Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 24 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Özel İnşaatta Stopaj

Müdavim Üye
    Nereden
    Şanlıurfa

Allah kolaylıklar versin arkadaşlar,Restaurant işleten 1.sınıf mükellefim başka bir ilde Restaurant inşaatı yapıyor ve 2 veya 3 yıl sürebilir.Sormak istediğim Özel bina inşaatlar Stopaja tabi değil,ben mükellefin inşaatında çalışan işçileri stopaja dahil edecekmiyim.Mükellefim aylık stopaja tabi ve bildiryorum.tşk.

Müdavim Üye
    ÖZEL BİNA İNŞAATINDA STOPAJ OLMAZ.KESİNTİ YAPMAYIN.

Üye
    Nereden
    muhas. personel
    Özel inşaatlarda çalışan işçilerden gelir vergisi kesintisi yapılmıyor mu yani????

Müdavim Üye
    Nereden
    Samsun
    inşaatı yapan vergi mükellefi olduğu için stopaja tabi olması lazım.
    SMMM OSMAN ARSLAN

Müdavim Üye
    Nereden
    Şanlıurfa

inşaatı yapan için aylık stopaj veriyoruz.

Yeni Üye
    özel bina inşaatlarında inşaatın metrekaresine göre değişiyor. ayrıca yapılan binanın ticari amaçla olmaması gerekir. içinde oturmak maksadıyla yapılmalı... eğer belli bir zamandan önce satarsa burda da stopaja tabi olunur.
    EMİR

Ziyaretci
    özle bina inşaatları için artık vergi dairesinden stopaj yönünden kayıt açılıp muhatasar beyanname verilecek.bende daha tam detaylarını araştırmadım bu ay özel bina inşaatı için muhtasar vereceğim.

Müdavim Üye
    arkadaşlar adı üstünde özel bina inşaatı bu nasıl stopaj kesintisi yapılacak neye göre söylüyorsunuz. eğer şirket olsaydı ve şirket kendisi yapsaydı o zaman stopaj kesintisi yapabilirdik. inşaatla ilgili faturalarıda gider olarak yazabilirdik. ama bu dosya 1.sınıf mükellef. kesinlikle kesinti olmaz.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul

ALTINCI BÖLÜM
    MÜTEFERRİK İSTİSNALAR

Ücretlerde
    Madde 23 - Aşağıda yazılı ücretler Gelir Vergisinden istisna
    edilmiştir.
    1. Köylerde veya son nüfus sayımına göre belediye içi nüfusu 5 000
    'i aşmayan yerlerde faaliyet gösteren ve münhasıran el ile dokunan
    halı ve kilim imal eden işletmelerde çalışan işçilerin ücretleri;
    2. Gelir Vergisinden muaf olanların veya gerçek usulde
    vergilendirilmeyen çiftçilerin yanında çalışan işçilerin ücretleri,

yukarıda yazılı gelir v.kanunu 23/2. maddeye dayanarak bugüne kadar bende defalarca özel inşaat dosyası açtım hiçbir zaman stopaj yatırmadık. bu günlerde ltd.şti. ortağı olan bir kişi kendi şahsına ait olmak üzere işyeri inşa ettirecek daha sonrada kiraya verecek yani satış amaçlı bir inşaat değil zaten müstakil tek bir işyeri
    ancak buradaki bazı yorumlar ile bu yıllarda bazı belediyelerin ruhsat verirken ticaret odası kaydı talep etmeleri veya bazı illerdeki vergi dairelerinin stopaj mükelefiyetine zorlamaları sonucuşimdi bende tereddüt etmeye başladım nasıl bir yol izlemeliyim diye. bu madde yeterince açık değil mi ?

Müdavim Üye
    Nereden
    Şanlıurfa
    arkadaşlar bişeyler eklemek istiyorum.Özel bina inşaatı sınıfına giriyormu tartışılır ama bu restaurant yapıyor statüsünü değiştirirmi acaba. Yani ticari kazanç elde etmek için yapıyor.Edited by: exselanscat