur.
    NOT: İsteğinizden caymadan elle yazmaya başlamanızı tavsiye ederim.

Müdavim Üye
    Nereden
    izmir

gelir vergisi mükellefim matbaa işiyle uğraşıyor.her yıl defterdarlık tasdiklerine yevmiye kebir envanter defteri kayıtlarına bakıyor.ben her sene olduğu gibi bu senede o şekilde gönderdim defteri yani açılış fişi kapanış fişi ve kar zarar maddesini envanter defterine yapıştırdım.hiç bir sorun yaşanmıyor.bilginize...

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    yapıştırabilirsin bizim başımızdan denetim geçti bir problem çıkmadı.. kolay gelsin..